Novinky v osobních financích: Současný limit pojištění bankovních vkladů podle Kadlecové stačí

Novinky ze světa osobních financí začneme tento týden netradičně. Analýza Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), o níž tento týden informovala výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová, ukázala, že je současný limit pojištění bankovních vkladů ve výši 100 000 eur je dostačující. V korunách je to aktuálně něco přes dva a půl milionu korun.
Současný limit pojištění bankovních vkladů ve výši 100 000 eur je podle výkonné ředitelky Garančního systému finančního trhu Renáty Kadlecové dostačující. V korunách je to aktuálně něco přes dva a půl milionu korun. Ilustrační foto: Garanční systém finančního trhu

Kadlecová sdělila redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz), že v Česku je podíl plně chráněných pojištěných vkladů zhruba 98 % a je přibližně o dvě procenta vyšší než v Evropském hospodářském prostoru. Dohromady tzv. oprávnění vkladatelé drží v tuzemských bankách přibližně 3,5 bilionu korun.

Smysluplnou změnou v rámci pojištění vkladů by podle Kadlecové mohla být změna limitu ochrany tzv. dočasně zvýšených zůstatků. V určitých případech je totiž možné vyplatit zvýšenou náhradu nad rámec základního limitu 100 000 eur, třeba když vkladateli dorazí na účet prostředky z prodeje nemovitosti určené k bydlení nebo prostředky z vyrovnání společného jmění manželů.

PSALI JSME:
Sberbank v Česku končí. Garanční systém vyplatí jejím klientům vklady do zákonného limitu

„Při přípravě výplaty náhrad po pádu Sberbank jsme se setkávali s tím, že maximální výše ochrany dočasně zvýšených zůstatků, která činí 200 000 eur, již v řadě případů nedostačovala. S ohledem na všeobecný růst cen je proto na místě bavit se o tom, že by se limit pro ochranu dočasně zvýšených zůstatků zvedl,“ sdělila Renáta Kadlecová, šéfa Garančního systému finančního trhu.

Komerční banka informovala, že bude prostřednictvím svých poboček a on-line vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ, a to od 18. března letošního roku až do 15. dubna 2024. Výplata bude vždy bezhotovostní, peníze budou zaslány na bankovní účet vedený v ČR, a to výhradně v českých korunách. Věřitelé, jichž je přes patnáct tisíc, by měli celkem dostat zhruba 57 miliard korun.

PSALI JSME:
Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat až pět milionů korun

Nárok na výplatu zjištěné pohledávky mají věřitelé Sberbank CZ, kteří jsou uvedeni v usnesení Městského soudu v Praze ze dne 10. 11. 2023, jimž byl povolen částečný rozvrh, a to v rozsahu uvedeném v usnesení. Výplata probíhá přímo z majetkové podstaty Sberbank CZ, nejde o výplatu z Garančního systému (GSFT), která paralelně probíhá až do 10. 3. 2025.

Penzijní společnost ČS uvedla, že nabízí možnost kompenzace klientům, kteří ztratí nárok na státní příspěvek. Firma má zhruba 190 tisíc klientů v důchodovém věku, kteří v důsledku penzijní reformy od července ztratí nárok na státní příspěvek. Společnost jim nabídne možnost kompenzace ve formě zaručeného zhodnocení naspořených prostředků ve výši šesti procent po dobu 24 měsíců.

PSALI JSME:
A co když opozice žádnou dohodu o důchodové reformě nechce?

Podmínkou je investovat prostředky v Konzervativním fondu v rámci doplňkového penzijního spoření. Nabídka je určena pro klienty Penzijní společnosti ČS starší 60 let, kteří mají v rámci penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření naspořenou částku minimálně 100 tisíc a spořili po dobu alespoň 60 měsíců.

Dodejme, že KB penzijní společnost už začátkem února informovala, svým klientům bude do konce roku 2025 připisovat čtvrtletní věrnostní odměnu ve výši státních příspěvků dle pravidel platných do konce letošního června. Podmínkou je, aby měl účastník naspořenou částku na smlouvě alespoň ve výši 500 tisíc korun a nadále si pravidelně spořil alespoň 300 Kč měsíčně.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Kdo z penzistů může mít „státní příspěvky“ až do konce roku 2025?

Visa informovala o svém průzkumu, podle nějž by do českých ski areálů bez hotovosti nejraději vyrazily skoro tři čtvrtiny jejich návštěvníků. Některé horské podniky ale dosud digitální platby nepřijímají. Celých 17 procent zákazníků by v takovém případě odešlo ke konkurenci, skoro čtvrtina by v daném podniku utratila méně a šest procent by se už příště na stejné místo nevrátilo.

Air Bank informovala, že aplikace Cvak, která přináší unikátní platební řešení pro bezhotovostní placení, je už dostupná volně ke stažení na Google Play a App Store. Registraci do služby provede obchodník přímo v mobilní aplikaci, do několika dní po registraci pak obdrží poštou zdarma takzvanou NFC kartu, plastovou kartu s čipem o velikosti platební karty, přes kterou bude platby přijímat.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: V hotovosti, anebo si cvaknete?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB