
Dál už si to asi dovedete představit. I tak vypadá pokus o „investiční“ podvod. Jak nenaletět podvodníkům a investovat rozumně? Podívejte se na rady, které v porovnání s podvodnými báchorkami vypadají jako nuda, ale nepřivedou vás na mizinu, a naopak díky nim zvýšíte šanci, že své úspory opravdu zhodnotíte.
Na úvodní příklad (a spoustu podobných, pozn. aut.) můžete v poslední době narazit extrémně často. Lidé tak přicházejí o peníze a tyto podvody škodí celému světu zavedených a transparentních investic, které si u konzervativních Čechů roky pracně budují svou pověst.
Ano, investice nesou vždy určité riziko, ale lze s ním pracovat a správným přístupem ho snižovat. Investování je jediný způsob, jak dlouhodobě překonávat inflaci. Jen je třeba nenechat se nachytat.
Pryč jsou doby, kdy se člověk ušklíbal nad e-maily od nigerijských princů, kteří lámanou češtinou nabízeli milionové odměny za pomoc při řešení dědictví. Podvody jsou nyní co do provedení výrazně propracovanější.
Souvisí to i s rozvojem umělé inteligence, která dokáže velmi věrně napodobit hlas dotyčného člověka a synchronizovat ho s přehrávaným obrazem. Jako na běžícím pásu tak třeba vznikají videa, která mámí z lidí peníze a parazitují na známých osobnostech, aniž by dotyční něco podobného vůbec kdy řekli.
Pozor na revoluční tajné tipy
Nevěřte hned každé reklamě. Poznávací znaky takových podvodů? Zbystřit byste měli, kdykoliv vám někdo nabízí svůj „tajný tip“, jak přes noc zbohatnout, případně osvědčenou či naopak revoluční strategii, jak vydělávat bezpracně a bez rizika.
Udičku podvodníci nahodí například reklamou v podobě chytlavého videa, ze kterého se prokliknete na moderní a profesionálně zpracované stránky s různými grafy a projekcemi zhodnocení o desítky procent.
Vytvoříte si uživatelský účet jako na reálné investiční platformě, odešlete peníze a možná i vidíte, jak vám začnou naskakovat první virtuální zisky… Akorát pak zjistíte, že peníze nejdou vybrat, nikomu se nedovoláte a stránky najednou přestanou fungovat. Se svými penězi se můžete rozloučit.
Nekličkujte v minovém poli na vlastní pěst
Nechme teď stranou očividné podvody. Nástrahy na ty, kteří chtějí zhodnocovat své úspory, číhají i v jiné podobě. Český trh je například aktuálně zaplavený jednotlivými firemními dluhopisy, jejichž prostřednictvím si firmy půjčují na svůj provoz a další rozvoj.
Narazíte na dluhopisy slibující vyplácet věřitelům úrok třeba 12 procent ročně. Nemusí jít vůbec o prvoplánový podvod, ale riziko, že firma nebude mít dost peněz na splacení svých dluhů a vaše investice se vypaří, je obrovské.
U takto „nadivoko“ a napřímo vydávaných dluhopisů může být vaše postavení jako věřitele velmi nevýhodné a investice nemusí být reálně ničím kryta. Dluhopisy takto vydávají mnohdy i firmy s minimální historií nebo děsivým finančním zdravím.
Ne snad, že by všechny firemní dluhopisy byly špatné, ale než je nakupovat jednotlivě, je výrazně vhodnější způsob do nich investovat například prostřednictvím fondů, které investici rozloží mezi více důkladně prověřených dluhopisů.
Dlouhodobé investování není vždy taková jízda, jako můžeme vidět ve filmech z Wall Street nebo kterou nám slibují různí vykukové v reklamách. Je to o trpělivosti a disciplíně, ale nikdo ještě nevymyslel způsob, jak zhodnocovat dlouhodobě peníze efektivněji.
Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com