Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Peníze leží i v kanceláři. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příspěvky z těchto fondů či benefitů nejsou nárokové. Zaměstnanci si je nemohou vynucovat, pokud to neodpovídá pravidlům pro jejich čerpání. Na druhou stranu zde platí zásada rovného přístupu, takže by při jejich přidělování neměli být diskriminováni.

V letošním roce byla vyhláška o fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP), jíž se dobrovolně řídí nebo inspiruje také mnoho nestátních institucí, výrazně novelizována.

Příspěvky nejen odborářům

Mnoho lidí si FKSP tradičně spojuje s odborovou organizací. Odboráři sice do rozdělování tohoto fondu stále hovoří, ale už dávno jej nečerpají pouze oni. Je určen k zabezpečení kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků – manželů, registrovaných partnerů a nezaopatřených dětí (u studujících do 26 let věku). Příspěvky mohou čerpat i důchodci, kteří zde pracovali při prvním odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu.

Kde se peníze do tohoto fondu berou? Základním vkladem jsou dvě procenta z ročního objemu mzdových prostředků vyplacených zaměstnancům, s nimiž zaměstnavatel uzavřel pracovní smlouvu (nikoli dohodu – pozn. red.), bez ohledu na dobu jejího trvání. Dalšími příjmy jsou mj. pojistná plnění vztahující se k majetku pořízenému z fondu, nebo z jejich pronájmu, a peněžní dary.

Novela přidala možnosti

Výčet možných příspěvků je značně rozsáhlý, každá instituce si vějíř příspěvků a benefitů sestavuje po svém. Důležité je zjistit si nejen, na co se přispívá, ale také kolik a jak často. Nejpopulárnější příspěvky jsou na rekreaci, sportovní a rehabilitační aktivity a zájmovou činnost.

PSALI JSME:
Jaké státem podporované finanční produkty snižují daně?

V novele vyhlášky je doplněna možnost přispívat na umělecké a jazykové kurzy i provoz vlastního zařízení poskytujícího služby péče o dítě v dětské skupině, které mohou využívat i rodinní příslušníci.

Benefity se týkají také zlepšení pracovního prostředí, na pracovní obuv a oblečení nad rámec povinného vybavení i jednotné pracovní oblečení. Od letoška se přidává také na vitamínové prostředky, dioptrické brýle a čočky, zubní prevenci a různá očkování, příspěvky na předškolní zařízení i dopravu do zaměstnání.

Půjčky a výpomoci

Od zaměstnavatele lze půjčit si až 100 000 Kč na pořízení bytového zařízení a až 300 000 Kč na pořízení bytu se splatností do 10 let. O polovinu kratší je lhůta splatnosti v případě sociální výpomoci až 50 000 Kč (havárie, pohromy) a půjček až 100 000 Kč.

PSALI JSME:
Nebojte se říci o benefity. Vydělat na nich mohou i zaměstnavatelé

Z FKSP jde přispívat zaměstnancům na závodní stravování až 100 % ve vlastním zařízení a až 55 % na cenu hlavního jídla, pokud je zajištěno jiným subjektem. Teoreticky je však možné přidávat až 100 % na nákup potravin, takže některé firmy refundují i tu část hodnoty stravenky, kterou obvykle platí pracovník.

Bývalým zaměstnancům v důchodu však firma může poskytnout zvýhodněné stravovaní jen ve vlastním zařízení, v jiném jim nesmí nabídnout zvýhodněnou cenu ani příspěvek z fondu.

Kdy se nedaní?

Příspěvky a benefity jsou sice finančním příjmem, ale daní se až od určité výše. Do 20 000 Kč za rok to pro zaměstnance a rodinné příslušníky platí v případě příspěvku na tuzemský i zahraniční rekreační pobyt. Od daně je osvobozená rovněž sociální půjčka či výpomoc do 15 000 Kč, resp. 50 000 Kč (podle účelu).

PSALI JSME:
Jaké státem podporované finanční produkty snižují daně?

Pokud příspěvek tuto částku převýší, rozdíl se přičítá k platu a daň odvádí v tom měsíci, ve kterém byl příspěvek poskytnut (nikoli, kdy proběhlo plnění) zálohovou roční sazbou.

Nejatraktivnější je penzijní

Atraktivní, protože vysoký, je příspěvek na penzijní připojištění a spoření. Nově lze z fondu přispívat až 100 % částky, kterou zaměstnanec hradí, a do 50 000 Kč ročně není příspěvek daněn. Tento benefit není možné vázat na výběr pojišťovny. Zaměstnavatel je povinen respektovat výběr zaměstnance, nikoli naopak.

Na soukromé životní pojištění je možné přispívat do 50 % předepsaného pojistného za podmínky, že ve smlouvě byla sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení 60 let zaměstnance.

PSALI JSME:
Stát chce lidi motivovat k rizikovějším investicím. Spíše by měl narovinu říci, že jim peníze na důstojné stáří nezajistí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.