
Příspěvky z těchto fondů či benefitů nejsou nárokové. Zaměstnanci si je nemohou vynucovat, pokud to neodpovídá pravidlům pro jejich čerpání. Na druhou stranu zde platí zásada rovného přístupu, takže by při jejich přidělování neměli být diskriminováni.
1. Ve státních podnicích a institucích, jako i mnoha dalších organizacích, je možné dosáhnout na mnohatisícové příspěvky z FKSP. V soukromých firmách pak ze sociálního fondu nebo formou benefitů.
2. Příspěvky nejsou nárokové a jejich výčet i pravidla čerpání jsou veřejně dostupné. Platí zásada rovného přístupu, takže při jejich čerpání nesmějí být zaměstnanci diskriminováni. Jsou určeny i pro rodinné příslušníky a bývalé zaměstnance a do stanovené výše nedaněny.
3. V novele vyhlášky o FKSP platné od letošního roku byl okruh možných příspěvků rozšířen.
V letošním roce byla vyhláška o fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP), jíž se dobrovolně řídí nebo inspiruje také mnoho nestátních institucí, výrazně novelizována.
Příspěvky nejen odborářům
Mnoho lidí si FKSP tradičně spojuje s odborovou organizací. Odboráři sice do rozdělování tohoto fondu stále hovoří, ale už dávno jej nečerpají pouze oni. Je určen k zabezpečení kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků – manželů, registrovaných partnerů a nezaopatřených dětí (u studujících do 26 let věku). Příspěvky mohou čerpat i důchodci, kteří zde pracovali při prvním odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu.
Kde se peníze do tohoto fondu berou? Základním vkladem jsou dvě procenta z ročního objemu mzdových prostředků vyplacených zaměstnancům, s nimiž zaměstnavatel uzavřel pracovní smlouvu (nikoli dohodu – pozn. red.), bez ohledu na dobu jejího trvání. Dalšími příjmy jsou mj. pojistná plnění vztahující se k majetku pořízenému z fondu, nebo z jejich pronájmu, a peněžní dary.
Novela přidala možnosti
Výčet možných příspěvků je značně rozsáhlý, každá instituce si vějíř příspěvků a benefitů sestavuje po svém. Důležité je zjistit si nejen, na co se přispívá, ale také kolik a jak často. Nejpopulárnější příspěvky jsou na rekreaci, sportovní a rehabilitační aktivity a zájmovou činnost.
V novele vyhlášky je doplněna možnost přispívat na umělecké a jazykové kurzy i provoz vlastního zařízení poskytujícího služby péče o dítě v dětské skupině, které mohou využívat i rodinní příslušníci.
Benefity se týkají také zlepšení pracovního prostředí, na pracovní obuv a oblečení nad rámec povinného vybavení i jednotné pracovní oblečení. Od letoška se přidává také na vitamínové prostředky, dioptrické brýle a čočky, zubní prevenci a různá očkování, příspěvky na předškolní zařízení i dopravu do zaměstnání.
Půjčky a výpomoci
Od zaměstnavatele lze půjčit si až 100 000 Kč na pořízení bytového zařízení a až 300 000 Kč na pořízení bytu se splatností do 10 let. O polovinu kratší je lhůta splatnosti v případě sociální výpomoci až 50 000 Kč (havárie, pohromy) a půjček až 100 000 Kč.
Z FKSP jde přispívat zaměstnancům na závodní stravování až 100 % ve vlastním zařízení a až 55 % na cenu hlavního jídla, pokud je zajištěno jiným subjektem. Teoreticky je však možné přidávat až 100 % na nákup potravin, takže některé firmy refundují i tu část hodnoty stravenky, kterou obvykle platí pracovník.
Bývalým zaměstnancům v důchodu však firma může poskytnout zvýhodněné stravovaní jen ve vlastním zařízení, v jiném jim nesmí nabídnout zvýhodněnou cenu ani příspěvek z fondu.
Kdy se nedaní?
Příspěvky a benefity jsou sice finančním příjmem, ale daní se až od určité výše. Do 20 000 Kč za rok to pro zaměstnance a rodinné příslušníky platí v případě příspěvku na tuzemský i zahraniční rekreační pobyt. Od daně je osvobozená rovněž sociální půjčka či výpomoc do 15 000 Kč, resp. 50 000 Kč (podle účelu).
Pokud příspěvek tuto částku převýší, rozdíl se přičítá k platu a daň odvádí v tom měsíci, ve kterém byl příspěvek poskytnut (nikoli, kdy proběhlo plnění) zálohovou roční sazbou.
Nejatraktivnější je penzijní
Atraktivní, protože vysoký, je příspěvek na penzijní připojištění a spoření. Nově lze z fondu přispívat až 100 % částky, kterou zaměstnanec hradí, a do 50 000 Kč ročně není příspěvek daněn. Tento benefit není možné vázat na výběr pojišťovny. Zaměstnavatel je povinen respektovat výběr zaměstnance, nikoli naopak.
Na soukromé životní pojištění je možné přispívat do 50 % předepsaného pojistného za podmínky, že ve smlouvě byla sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení 60 let zaměstnance.