Volná místa stabilizovala český trh práce v době recese

Názor
Ještě před rokem byla ČR zemí s největší nabídkou volných pracovních míst. Míra neobsazených pracovních pozic tehdy překračovala pět procent, nicméně právě zveřejněná data Eurostatu za první kvartál ukazují, že už jde o minulost. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž poklesla na 3,8 procenta a posunula Česko až na šestou příčku v EU.
Ve stavebnictví se míra volných pozic za poslední rok snížila o čtvrtinu, respektive z nabídky zmizelo téměř 12 tisíc míst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen pro zjednodušení – míra volných pracovních míst je analogií míry nezaměstnanosti, jen se počítá nikoliv z počtu lidí bez práce, ale z počtu nabízených míst.

Jde o negativní trend? Stěží. Dříve široká nabídka volných pracovních míst se za poslední rok sice za poslední rok zmenšila, nicméně v době recese zafungovala jako polštář pro lidi přicházející o práci.

ČR si tak udržela i nadále pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU, i když její ekonomické výsledky nebyly nijak oslnivé, když jako jedné z mála se jí nepodařilo ještě vrátit ani na předcovidovou úroveň.

Široká nabídka volných míst pomohla řešit problém přicházejících uprchlíků z Ukrajiny, kteří zamířili především do oblasti služeb a mohli se začít rychle integrovat a platit na našem území daně.

PSALI JSME:
Většina firem chce zaměstnávat uprchlé Ukrajince, ale ne hned

Část volných pracovních míst nicméně zanikla, když v důsledku zhoršené ekonomické situace a slabé domácí poptávky začaly firmy poptávat méně pracovníků.

Příkladem budiž stavebnictví, kde se míra volných pozic za poslední rok snížila o čtvrtinu, respektive z nabídky zmizelo téměř 12 tisíc míst. Celkově přitom za poslední rok ubylo téměř 67 tisíc volných míst.

Co čekat dál? Významná část volných míst zůstane neobsazená i nadále. Stále totiž platí, že tam, kde je vyšší koncentrace lidí bez práce, tam chybí i volná místa. A samozřejmě naopak. To už pravidelně potvrzují měsíční statistiky nezaměstnanosti z ministerstva práce a sociálních věcí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČR opět na prvním místě co do počtu volných pracovních míst

Zavřít reklamu ×
  1. Nezaměstnanost bude v ČR vždy nízká. Počet lidí ochotných pracovat ubývá. Např. opálení spoluobčané do práce nechodí a neustále zvyšující se počet různých invalidů už ukazuje i velký počet neopálených co nehodlají jít do práce.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB