Vozíčkáři chtějí pracovat. Vhodnou práci ale shánějí špatně

Průzkum
Podle průzkumu České asociace paraplegiků – CZEPA shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodnou vzhledem ke svému handicapu. Výzkumu se zúčastnilo 146 respondentů, vesměs po poranění míchy, pobírajících III. stupeň invalidního důchodu, pohybujících se pouze na invalidním vozíku. Tito lidé mají zcela normální intelekt, potenciál i chuť pracovat a realizovat se.
Vozíčkáři chtějí pracovat. Vhodnou práci ale shánějí špatně. Foto: Depositphotos.com

Šetření mezi vozíčkáři zjišťovalo, na jaké problémy naráží při hledání zaměstnání. Většinou se setkávají s tím, že pracovní místa nejsou bezbariérová anebo že inzerovaná bezbariérová místa ve skutečnosti nejsou pro vozíčkáře vhodná.

Dvě pětiny nepracujících respondentů se setkaly s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo. Třetině nepracujících respondentů vadí i nízký nabízený plat vzhledem k vzdělání a zkušenostem, zaměstnavatelé dle nich nabízí podřadné práce. Zhruba 57 % nepracujících respondentů práci shání, ale nemůže najít vhodnou vzhledem ke svému handicapu. Jen něco přes deset procent respondentů uvedlo, že nepracuje, protože jim stačí dávky od státu.

Zbytku práci přechodně nebo trvale nedovoluje zdravotní stav. Více než třetina nepracujících respondentů nemůže pracovat ve stávající profesi. Přes 35 % respondentů také uvedlo, že pracovní příležitosti, které by měli, jsou příliš daleko a nezvládlo by za nimi dojíždět.

PSALI JSME:
Spravedlivější příspěvek na auto pro postižené: Dosud výrazně znevýhodňoval pracující

Ze strany zaměstnavatelů by byla vítaná častější možnost práce z domu a více nabídek částečných úvazků. Vozíčkáři by také často uvítali větší vstřícnost zaměstnavatele alespoň v drobnostech. Více respondentů se například shodlo, že nabízené rekvalifikace od Úřadu práce by měly být zaměřeny vzhledem k jejich handicapu na skutečné možnosti uplatnění, ne pouze na základní několikahodinové kurzy. Celá 82 % respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných.

Stát by také více mohl motivovat handicapované zaměstnance, aby si práci sami aktivně hledali a udrželi. Například zvýšením invalidního důchodu dle odpracovaných let, vyšším příspěvkem na dopravu, častější možnou úhradou kompenzačních pomůcek atd. Mnoho respondentů usuzuje, že problémem je doprava, zejména pro ty, kdo nemají automobil.

„Je jasné, že vozíčkář nemůže plnohodnotně vykonávat manuální práce, ale může pracovat hlavou. Je zjevné, že pracovat na vozíku lze na široké škále pozic, pokud jsou místo a výkon práce přizpůsobeny možnostem handicapovaného,“ uvedla ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA, Alena Jančíková.

PSALI JSME:
Rehabilitace v Kladrubech je celodenní dřina pro pacienty, terapeuty i roboty

×
  1. Není práce ani pro zdravé natož pro nemocné.Naštěstí mám dost velké úspory a tak mě volný čas a žádná práce docela těší.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Když už letět, tak s co největším padákem

V posledních týdnech to slýcháme ze všech stran – bude se propouštět, a to hodně! I říjnová nezaměstnanost sice zůstala pod čtyřmi procenty a výzvy k propouštění státních úředníků už bereme jako evergreen, ale kdo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru