Výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ byla úspěšně ukončena

Minulý pátek, 14. června, definitivně skončila výplata věřitelů Sberbank CZ formou částečného rozvrhu ve výši 95 procent zjištěných pohledávek. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) o tom informovala insolvenční správkyně banky Jiřina Lužová.
Výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ byla k minulému pátku úspěšně ukončena. Ilustrační foto: Sberbank

Za Komerční banku, která měla výplatu na starosti, to naší redakci potvrdila její mluvčí Šárka Nevoralová. Výplata probíhala od 18. března letošního roku a její lhůta byla na základě žádosti insolvenční správkyně soudem dvakrát prodloužena, a to s cílem maximalizovat objem vyplacených prostředků.

Městský soud v Praze na žádost insolvenční správkyně Sberbank CZ dvakrát prodloužil lhůtu kvůli vysokému počtu nevyplacených věřitelů. Proces výplaty vyžadoval aktivní přístup věřitelů, kteří museli předložit potřebné dokumenty k ověření své totožnosti a provedení výplaty.

Celková částka k výplatě činila 56,8 miliardy korun, z čehož Komerční banka vyplácela 26,2 miliardy korun. Celkem bylo vyplaceno 12 145 věřitelů v celkové výši 25,9 miliardy korun. Komerční banka bude vracet 283 milionů korun.

„Věřitelé, kteří si i přes opakované výzvy své finanční prostředky nevybrali, o ně nepřijdou, ale nyní budou muset vyčkat na výplatu insolvenční správkyně až do finálního vypořádání na konci insolvenčního řízení,“ uvedla tisková mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.

Ti, kdo si i přes opakované výzvy insolvenční správkyně své finanční prostředky nevybrali, o ně nepřijdou, ale nyní budou muset vyčkat až do finálního vypořádání na konci insolvenčního řízení. Tento proces může trvat i několik let a po tu dobu nebudou mít věřitelé ke svým prostředkům přístup.

Pro výplatu si přišlo více než 12 tisíc věřitelů z celkových 15 tisíc. Většina pohledávek věřitelů, kteří si svou výplatu nevyzvedli, se pohybuje spíše v řádech stokorun,“ vysvětlila insolvenční správkyně Jiřina Lužová a dodala, že s výsledkem celého procesu výplaty věřitelů částečným rozvrhem je spokojená.

„Více než 99 procenta finančních prostředků z částečného rozvrhu se vrátilo jejich majitelům, zdůraznila s tím, že všechny kontrolní mechanismy celého procesu fungovaly bezchybně a spolupráce s Komerční bankou, která pro ni výplatu zprostředkovala, proběhla taktéž zcela bezproblémově.

To, že výplata klientů Sberbank probíhala naprosto bez problémů a komplikací, potvrdila redakci faei.cz provozní ředitelka Komerční banky a členka představenstva Jitka Haubová. „Dokázali jsme, že bankovní trh v Česku je jedním z nejstabilnějších a nejrobustnějších v Evropě, zároveň i s dostatkem likvidity i kapitálu,“ dodala.

Komerční banka informovala, že nejvíce vyplacených tzv. oprávněných osob v její pobočkové síti bylo v Brně, kde byly zpracovány téměř dva tisíce žádostí v celkové výši 4,2 miliardy korun. Dále pak v Jihlavě, Zlíně či Praze na Václavském náměstí.

„Nejmenší zájem o výplatu byl naopak například v Blatné nebo ve Dvoře Králové nad Labem, kam od začátku výplaty přišly pouze dvě oprávněné osoby, kterým byla vyplacena souhrnná částka 781 korun,“ přiblížil Marek Vosátka, výkonný ředitel retailového bankovnictví Komerční banky.

Většina věřitelů osobně požádala o výplatu na pobočce. On-line žádost, která umožňovala vyplacení částek do maximálně 100 tisíc korun, využilo 2 214 lidí či institucí. Všechny výplaty byly prováděny bezhotovostně a peníze byly zasílány na bankovní účet vedený v ČR, výhradně v českých korunách.

Fond pojištění vkladů, do nějž musí ze zákona přispívat všechny instituce, u kterých jsou vedeny pojištěné vklady, v této souvislosti informoval, že objem prostředků po navrácení financí z insolvenčního řízení se Sberbank CZ opět dosáhl zákonem stanovené hranice 0,8 procenta tzv. krytých vkladů.

V rámci insolvenčního řízení s padlou Sberbank CZ obdržel Garanční systém finančního trhu v druhé polovině března 2024 v rámci tzv. částečného rozvrhu finanční prostředky odpovídající 95 procentům pohledávky, která vznikla v souvislosti s výplatou náhrad vkladů klientům padlé Sberbank CZ.

Pro letošní rok byly proto stanoveny povinné příspěvky do Fondu pojištění vkladů ve výši 1,5 miliard korun. To je o 400 milionů korun méně než v loňském roce. Prostředky ve Fondu slouží k případným výplatám náhrad pojištěných vkladů klientům bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB