Silné inflační tlaky v Evropě trvají a důvěra spotřebitelů klesá

Názor
Inflace ve Španělsku překvapila výrazně vyšším nárůstem, zatímco ta německá byla vlivem administrativních opatření nižší, než se čekalo. Růst spotřebitelských cen ve Španělsku v meziročním harmonizovaném vyjádření zrychlil z květnových 8,5 procenta na deset procent v červnu, když analytici v průměru očekávali pouze 8,7 procenta.
Německá vláda s cílem zmírnit dopady vysoké inflace totiž přistoupila k řadě opatření. Mezi ty s přímým dopadem do vývoje spotřebitelských cen patří výrazné snížení cen veřejné dopravy či snížení daní na pohonné hmoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mimo pokračujícího zdražování energií a potravin došlo ve čtvrté největší ekonomice eurozóny k dalšímu zrychlení jádrové inflace, a to ze 4,9 procenta na meziročních 5,5 procenta. V Německu meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil, v harmonizovaném vyjádření z 8,7 procenta v květnu na 8,2 procenta v červnu. Analytici přitom v průměru čekali inflaci ve výši 8,8 procenta.

Důvodem překvapivého poklesu je pravděpodobně vyšší dopad administrativních opatření na konečné spotřebitelské ceny, než s jakým se obecně počítalo. Německá vláda s cílem zmírnit dopady vysoké inflace totiž přistoupila k řadě opatření. Příkladem těch s přímým dopadem do vývoje spotřebitelských cen je výrazné snížení cen veřejné dopravy či snížení daní na pohonné hmoty.

PSALI JSME:
Inflace v Německu a Španělsku skončila v květnu výrazně nad odhady

Obě tato opatření začala platit právě od června a v platnosti by měla zůstat nejméně do konce srpna. Od července navíc vejde v platnost opatření německé vlády odpouštějící poplatek na obnovitelné zdroje energie, což by mělo snížit cenu elektřiny pro spotřebitele. V roce příštím by pak měla začít platit právní úprava, která tento poplatek pro německé spotřebitele zruší natrvalo. Červnová inflace za celou eurozónu bude zveřejněna v pátek.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu klesla, oproti očekávání byl však pokles mírnější. Indikátor celkového ekonomického sentimentu se snížil ze 105 bodů na 104 body, zatímco se čekaly 103 body. Pokles se nicméně týkal pouze spotřebitelů, kteří čelí vlně silného zdražování. Jejich důvěra v červnu dále klesla na dosah historických minim ze začátku pandemie. V případě podnikatelů v průmyslu a službách důvěra mírně vzrostla, když se čekal v obou případech pokles.

PSALI JSME:
Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB