Za vánoční stromky si připlatíme, nejvíce za vysoké v prémiové kvalitě

Na náměstích, v obchodních centrech a na dalších místech začíná prodej vánočních stromků. Oproti loňsku si za ně o něco připlatíme. V průměru o pět procent více. Zdražení se promítne zejména u větších stromků v prémiové kvalitě, kterých je na celoevropském trhu nedostatek. Redakci FAEI.cz to sdělilo Sdružení pěstitelů vánočních stromků.
Vánoční stromky oproti loňsku o něco podražily. Ilustrační foto: Pixabay.com

Každý rok se před vánočními svátky prodá v Česku okolo 1,3 milionu přírodních stromků, za něž lidé utratí dohromady stovky milionů korun. „I přes stále rostoucí náklady na práci, pohonné hmoty, energie, hnojiva a všechno vybavení, které je k pěstování vánočních stromků potřeba, očekáváme nárůst cen vánočních stromků jen o zhruba pět procent,“ sdělilo sdružení.

Podle něj české pěstitele stále nejvíce trápí velký nárůst dovozu nadprodukce vánočních stromků z Dánska a Polska.

„Jde o nepříliš kvalitní stromky, které některé velké firmy používají jako marketingový tah pro přilákání zákazníků do svých prodejen. To vytváří velký tlak na naše pěstitele. Přestože jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, je pro nás stále obtížnější této konkurenci cenově konkurovat,“ konstatovalo sdružení.

PSALI JSME:
Devět z deseti Čechů zdobí vánoční stromek

Zdražení vánočních stromků bude citelnější zejména o vyšších a mohutnějších stromků v prémiové kvalitě, kterých je obecně na celoevropském trhu nedostatek. „I přesto bude v letošním roce na předvánočním trhu dostatečná nabídka kvalitních českých vánočních stromků všech druhů,“ uvedlo sdružení.

Od 300 do 990 korun

Nejprodávanějšími druhy v Česku jsou jedle kavkazská, která s osmdesátiprocentním podílem jednoznačně dominuje domácímu trhu. Na druhém místě se zhruba deseti procenty je smrk pichlavý. Naopak podíl domácích druhů – smrku a borovice – poklesl pod deset procent.

PSALI JSME:
Začaly vánoční trhy. Ceny za svařák či trdelník nejsou lidové

Sdružení pěstitelů vánočních stromků předpokládá, že za jedli kavkazskou ve standardní kvalitě v nejprodávanější kategorii 150 až 200 centimetrů zaplatí zákazník 690 až 990 korun. V případě smrku pichlavého to je 400 až 550 korun a u smrku ztepilého 300 až 400 korun. Borovice vyjde od 400 do 550 korun.

„Maloobchodní ceny vánočních stromků budou, tak jako v minulosti, regionálně rozdílné. Domácí produkce vánočních stromků pravidelně stoupá, což zajišťuje zákazníkům významnou výhodu – čerstvě sklizené vánoční stromky,“ sdělilo sdružení.

PSALI JSME:
Vánoční symboly za pět prstů

Třeboňský kapr nezdražuje

Dobrou zprávou ale je, že by oproti loňsku neměl zdražit tradiční vánoční pokrm – kapr. Rybářství Třeboň očekává, že kilogram štědrovečerní ryby bude u stánků stát 130 až 140 korun, což je stejně jako loni. Kaprů by měl být dostatek, přestože jich je letos celkově méně – zčásti kvůli chladnému jaru a letním teplotním výkyvům.

Nutno ale poznamenat, že vánoční ryby loni zdražily o poměrně výrazných deset až dvacet korun. Podle předsedy představenstva společnosti Fish Market Rudolfa Provázky nebyl letos ke zvyšování cen důvod. Fish Market je výhradním prodejcem živých ryb a výrobků z ryb holdingu Rybářství Třeboň.

„V loňském roce byly drahé energie, doprava, ale v letošním roce je vhodné nechat ceny na téhle úrovni, přestože výlov bude nižší než loni, aspoň v našem regionu,“ konstatoval Provázek. Nejnižší cena kapra je tradičně v jižních Čechách, kde se ryby chovají.

PSALI JSME:
Chcete vrátit opadaný stromek a leklého kapra?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB