Za kolik bude letos v restauraci svatomartinská husa?

Naobědvat se a utratit při tom v restauraci do 150 korun? Ještě na začátku letošního roku to bylo možné ve více než polovině krajských měst v České republice. V srpnu se ale pod tuto hranici dostali pouze lidé v Olomouci. Vyplývá to z Edenred restaurant indexu, který je sestavován na základě plateb 220 tisíc majitelů stravenkových karet od společnosti Edenred.
Současné ceny surovin posouvají svatomartinské menu na úroveň, která by zřejmě mohla být pro většinu hostů nedostupná. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná útrata za jeden oběd v restauraci tak nyní v rámci celé ČR podle indexu dosáhla rekordních 167,80 koruny. Nejvíce, přes 190 korun za jednu návštěvu, zaplatí lidé v Praze. Oba prázdninové měsíce přitom byly ve znamení zvýšeného růstu plateb lidí za obědy, v srpnu útraty meziročně vrostly o 13,5 procenta, respektive o 14,50 korun za jeden zaplacený oběd.

Růst cen jídel je ale ještě o poznání vyšší – v posledních měsících pravidelně převyšuje 20 procent. To ukazuje, že lidé v restauracích šetří – buď si vybírají z nabídky levnější jídla, nebo si místo dvou chodů dopřejí jen jeden, případně si neobjednají k jídlu nápoj.

PSALI JSME:
„Diety“ se letos kvůli inflaci poprvé zvyšují už v průběhu roku

Na prudký růst cen v restauracích již reagoval stát, který prostřednictvím vyhlášky ministerstva financí upravil od 20. srpna výši stravného na služebních cestách. Díky tomu vzrostla cena daňově nejvýhodnější stravenky o 20 procent na 180 korun. Hranice pro tzv. stravovací paušál, který je od ledna loňského roku alternativou ke stravenkám, se pak zvýšila na 99,4 koruny.

Přestože do období svatého Martina chybí ještě skoro dva měsíce, restauratéři už počítají, za kolik budou letos prodávat tradiční svatomartinské menu. Nákupní cena jednoho kilogramu husy se oproti loňské úrovni více než zdvojnásobila, když se letos pohybuje kolem 200 korun bez DPH, zatímco loni byla k mání i za méně než polovinu.

PSALI JSME:
Češi omezují pivo, už ho nepijí každý den jako před pandemií

„Nyní nakupujeme kalibrované husy 4,2 kg za cenu 880 korun bez daně. Rozhodujeme se, zda letos vůbec svatomartinskou husu zařadit do našeho menu,“ informoval Lukáš Tesárek, zodpovědný za chod pražské Malostranské besedy. „Loni jsme nabízeli čtvrtku za 379 korun, při dnešních cenách nám porce vychází – včetně zelí a knedlíků, energií, nájmu a práce personálu – na 690 Kč korun.“

Ze svatomartinského menu se podle Tesárka stala během několika let „úžasná lidová tradice“. „Současné ceny surovin ji ale posouvají na úroveň, která by mohla být pro možná většinu hostů nedostupná,“ domnívá se a dodává, že pokud by svatomartinská husa byla jediná problematická položka jídelních a nápojových lístků letošní sezony, pak by ji restauratéři byli ochotni udržet níže i na úkor svých marží.

PSALI JSME:
Svatomartinské víno: Podlehl Vinařský fond komerčním tlakům?

Zavřít reklamu ×
  1. to ale podle pekarky se musí dohodnout aspoň tři restaurace a péct ty husy nejednou v jedné troubě,já bych sice upekl tu jednu

  2. Tak letos si zřejmě dopřejem svatomartinskou husu v teple domova.Vyjde nás asi na polovinu než v restauraci.Jo inflace je sviňa !

  3. Myslím, že hostinští už zkoušeli dost dlouho, co zákazník vydrží, za tyto peníze ať si jí strčí víte kam…

  4. Chci se zde pochlubit. Cena menu, komplet polivka, subji, rejze, chutney, salatek, halva. Caj a dzbanek vody zdarma. Cena 98czk v restauraci. Kde Praha Flora. Dobra jinde… cena 144czk bez halvy a bez toho caje – Praha.

  5. Husa je vždy pochoutka. Křupinka kužička, voňavé masíčko, knedlíček, zelíčko a k tomu pivíčko.

  6. Jo za jedno husí stehno zaplatit 700kc tak to je bomba asi by mi to přestalo chutnat. Já si ji koupím a udělám doma a budu v pohodě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) pokračuje ve své informačně-osvětové kampani #AktivneNaEnergie. Nově zpracoval desatero rad, v němž spotřebitelé najdou tipy, jak být aktivní, a předcházet tak problémům. Desatero …

Ceny obědů rostou jen o haléře, brzy ale zdraží pivo

Přes prázdniny ceny obědů nedoznaly výraznějších změn, jejich průměrná cena se zvedla jen o 90 haléřů. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, jejíž výsledky má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?