Vysoké podpatky? Sice jsou šik, ale poškozují zdraví žen

Vysoké podpatky jsou krásné, ale nepřirozené. Narušují držení těla žen a ohrožují jejich zdraví. Zaměstnavatel ale chce nejen výkonné, ale i reprezentativní zaměstnankyně. Ženy tak často řeší dilema: Respektovat dress code nebo zdraví?
Některé firmy mají dress code, který manažerkám nebo asistentkám předepisuje, aby do práce chodily výlučně na podpatcích. Francouzky to vyřešily už dávno po svém. Foto: Depositphotos.com

O škodlivosti nošení vysokých podpatků se přeli laici i odborníci. Přitom je podle odhadů pravidelně nosí čtyři z deseti žen. Lékařům Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK se ve spolupráci s tureckými kolegy z Hacettepe University v Ankaře se podařilo odhalit nová fakta o vlivu podpatků na struktury kolenního a hlezenního kloubu.

Trpí i mladé ženy

Lodičky na vysoké štíhlé jehle nohy opticky prodlužují. To je patrně hlavním důvodem, proč se do nich ženy obouvají. Řekněme si upřímně, že pro velkou většinu žen je celodenní nošení lodiček až utrpením, dlouhodobé nošení navíc způsobuje nevratné změny na kostře nohy.

Některé odhady uvádějí, že až 40 procent žen v produktivním věku nosí pravidelně obuv na vysokém podpatku. Podle řady studií a experimentů tento módní fenomén podporuje ženskou přitažlivost. „Módní diktát se naštěstí mění a právě v posledních pár letech vidíme daleko častěji ženy a dívky v teniskách, botách bez podpatků nebo na podpatcích jen velice nízkých. Lodičky módní tvůrci zdaleka nezavrhují, ale i bez nich může být žena považovaná za elegantní,“ řekla portálu FAEI.cz pražská psycholožka PhDr. Alena Prouzová.

PSALI JSME:
Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Z výsledků studie publikované v časopise PM&R Journal, který publikuje American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation, vyplývá, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působit nepříznivě na pohybový aparát. Za prokázané se považuje zvýšené riziko poranění hlezna a rozvoje vbočeného palce (hallux valgus). Jsou ale předpokládány i další zdravotní důsledky, jako je chronická bolest v kříži, artróza kolenních kloubů a onemocnění Achillovy šlachy.

„Prokázali jsme, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce. A to i u mladých žen,“ vysvětlil MUDr. Kamal Mezian, Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK.

Dress code může být diskriminací

Některé firmy mají dokonce dress code, který předepisuje manažerkám nebo asistentkám, aby do práce chodily výlučně na podpatcích. Mohou se vůbec nějak bránit? Mohou se zaměstnavatelem vést rozumný dialog?

PSALI JSME:
Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

„Naštěstí si už firmy nemohou dovolit diktát, jak mají vypadat boty jejich manažerek či asistentek, jakou mají mít barvu, či jak vysoký mají mít podpatek. Pokud by tomu tak bylo, samozřejmě by šlo o diskriminaci, kterou v krajním případě by bylo možné řešit i soudně. Osobně však věřím, že k podobnému řešení by v našich zeměpisných šířkách nedošlo, protože zdravý rozum by vždy velel k dohodě,“ řekla Prouzová.

„V Kanadě byl v roce 2017 uzákoněn zákaz povinného vyžadování obuvi na vysokém podpatku zaměstnavatelem. K podobnému kroku již přistoupily například i úřady na Filipínách,“ připomněl doktor Mezian. Bohužel tomu tak ale není všude. Například v Japonsku jsou podle letošního vyjádření ministra Takumi Nemota zdravotnictví vysoké podpatky na pracovišti „nezbytné a žádoucí“.

Ale i v Evropě ještě před čtyřmi lety poradenská společnost PricewaterhouseCoopers vyhodila z práce britskou recepční, která neměla na nohou boty s podpatky rozmezí pět až deset centimetrů. Zato Francouzky si s požadavky svých šéfů poradily po svém už před několika desítkami let. Do práce a na pochůzky prostě chodí v pohodlné obuvi, třeba i ve sportovních adidaskách. „Štekle“ prostě vezmou do ruky nebo je schovají do kabelky či batůžku…

PSALI JSME:
Pro ženy jen drobné, v platové elitě je dvojnásobek mužů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.