Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, připouští guvernér Michl

Názor
Za mimořádně vysokou inflaci v Česku může i chybná měnová politika České národní banky (ČNB). Přelomově to připouští guvernér tuzemské centrální banky Aleš Michl. Ve svém textu, jenž vznikl po návratu z každoroční klíčové konference centrálních bankéřů celého světa, pořádané tradičně v Jackson Hole ve Wyomingu, si guvernér nezvykle sype popel na hlavu. Lépe řečeno, sype jej na hlavu hlavně předchozímu vedení ČNB.
Za mimořádně vysokou inflaci v Česku může i chybná měnová politika České národní banky. Přelomově to připouští její současný guvernér Aleš Michl. Ilustrační foto: ČNB

„Při debatě s kolegy z americké centrální banky, Evropské centrální banky, Bank of England nebo Reserve Bank of New Zealand jsem si potvrdil, že tak jako u nich, projdou naše modely auditem a kritickým hodnocením,“ píše Michl. „V Česku se již nesmí opakovat rok 2017, kdy se významně navýšil objem likvidity v bankovním systému s cílem oslabit korunu a vyvolat inflaci,“ dodává.

V dubnu roku 2017 tehdejší vedení ČNB ukončilo kontroverzní intervenci za slabší korunu, jejímž cílem bylo, jak píše Michl, vyvolat inflaci. Tuzemská centrální banka se zejména v letech 2013 až právě 2017 obávala možných důsledků deflace, tedy plošného poklesu cenové hladiny v ekonomice.

PSALI JSME:
Dva roky od konce devizových intervencí

Michl kritizuje zejména poslední měsíce intervence, započaté už v listopadu 2013. Guvernér upozorňuje, že mezi prosincem 2016 a dubnem 2017 se zvýšila bilance ČNB, respektive likvidita bankovního sektoru, o závratný bilion korun, a to z 1 300 na 2 300 miliard korun. To podle Michla „přispělo k tomu, že jsme později měli nejvyšší jádrovou inflaci v EU“.

Guvernér ČNB též nezvykle otevřeně připouští, že minulá politika ČNB byla mylná, přičemž ovšem – jak dodává – nyní „nelze šmahem napravit chyby z posledních let“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč je euro zase za 27 korun, i když intervence skončily

Zavřít reklamu ×
  1. Tak to fajn, že si pan guvernér ČNB sype popel na hlavu, ale pokud se někdo dopouští takových chyb, má jít raději od válu, ať již ta rozhodnutí činil kdokoli. Ti co rozhodovali o postupu ČNB nebyli, nebo neměli být, žádní laici, ale odborníci s hlubokou znalostí problematiky a za svoji práci byli a jsou bohovsky odměňováni. Takže se naskýtá otázka, jsou to skuteční odborníci? pokud ano, proč rohodovali tak špatně a komu tím prospěli? , o různých tlacích, ať již politických nebo z podnikatelské sféry není třeba pochybovat, ale odborník na takovém místě musí těmto tlakům umět odolat. Pokud ne, nemá na takovém místě co dělat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB