Vzít si jídlo do letadla je povoleno

Letecká doprava se již dávno stala běžnou součástí našich životů, ale stále přináší některé nejasnosti ohledně toho, co si smíme vzít na palubu letadla a co přes kontrolu neprojde. Víte, jaké jídlo a pití je možné s sebou přibalit do příručního zavazadla a které pochutiny raději nechat na zemi?
Dětem vezměte na palubu letadla jejich oblíbené jídlo i pití. Žádné omezení množství se na dětskou výživu nevztahuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

V době, kdy u nás vládla elegance první republiky, bylo i podávání jídla v letadle společenskou událostí. Jídlo cestující dostávali na porcelánovém servisu, konzumovali ho pomocí stříbrných příborů a samozřejmostí byly nažehlené ubrusy.

Šedesátá a sedmdesátá léta přinesla masový rozmach letecké dopravy, zvýšená konkurence a tlak na cenu letenek měly za následek postupné osekávání nákladů. A ubrusy, stříbrné lžičky a porcelán podlehly levnému plastu.

Krok za krokem pak mizely výhody, které jsme měli ještě v 90. letech s létáním spojené – občerstvení i na krátkých trasách a neomezený přísun nápojů. Dnes vám letuška na krátkých letech zdarma nenabídne ani kelímek vody. Při nákupu jídla a pití na palubě letadla je třeba počítat s přirážkou, ceny pochutin jsou zhruba dvojnásobné oproti běžné obchodní síti.

Na letech delších vás v ekonomické třídě čeká bageta, případně celé menu. V takovém případě je vhodné předem nahlásit případné dietetické požadavky, na něž v dnešní době umějí letecké společnosti reagovat.

Totéž platí i v případě, že máte vy nebo například vaše dítě silnou alergii na potravinu, která by se mohla v nabízeném sortimentu objevit. Anafylaktický šok (akutní a potenciálně život ohrožující alergická reakce – pozn. red.) může vyvolat i stisknutí kliky od toalety, na niž předtím zamířil někdo, kdo si ke svačině pochutnal na sáčku ořechů.

V případě, že takto citlivá osoba míří do letadla, je nutné o tom informovat personál, který tyto potraviny vyřadí z nabídky a ostatní cestující požádá o respektování zákazu konzumace během letu.

Pokud se pasažéři nechtějí spolehnout na omezenou nabídku sušenek, chipsů a bonbonů, najdou u většiny společností jídelní lístky, zahrnující klasiku jako řízky a chlebíčky, ale i výrazně sofistikovanější pokrmy, jako pečeného lososa se sezamovou krustou, šlehaný kozí sýr s marinovanou řepou či uzená kachní prsa se staročeskou lepenicí.

V tomto případě ale nespoléhejte na to, že letadlem zavoní řízky od souseda a vy si je objednáte také. Pokrmy je nutné rezervovat předem, na palubu letadla míří jen předem objednaný sortiment. Minimálně podle názvů vypadají pokrmy velmi lákavě, ale je možné, že na pevné zemi byste si na nich nepochutnali.

Jídlo mířící do oblak má své specifické nároky, neboť ve výšce několika tisíc metrů ztrácíme do značné míry schopnost vnímat rozdíly mezi jednotlivými chutěmi. Kuchaři tak jídla záměrně přechucují, aby konzumentům nepřipadala mdlá. Některé společnosti si dokonce nechávají dodávat na míru upravená piva a vína, která procházejí testováním ve vysokých výškách.

A co když se nám za jídlo a pití utrácet nechce? Vlastní jídlo obecně povoleno je, ale i tady jsou samozřejmě jistá omezení. Ta první byste měli mít v hlavě vy sami – výrazně aromatickými pokrmy jako plísňové sýry nebo česnek mnoho bodů u spolucestujících nenaženete.

Čerstvé výrobky, které rychle podléhají zkáze, vám na delších letech může letištní personál zakázat. Pozor na to, že řada zemí (například Spojené státy americké nebo Austrálie) import čerstvých potravin omezuje či zcela zakazuje, měli byste je tedy zkonzumovat ještě v letadle.

Pozor na tekuté potraviny, jako jsou jogurty, přesnídávky, pomazánky, džemy nebo med. Ty se nepovažují za potraviny, ale za tekutiny. A na ty se vztahují omezení.

Všechny kapaliny, kam se kromě již zmíněného počítá samozřejmě pití, ale také parfém, pasta na zuby nebo make-up, musejí být přepravovány v nádobách o maximálním objemu 100 ml, jejich celkový objem nesmí přesáhnout jeden litr a musejí být uzavřeny v průhledném plastovém sáčku.

Pití je tedy nutné zakoupit až v prostoru za bezpečnostní kontrolou, případně si s sebou přibalit prázdnou láhev a vodu si do ní před vstupem do letadla natočit. Za bezpečnou je možné tuto praxi považovat v České republice, ve většině typických dovolenkových destinací ji však doporučit nelze.

I přísně kontrolované omezení ohledně tekutin má však svou výjimku, a tou jsou děti. Na ně se žádný limit nevztahuje a bez problémů jim do letadla můžete vzít jejich oblíbený čaj, kojenecké mléko, ovocné přesnídávky či jogurtové kapsičky.

Rodič jen musí vše vyskládat na pás a může se setkat s požadavkem, aby před pracovníkem bezpečnostní kontroly dětské jídlo ochutnal. Do jakého věku dítěte vám praxe vlastních nápojů projde, do značné míry závisí na dobré vůli letištního personálu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. RV Rudolf Vácha

    Na pražském letišti terminálu 1 si můžete vzít i vlastní pití. Jsou zde zaměstnancům k dispozici speciální scanery na tekutiny. Stačí láhev s pitím vyndat z příručního zavazadla aby ho mohl personál kontroly prohlédnout.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB