Vysoké sazby ČNB zdražují firmám úvěry a lidem znepřístupňují bydlení

Obrovský propad realitního trhu, prakticky nedostupné vlastní bydlení ve velkých městech a historicky nejvíce zaniklých firem. To jsou výsledky takřka rok trvajícího období extrémně vysokých základních úrokových sazeb, které Česká národní banka (ČNB) drží už od loňského 22. června na nejvyšších hodnotách od roku 1999.
Nevídaně vysoké úrokové sazby dusí celou ekonomiku. Nejvíce je to vidět na realitním trhu, který se loni zcela zásadně propadl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nic na tom nezměnilo ani středeční zasedání bankovní rady, v souladu s očekáváním ponechala základní úrokové sazby beze změn. A to je špatně. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále zůstává na sedmi procentech. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech.

Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech. Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti.

Nevídaně vysoké úrokové sazby dusí celou ekonomiku. Nejvíce je to vidět na realitním trhu, který se loni zcela zásadně propadl, například v Praze se loni prodalo nejméně nových bytů za posledních dvacet let. Je to pochopitelné, protože pořízení nového bytu dlouhodobě polovina klientů financuje prostřednictvím hypotéky. Ty ale v návaznosti na růst základních úrokových sazeb zdražily více než dvojnásobně.

ČNB navíc opět zpřísnila podmínky pro žadatele, nová kritéria nesplní ani ti, kdo by dříve problém se získáním hypotečního úvěru neměli. Aby rodina získala hypotéku na odpovídající byt, musela by mít čistý měsíční příjem přes sto tisíc korun a k tomu ještě ušetřené až dva miliony korun. Kvůli makroekonomické politice centrální banky se tak vlastní bydlení stalo prakticky nedostupným pro většinu domácností v Česku včetně střední třídy.

Vysoké základní úrokové sazby však působí velké problémy také firmám, kterým se výrazně zvýšily náklady na úvěrové financování. Krátkodobý výkyv se dá pár měsíců vydržet, každá zdravá firma by měla mít dostatečnou rezervu. Současné vysoké úrokové sazby však trvají už jedenáctý měsíc. To je dost dlouho na to, aby i jinak ekonomicky zdravé firmy začaly cítit potíže.

Začíná se tak jasně ukazovat, že udržování základních úrokových sazeb na extrémně vysokých hodnotách, dusí českou ekonomiku. Je nejvyšší čas, aby ČNB zakročila a základní úrokové sazby výrazně snížila. Jinak celou ekonomiku zcela zadusí.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena