Začaly vánoční trhy. Ceny za svařák či trdelník nejsou lidové

Reportáž
S blížícími vánočními svátky začínají na náměstích českých měst tradiční trhy. Stánkaři nabízejí svařák, trdelník, cukroví a další pochutiny i výrobky. Jak se osobně přesvědčila redakce FAEI.cz, ceny za předvánoční osvěžení a další produkty rozhodně nejsou lidové. I za krátkou návštěvu vánočního trhu tak rodina zaplatí stovky korun.
Vánoční trhy na pražském náměstí Míru patří tradičně mezi nejvíce vyhledávané, i když zde rozhodně není lacino. Ilustrační foto: FAEI.cz/Petr Starý

Pravděpodobně úplně první vánoční trh v republice zahájil provoz na náměstí Míru na pražských Vinohradech. Jde o tradiční místo, kde se před Vánocemi otevírají stánky se svařeným vínem, medovinou, trdelníkem, ozdobami a dalším zbožím. A každý rok zde bývá také poměrně rušno, takže je mezi stánky doslova hlava na hlavě.

Zájemci o tradiční zimní občerstvení a další tovar ale musí počítat s tím, že levně zde rozhodně nenakoupí. Například kelímek tradičního svařáku vyjde na 75 korun. Za takovou cenu je možné v některých obchodech koupit celou láhev svařeného vína a ještě zbydou peníze na pytlík arašídů. Právě svařák ale patří na trhu k nejprodávanějším pochutinám.

PSALI JSME:
Jak budou letos Češi nakupovat na Vánoce?

Trdelník za 80 korun

Milovníci jiných horkých nápojů si mohou dát například grog, který se u jednoho ze stánků nabízí za 70 korun, kousek vedle je vánoční vaječňák za 65 korun, vánoční punč za 70 korun nebo kalíšek medoviny za 85 korun. Levnější jsou nealkoholické nápoje: Káva nebo čaj vyjdou na 50 korun, dvoudecka horké čokolády na 50, ale také 70 korun.

Kdo si chce dát něco na zub, může si koupit například trdelník za 80 korun nebo grilovaný hermelín za stejnou cenu. Mezi tradiční pochutiny patří také langoše, základní verze vyjde také na 80 korun, ale v jednom stánku jsou langoše s různými ingrediencemi od 120 do 150 korun. To už je zhruba stejná cena jako průměrný oběd v české restauraci.

Ostatně jeden stánek nabízí specialitu, kterou nazývá Mistr klobásník, také za 150 korun. Obsahuje velkou klobásu v bagetě s omáčkou. Za deset deka pražské pražské pečené šunky dáte u stejného stánku 85 korun, za polévku o dvacet korun méně.

Vánoční trhy na pražském náměstí Míru patří tradičně mezi nejvíce vyhledávané, i když zde rozhodně není lacino. Ilustrační foto: FAEI.cz/Petr Starý

Start vánočních trhů

Další vánoční trhy otevírají své brány poslední listopadový víkend. Některé z nich nabízejí vedle tradičních prodejních domečků ještě doprovodný kulturní program. Například v Ostravě se v sobotu 25. listopadu rozsvítí vánoční strom a vystoupí kapela Buty. Další kapely budou následovat v další dny.

Podobné je to i v dalších městech. Adventní trhy v Plzni začaly už ve čtvrtek 23. listopadu, přičemž u toho nechybělo vystoupení hudební skupiny Sofine a večer dokonce ohňostroj. Brno se zase chlubí tím, že tamní vánoční akce dostojí svému titulu evropské Kreativní město hudby UNESCO a každý den nabídnou kulturní program.

Až začátkem prosince začnou tradiční vánoční trhy – rovněž s kulturním programem – na pražském Staroměstském a Václavském náměstí. Právě českou metropoli zařadila stanice CNN na seznam evropských i světových měst, kam se před svátky vydat.

„Hlavní město České republiky je ve svátečním období definicí zimní říše divů,“ uvedla loni CNN. „Staroměstské náměstí nabízí nekonečnou zábavu v podobě živých show, tanečních vystoupení a kreativních dílen. Václavské náměstí je zase skvělé pro ručně vyráběné dárky a místní pochoutky, jako je klobása a svařené víno.“

PSALI JSME:
Začíná nakupování vánočních dárků. Většina lidí je pořídí v e-shopech

Češi počítají se zdražením

Právě centrum českého hlavního města patří mezi nejdražší místa v zemi, což platí i pro vánoční trhy. Jak ale ukázal nedávno zveřejněný průzkum Provident Financial, tuzemské domácnosti počítají se zdražením. Současně ale tvrdí, že nechtějí svůj „vánoční účet“ navyšovat, takže mnozí lidé nejspíš sáhnou k úsporným opatřením.

Celkové náklady na všechny položky spojené s vánočními svátky odhaduje téměř polovina Čechů na 5 až 15 tisíc korun na domácnost. V hranici od 15 do 25 tisíc se pak plánuje pohybovat 21 procent rodin. A 23 procent domácností pak plánuje utratit za Vánoce méně než 5 tisíc korun.

Mezi nejnákladnější vánoční položky patří dárky. Podle průzkumu za ně 36 procent domácností utratí méně než 5 tisíc a dalších 32 procent se chce vejít do rozpětí 5 až 10 tisíc korun. Při celkovém pohledu hodlá víc než 81 procent domácností za dárky utratit méně než 15 tisíc korun.

„I s ohledem na neustále se zvyšující náklady na život jsou lidé i o letošních svátcích připraveni zůstat více při zemi. Třetina domácností je tak rozhodnuta utratit za dárky méně než loni. Polovina pak chce zůstat na stejné částce,“ uvedl Petr Javůrek, hlavní finanční analytik společnosti Provident Financial.

PSALI JSME:
Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

 

Zavřít reklamu ×
  1. Vše je u nás lacino prvotřídní zbožíčko! Všeho dostatek. Prodavači vždy jsou na vás milí a rády se na vás usmívají a ještě vám ten kousek rády přibalí zdarma. A hlavně je tu lacino! No páni“ připadám si jako v pohádce. A to město se jmenuje Praha““ Lež a nebo fikce?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …