Volná místa stabilizovala český trh práce v době recese

Ještě před rokem byla ČR zemí s největší nabídkou volných pracovních míst. Míra neobsazených pracovních pozic tehdy překračovala pět procent, nicméně právě zveřejněná data Eurostatu za první kvartál ukazují, že už jde o minulost. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž poklesla na 3,8 procenta a posunula Česko až na šestou příčku v EU.
Ve stavebnictví se míra volných pozic za poslední rok snížila o čtvrtinu, respektive z nabídky zmizelo téměř 12 tisíc míst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen pro zjednodušení – míra volných pracovních míst je analogií míry nezaměstnanosti, jen se počítá nikoliv z počtu lidí bez práce, ale z počtu nabízených míst.

Jde o negativní trend? Stěží. Dříve široká nabídka volných pracovních míst se za poslední rok sice za poslední rok zmenšila, nicméně v době recese zafungovala jako polštář pro lidi přicházející o práci.

ČR si tak udržela i nadále pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU, i když její ekonomické výsledky nebyly nijak oslnivé, když jako jedné z mála se jí nepodařilo ještě vrátit ani na předcovidovou úroveň.

Široká nabídka volných míst pomohla řešit problém přicházejících uprchlíků z Ukrajiny, kteří zamířili především do oblasti služeb a mohli se začít rychle integrovat a platit na našem území daně.

Část volných pracovních míst nicméně zanikla, když v důsledku zhoršené ekonomické situace a slabé domácí poptávky začaly firmy poptávat méně pracovníků.

Příkladem budiž stavebnictví, kde se míra volných pozic za poslední rok snížila o čtvrtinu, respektive z nabídky zmizelo téměř 12 tisíc míst. Celkově přitom za poslední rok ubylo téměř 67 tisíc volných míst.

Co čekat dál? Významná část volných míst zůstane neobsazená i nadále. Stále totiž platí, že tam, kde je vyšší koncentrace lidí bez práce, tam chybí i volná místa. A samozřejmě naopak. To už pravidelně potvrzují měsíční statistiky nezaměstnanosti z ministerstva práce a sociálních věcí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Nezaměstnanost bude v ČR vždy nízká. Počet lidí ochotných pracovat ubývá. Např. opálení spoluobčané do práce nechodí a neustále zvyšující se počet různých invalidů už ukazuje i velký počet neopálených co nehodlají jít do práce.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB