Vody z mokřadel se nenapijeme. Sucho nás vyjde draho

Stát finančně podpořil výstavbu čtyř set rybníků, poslal už během šesti let miliardy korun obcím na nové vrty, retenční nádrže, nové vodovody, kanalizace, občanům přispívá na nádrže na dešťovku. Co se vody a opatření proti suchu týče, je jak bezedná sklenička.
Řeka Úpa v Krkonoších. Foto: Depositphotos.com

Ministr zemědělství Miroslav Toman teď bude po ministryni financí Aleně Schillerové chtít dalších sedm miliard korun na zalesňování holin a další dvě a půl miliardy na vodní opatření.

Ministerstva zemědělství a životního prostředí přes Státní fond životního prostředí platí tisíce menších projektů, ale připravují se i velká vodní díla.

Přehrady a přepouštěcí kanály z jedné řeky či potoka do druhé. Když bude v jedné málo vody a v druhé více, vyrovná se to, lidově řečeno, trubkami a kohouty.

„Vodou z mokřadla se nenapijeme, proto potřebujeme vodárenské nádrže, které se už připravují. Je to i věc přechodů v povodí Ohře do Rakovnického potoka,“ tvrdí generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Ode zdi ke zdi

Přitom se teď také za velké peníze likvidují dříve za velké peníze vybudovaná odvodňovací opatření, meliorace, která se vehementně financovala ještě po povodních v letech 1997, 2002 a 2013.

PSALI JSME:
Stát do sucha nalévá miliardy a další potečou

Meliorace odstraňují Lesy ČR například v Královehradeckém kraji. Není divu, právě zde je deficit vody v půdě u nás největší, stejně jako na jižní Moravě. V půdě zde schází zhruba tisíc litrů na metr čtvereční.

„Cílem revitalizace je obnovení přirozené funkce vodního toku a přilehlé nivy. Opatření optimalizuje hydrologickou situaci v povodí Zdobnice, zvýší ekologické hodnoty území vytvořením nových biotopů pro podporu biodiverzity a pozitivně ovlivní krajinný ráz,“ píše k tomuto projektu, jednomu z tisíců, Státní fond životního prostředí.

Jsme jak rozpálená střecha

Jenže co naplat, Česko je střecha Evropy, co naprší a co nezachytíme, to odteče a jsme na suchu, říkají experti. Říkali už dávno i to, že se v tomto období budeme úpět ve vedrech a počítat každou kapku vody. Jenže je skoro nikdo z politiků neposlouchal.

PSALI JSME:
Sucho sebere Česku minimálně 80 miliard korun

„Už v 90. letech vědci podle matematických modelů varovali, že dojde k tomuto vývoji. Čekají nás silnější vlny veder,“ konstatoval na středeční tiskové konferenci k suchu na půdě Parlamentu Michal Žák z Katedry fyziky atmosféry MFF UK.

K teplu pochopitelně přispívá globální koncentrace uhlíku. „Lesy už ale nejsou úložištěm uhlíku. Spoléhali jsme na ně, ale jsou místo nich holiny,“ dodal ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Michal V. Marek.

Voda, zákon číslo 1

Sucho a voda se výrazně už promítají do zákonů. Ministr Toman má už připraven nový zákon o ústavní ochraně vody. V praxi to bude znamenat, že voda bude při plánování staveb, průmyslu, na prvním místě. „Doufám, že politikaření půjde stranou. Tady bojujeme o život,“ uvedl Toman.

Další legislativní novinkou je, že malá vodní díla do dvou hektarů, například rybníky, už nepodléhají stavebnímu řízení, jen ohlášce. Neplatí se daň z nemovitosti u remízků a ostatních ploch kde jsou krajinná opatření pro zadržování vody.

PSALI JSME:
Stane se z Česka polopoušť?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru