Vyprodaný Žofín vestoje tleskal argentinskému prezidentovi

Argentinec Javier Milei, prezident země, která devětkrát zbankrotovala, přijel do Prahy, aby na Žofíně Česku poradil, jak se popasovat s neefektivně hospodařícím státem.
Foto: droj: Vox España – https://www.flickr.com/photos/voxespana/52417866970/in/photostream/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=136923809
Argentinský prezident Javier Milei (vlevo) přijel tento týden do Prahy, aby na Žofíně Česku poradil, jak se popasovat s neefektivně hospodařícím státem. Zdroj: Vox España – https://www.flickr.com/photos/voxespana/52417866970/in/photostream/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=136923809

A Češi, jeden z nejlépe hospodařících národů Evropy, s jedním z nejnižších dluhů a s dlouhodobě stabilní měnou, si od Mileie nechali kázat. Od Argentince, který ve volební kampani uprostřed davu v Buenos Aires vytáhl motorovou pilu, aby doložil, jak neefektivní stát „prořeže“.

Tasit na náměstí motorovou pilu a hrozit „sesekáním“ řadě ministerstev, to by neprošlo ani Václavu Klausovi počátkem 90. let, v tehdejší společenské euforii z návratu tržní ekonomiky. A hle: „řezník“ Milei ve vyprodaném žofínském sále sklízí ovace vestoje a někteří mu tu už málem staví pomník. Přitom Klaus, tedy jeho činy a volnotržní rétorika z 90. let, představuje slabý odvar dnešního Mileie.

Přesto je dnes Klaus zhusta zatracován, stejně jako celé devadesátky. Zatímco Mileiovi nadšeně tleskají titíž lidé, kteří Klause za 90. léta haní. A to si Milei na rozdíl od Klause žádné hmatatelné úspěchy typu zvládnuté liberalizace trhu nebo hladkého rozdělení federace připsat nemůže. Pochopitelně i proto, že je ve funkci krátce.

Pokud lidé, kteří na Žofíně Mileiovi aplaudovali, míní ovace upřímně, v tuzemských volbách museli dát hlas třeba Motoristům. Rozhodně ne některému z prounijních uskupení, ba ani koalici Spolu ne, neboť EU je přímo antitezí toho, co Milei hlásá. On by chtěl i unijní struktury řezat motorovou pilou, ne je utužovat.

Motorová pila na prořezání státu by ale v Česku neprošla ani Motoristům. Filip Turek je proti Mileiovi posluchačem nedělní školy. Čímž není řečeno, že Milei nemá v řadě věcí pravdu.

Jeho snahy o malý stát, o osekání dluhu i vyzdvihování role podnikatele jsou správné a je dobře, že jejich nositel se objevuje na prvotřídních světových scénách, jako je Davos nebo summit G7. Jenže musí teprve dokázat, že slova myslí vážně a umí je přetavit v činy.

To však není jediný důvod, proč byl žofínský potlesk pro něj zatím nepatřičný. Tím druhým je, že pokud měl být potlesk míněn vážně, aplaudující české elity se současně nesmějí ušklíbat nad devadesátkovým Klausem nebo současným Turkem. Protože pokud se ušklíbají, ušklíbají se ve skutečnosti i Mileiovi. Pak mu ale na Žofíně tleskaly ne jako politikovi, ale jen jako showmanovi.

Ve skutečnosti si v takovém případě žádného českého Mileie nepřejí a chtějí pokračovat v zažitém. Česko přitom „“ potřebuje, ale „českého Mileie“. Nemusí hned vytahovat motorovou pilu, ale musí být autenticky protržní, rozhodný, razantní, ekonomický znalý a politicky zdatný, odhodlaný se postavit svazujícím regulacím na domácím kolbišti i v Bruselu.

Nějakému takovému člověku snad bude Česko moci jednou upřímně tleskat a nakonec zbudovat i ten pomník. Pokud mu tedy české elity dovolí vyrůst.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. mi milanmid

  Proč se nestarají o naše občany hlavně s Ústecka a Ostravska !!Praha Brno voli pohodli a pěti koalici?
  Pracující na Ostravsku a Karvinsku makají v práci jak diví jeden musí makat na dva pohodáře s nadprůměrným platem a to v nejhorším životním prostředí v Česku a pak je tu výsledek ! Pražáci se dožívají málem o 4 roky déle !Tak proč nechodí lidé s Ostravska o 3.6 roky spíše do důchodů ? Muži mají dlouhodobě nejvyšší naději dožití v hl. městě Praze, za období 2022–2023 zde činila u právě narozeného chlapce 78,20 let. Nejnižší naději dožití u mužů ve věku 0 let vykazuje dlouhodobě náš kraj, vyjma období 2019–2020, kdy byla nejnižší hodnota zjištěna v Moravskoslezském kraji. I v případě naděje dožití žen ve věku 0 let vykazuje rovněž dlouhodobě nejnižší hodnoty náš kraj, s výjimkou období 2018–2019 a 2020–2021, kdy byla nejnižší naděje dožití žen při narození v Karlovarském kraji. Jak již bylo výše uvedeno, vloni narozená holčička v našem kraji měla naději dožití 80,38 roku, zatímco v hl. m. Praze, kde byla naděje dožití v období 2022–2023 nejvyšší mezi kraji, to bylo 83,85 roku.

 2. Ho Honza

  Několikrát jsem říkal a psal vedení ODS, že je nutné aby ODS zastupoval někdo kdo bude rétorikou, vzhledem a charismatem něco mezi Kristem, Taylor Swit a Vlastou Buriánem. Opozice nevybíravým způsobem obviňuje vládu a premiéra z devastace ČR.
  Někdy když začnu pochybovat podívám se do hodnocení naší země mezinárodními institucemi. A výsledek? Jsme skoro nejlepší v Evropě, zaměstnanost, Hdp, vzrůstající ekonomika a další. Jenže nesmí to říkat porofesor Fiala. Jak ho mám rád a vážím si ho, vidím naší Bety (pejsek) když mi očima něco říká a já nevím co. Sousedův rotwailer jde a kousne nebo na mě skočí. Pane premiére skočte na mě, nebo mě kousněte, prosím, jen mě stroze a promiňte nezáživně neříkejte že jsem šťastenej. Jsem a většina národa také ale polovina národa Vám nerozumí a opozičním politikům ano. Jasně říkají „Vláda krade, Ukrajinci jsou Rusové a země je plochá“. Sice to není pravda, ale charisma je charisma viďte Vlasto Buriane. Honza

 3. Li Libor

  Pan hlavní ekonom Trinity Bank by si měl udělat pořádek mezi pojmy a dojmy. Srovnávat kágébáka klause s člověkem tohoto formátu… No, vím proč své peníze nemám u Trinity Bank

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB