Zachránit může i vás. Elitní výsadkář a pyrotechnik dnes jezdí sanitkou

Výsadkáře nemáme jen prezidenta. V sanitce rychlé záchranné služby křižuje jižními Čechami záchranář, o němž jen málokdo ví, že má za sebou vojenské mise v zahraničí coby výsadkář, ženista a elitní pyrotechnik. Takový chlap vás ve štychu fakt nenechá.
Během své vojenské kariéry se Miroslav Tůma vypracoval až na velitele a instruktora elitní skupiny armádních pyrotechniků improvizovaných nástražných systémů. Foto: Archiv Miroslava Tůmy

Miroslav Tůma se vypracoval během své vojenské kariéry až na velitele a instruktora elitní skupiny armádních pyrotechniků improvizovaných nástražných systémů. Kódové označení: EOD. Byl v Bosně, Iráku, Kosovu, Africe a Afghánistánu. Po více než dvaceti letech odešel do civilu a dnes jezdí se záchrankou v Táboře.

Miroslava Tůmu, kterého kamarádi znají pod přezdívkou Dyngos, jsem poznal na vojenské výstavě v pražských Letňanech. Usměvavý, klidný, charismatický.

„Nikdy nevíte, do čeho jdete,“ říká Tůma o práci vojenského pyrotechnika. Nejde si předem nastudovat schéma, jako u raket či min. Fanatický nepřítel bývá kreativní. Drátky propletené jako nitě těsně pod zemí desítky metrů od samotné bomby.

PSALI JSME:
Na 90 procent zdravotníků zaútočil pacient

„Vždy třeba nejdříve zjistit bezpečnou přístupovou cestu,“ vysvětluje Tůma.

Začínal jako výsadkář v Bechyni. V letech 1996-97 sloužil na misi v Bosně. V roce 2003 odjel s polní nemocnicí do Basry v Iráku. Po návratu byl hloubkový průzkum v Bechyni zrušen. V roce 2007 odjel coby řidič ženijní čety do Kosova. Od ženistů chtěl k pyrotechnikům. Elita elit.

V roce 2009 znovu odjel do Kosova. Když se po roce vrátil, přestup k pyrotechnikům se zdařil. Další tři roky se učil. Výbušniny a piloval angličtinu. V roce 2015 opět odjel. Do Středoafrické republiky.

Miroslav Tůma, kterého kamarádi znají pod přezdívkou Dyngos, na vojenské výstavě v pražských Letňanech. Foto: FAEI.cz/Jindřich Ginter

Před čtyřmi lety si pak na půl roku „odskočil“ do Afghánistánu již v pozici pyrotechnika. „Odstraňovali jsme miny, rakety, jezdili na hlídky.“ Jednou je sebevrah málem dostal. Naštěstí se ale v autě odpálil brzy a odskákalo to vozidlo za Tůmou, posádka vyvázla. Štěstí při něm stálo i když se dostali pod palbu ručních zbraní…

„Takhle nějak podobně to mají všichni kluci, každý si něčím prošel.“ Hodně jeho kamarádů se dalo k vojenské policii.

A manželka? „Věděla, že si bere vojáka,“ konstatuje lakonicky. Dnes už je přece jenom více doma. U záchranky je to ale také často o nervy, a některé případy je těžké nechávat přede dveřmi domova. „Nejhorší je, když jde o děti…“ dodává.

PSALI JSME:
Český veterán z Afghánistánu vynálezcem. Nápad zrozený z bolesti může pomoci lidem na celém světě

Zavřít reklamu ×
  1. Až najdu na zahrádce granát tak se bude tento pyrotechnik hodit….A potom mě ještě ošetří z pravděpodobného šoku:-)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Stagnující nezaměstnanost

Navzdory chabým výsledkům české ekonomiky způsobeným útlumem v řadě odvětví, na trhu práce se situace nijak zásadně nezměnila. Nárůst nezaměstnanosti v prosinci byl sezónní, dokonce lze říct, že očištěná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.