Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.
Řidič, který veze stromek, musí prokázat jeho původ. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zdá se to být snadné. Oprášit rybářský prut, nebo jako kdysi na pytlačku nahodit, nejlépe brzy z rána na břehu chovného rybníka. A cestou domů zastavit v lese, vždyť uříznout, svázat a naložit borovičku je otázkou několika minut.  Ale také hrozbou pokuty několika desítek tisíc korun.

To by se pak vánoční šetření pěkně prodražilo.

Prokázat původ stromku

„V předvánočním čase naši revírníci věnují zlodějům stromků zvýšenou pozornost. Často se podaří přistihnout je při činu, nebo při odvozu stromku, což kontroluje i policie. Řidič, který veze stromek, musí prokázat jeho původ. Navíc těmto vetřelcům hrozí pokuta za samotný vjezd do lesa, což zákon zakazuje,“ upozorňuje na úskalí pořízení si vánočního stromku za pět prstů Ing. Jaroslav Karas z jihočeského ředitelství Lesů České republiky.

„Mladé stromky navíc stříkáme barvou i repelentem, který pak v teplu domova dost nepříjemně zapáchá. Největší škody však zloději způsobí nikoli na volně rostoucích jehličnanech, ale majitelům plantáží vánočních stromků.“

Pokuta za jeden stromek se může ve správním řízení vyšplhat až na 15 000 korun, protože se posuzuje jako porušení lesního zákona – přestupek spáchaný těžbou nebo poškozením stromů a keřů lesních dřevin.

Za stromek do vězení

Podle ceny ukradeného stromku, která je řádu stokorun, se obvykle jedná o přestupek. Aby šlo o trestný čin, musela by škoda přesáhnout 10 000 korun, což se obvykle týká pouze nájezdu organizované skupiny.

PSALI JSME:
Chcete vrátit opadaný stromek a leklého kapra?

Kdo však přeleze či povalí oplocení plantáže nebo školky, tedy ve smyslu zákona překonal překážku, která má odcizení zabránit, může se dopustit až trestného činu krádeže a za takto získaný stromek mu hrozí i vězení. Totéž platí pro delikventa, který byl v posledních třech letech už za nějakou krádež trestán.

V noci před supermarketem

Krádeže stromků se však v posledních letech neomezují pouze na les, zloději se stále častěji zaměřují na prodejní oplocené areály. Na olomouckém náměstí např. pachatel ukradl sto jehličnanů v obalu, elektrocentrálu a kameru, takže mu za vyčíslenou škodu téměř 90 000 korun hrozí až dvouleté vězení.

PSALI JSME:
Nenápadný byznys za stamiliony: prodej vánoční stromků

A podobný trest může podle policie čekat pachatel, který v severočeské Krupce před supermarketem odcizil z prostoru zabezpečeného klecí stromek v hodnotě 300 korun. Přestože způsobil pouze uvedenou škodu, věc byla kvalifikována jako trestný čin krádeže, jelikož násilím odstranil překážku.

Krást stromky nikoli v lese, ale až před supermarketem, tedy také není dobrý nápad.

Pytlák musí ulovit

A jak je to s neoficiálním zajištěním si vánočního kapříka, pro které se vžilo označení pytláctví? Zatímco do roku 2010 platilo, že pytláctví se dopouští ten, kdo neoprávněně loví zvěř a ryby, podle současné úpravy trestného činu se pytláctví vztahuje jen na neoprávněné ulovení zvěře nebo ryb.

Takového pachatele, který ještě nic neulovil, však nelze stíhat ani za přípravu k trestnému činu pytláctví a problematické je i stíhání pro pokus pytláctví, protože toho se lze dopustit pouze úmyslně, nikoli z nedbalosti.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

A úmysl pachatele musí zahrnovat i to, že chtěl nebo byl srozuměn s tím, že způsobí škodu na rybách či zvěři vyšší než nepatrnou, tedy nad 10 000 korun. Pokud pytlák loví a nic dosud neulovil, těžko se mu prokazuje úmysl ukrást tolik ryb, aby způsobil škodu nad 10 000 Kč.

Podle sazebníku přestupky…

Loni se ministerstvo zemědělství s policií dohodly na úpravě sazebníku za nelegálně ulovenou zvěř, který má policii sloužit jako vodítko při stanovení škody u případů pytláctví.

U „vánočních“ ryb však jde o desetikorunové částky za kilogram kapra a stokorunové za pstruha nebo štiku, takže se v případě černého rybolovu bude u jednotlivce jednat obvykle o přestupek.

PSALI JSME:
Vystřelíte si načerno a můžete jít sedět

…ale až za 30 000

Za přestupek pytláctví však může být podle přestupkového zákona uložena pokuta do 8 000 korun a zákaz činnosti, což je varianta týkající se především aktivních rybářů, kteří loví např. nad rámec své povolenky. Mimochodem, registrovaní rybáři při překročení pravidel bývají potrestáni citelněji, než náhodný „kolemjdoucí“.

Podle zákona o rybářství se pak pokuta za pytláctví na rybářských revírech (nikoli třeba v rybochovných zařízeních, pozn. aut.) může vyšplhat až ke 30 000 korun.

Kdo si chce pro vánoční rybu „zajít načerno“ do sádek nebo na prodejní místa, kde se právě neprodává, čeká jej obdobné nebezpečí, jako v případě ukradených stromků. Tedy při větším lupu či pro něj nepříznivé shodě okolností až vězení.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vánoce budou nejdražší v historii a zároveň nejchudší za poslední roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.