Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v krajním případě následovat i vyhazov.
Uniformu nebo pracovní oblečení nosí v práci devět procent respondentů. Foto: Pixabay

Anketa webu Profesia.cz se návštěvníků portálu ptala, jestli musí ve svém zaměstnání dodržovat nějaká pravidla oblékání a zde se v parném létě dočkají nějaký úlev. Výsledky jsou poměrně zajímavé. Ukázalo se, že tři čtvrtiny odpovídajících jsou ve své práci skutečně vázány určitými pravidly.

„Od striktních pravidel oblékání se v posledních letech spíše ustupuje, proto bylo překvapivé vysoké procento lidí, a to 48 procent, kteří musí dodržovat předepsaný dress code. Jen deset procent z nich má v létě nějaké úlevy,“ řekl Michal Novák z Profesia.cz.

Dodal, že jen necelá pětina zaměstnanců v anketě uvedla, že sice nemají daná pravidla pro oblékání, ale musí dodržovat určitý standard. „Uniformu nebo pracovní oblečení pak nosí v práci devět procent respondentů. Zbývající čtvrtina uvedla, že žádná pravidla pro oblékání u nich v práci nemají,“ poznamenal Novák.

Pracoval v neschváleném oděvu

Nedodržování firemních pravidel o oblékání přitom v krajním případě může skončit i vyhazovem. Před časem se takový případ dostal dokonce až k Nejvyššímu soudu. Spor se podle webu Patria.cz týkal řidiče hromadné dopravy, kterému zaměstnavatel opakovaně vyčítal, že pracuje v neschváleném oděvu. Odvolával se přitom na interní směrnici, podle níž řidiči musí nosit stejnokroj s logem dopravní společnosti. Řidič oponoval, že stejnokroj je pro něj ze zdravotního hlediska nevhodný. Nakonec dostal výpověď.

Spor o neplatnost výpovědi zprvu vyhrával zaměstnavatel, který uspěl u soudu prvého stupně a následně u odvolacího soudu. Podle nich řidič musel dodržovat firemní řády. Jenže pak se spor dostal k Nejvyššímu soudu, který rozhodl naprosto opačně – dal za pravdu řidiči, výpověď byla neplatná. Zaměstnanec podle zdůvodnění soudu nošením neschváleného oděvu nemohl porušit právní předpisy, které se vztahují k vykonávané práci.

Jenže to nebylo všechno. Vrchní soud totiž současně konstatoval, že za porušení povinnosti nosit nařízené oblečení skutečně může následovat výpověď. Firma ovšem musí u případného dalšího soudního přelíčení prokázat, že tuto povinnost požaduje legitimně, a to především jím konkrétně vykonávané práce, dobrých mravů a rovného zacházení. Přeloženo ze soudní řeči do běžné češtiny: každý případ se bude posuzovat individuálně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč se rodí málo dětí. Ženy nedokážou splnit svůj plán

Průzkum
Současný problém s nízkou porodností nelze zjednodušit na tvrzení, že Češi nechtějí mít děti, anebo třeba jen jednoho potomka. Výzkum Národního institutu SYRI, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici, totiž ukazuje, že české ženy chtějí mít více dětí, ale výsledek je pak z různých důvodů jiný, než si matky původně přály. A první dítě se jim rodí později, než chtěly.