Přežil, ale poranil si páteř. Z třicetiletého elitního vojáka se tak během okamžiku stal válečný veterán. „Skočili jsme ještě s kamarádem do zavlažovacího kanálu, na sobě jsem měl zhruba šedesátikilovou výstroj, takže mi po dopadu povolila záda. Registroval jsem bolest, ale přebil ji adrenalin. Potřeboval jsem v tu chvíli vést boj, a ne řešit zranění,“ citoval Kofroně web časopisu Forbes.
„Při dopadu cítím bolest. Záda nevydržela zátěž a povolila. Poranil jsem si páteř,“ vyprávěl týdeníku Hrot. Kofroň nechtěl být před druhými za „bolestínka“ a nechtěl dát najevo slabost. Zbytek mise tak dokončil na prášcích a injekcích. Těsně před koncem půlročního nasazení v Afghánistánu ho lékař poslal na vyšetření do Kábulu. Rentgenové snímky odhalily minimálně jeden zlomený obratel.
Po návratu domů pro něj nebyla služba na stejném elitním postu v armádě kvůli zdravotnímu omezení možná, a tak raději odešel do civilu. Konečná diagnóza u českých doktorů odhalila jak zanedbání zranění, tak vyhřezlé ploténky. Kofroňův zdravotní stav se postupně začal zhoršovat a k bolestem páteře se přidalo brnění nohou.
„Poprvé se mi ulevilo až po 14 dnech každodenních hodinových rehabilitací v rehabilitačním centru, ale bolest přesto úplně neustoupila,“ popisuje veterán na svém webu. Doma si přestavěl posilovnu na takové malé výzkumné centrum, kde se různě vyvěšoval a cvičil v úlevových polohách. Vymýšlel všechno možné, co by mu mohlo pomoci od bolesti.
„Jednoho dne jsem sundával šplhové lano, na kterém byly pevné uzly, abych se déle udržel ve visu. Uzly byly natolik utažené, že nešly rozvázat. Vzal jsem nůž, lano přeřízl a hodil do kouta. Jak lano leželo na zemi, došlo mi, že by se s ním dalo cvičit,“ vybavuje si Martin Kofroň zážitek z roku 2015.
„Zkusil jsem to a nemohl uvěřit tomu, že mi cvičení přináší úlevu od bolesti. Zátěž byla velmi intenzivní. Něco tak jednoduchého přece nemůže být tak účinné, říkal jsem si. Opak je pravdou i jednoduché věci mohou být geniální,“ dodává. Díky tomuto nápadu po pár týdnech cvičení bolesti ustoupily. Mohl se tak vrátit jak do normálního života, tak následně i do armády.
„Když nápad pomohl mně, může přeci pomoci i ostatním,“ řekl si tehdy válečný veterán. A rozhodl se prodat dům, v němž dosud bydlel a zisk z prodeje a své úspory použil jako vstupní kapitál do světa podnikání. Ve spolupráci s řadou odborníků začal pracovat na vývoji nového fitness a rehabilitačního nářadí, které pojmenoval Marrko Core.
Testování funkčnosti proběhlo v laboratoři biomechaniky Fakulty tělesné výchovy Univerzity Karlovy, o designové řešení nářadí se postarali studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Celý výrobní proces je realizován v České republice. Marrko Core je v patentovém řízení téměř na všech kontinentech. Jeho autor věří, že má potenciál pomoci lidem nejen u nás, ale po celém světě.
„I když se během vývoje objevilo několik překážek, nikdy mě nenapadlo projekt vzdát,“ říká válečný veterán. „Potenciálu nářadí opravdu věřím. Mým úkolem nyní je, aby se dostalo ke všem, kteří jej chtějí, nebo potřebují,“ říká Kofroň. Nová fitness a rehabilitační pomůcka se nyní dostává mezi veřejnost prostřednictvím kampaně na crowdfundingovém portálu Hithit.
Kofroňův vlastní cvičební systém a nářadí k posílení celého těla a úlevě od bolesti zad napomáhá i k celkovému rozvoji stability, koordinace a dynamiky pohybu, dále ke zpevnění celého těla a zeštíhlení pasu. Cvičení s nářadím, jehož hmotnost je pouhý půl kilogram, je otázkou několika minut denně, nikoliv hodin.
Jako první na světě využívá k aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře (tzv. core) a vnějšího svalstva odstředivou sílu. Odstředivá síla vyvádí těžiště těla z jeho přirozené pozice. Mozek pak tělo automaticky směřuje k návratu zpět (vytváří protitah) a stabilizační systém je tak neustále aktivní.
Cviky jsou založeny na pohybech s nářadím různými směry okolo těla. Vyrovnáváním odstředivé síly se posiluje celé tělo, zvláště pak ty skupiny svalů, které nejvíce trpí dnešním životním stylem (sedavé zaměstnání, stres, nedostatečný pohyb – pozn. red.).
Jejich ochabnutí je přitom jednou z hlavních příčin bolestí zad a krční páteře, s nimiž se dle statistik setká minimálně jednou za život více než 80 procent lidí. Spousta z nich tlumí bolest pouze pomocí léků, avšak neřeší její příčinu. Tu lze přitom mnohdy odstranit právě pravidelným cvičením.
Nejen cvičením. Trpěla jsem bolestí zad a krku, tedy páteř, svaly kolem krku a ramenou jsem měla úplně zatvrdlé. Byla jsem okolnostmi donucena přijmout zaměstnání v potravinovém řetězci, tehdy ve věku cca 50 let, kde jsem mimo jiné rovnala zboží tzv. do čtyřky. Tedy na čtvrtou pozici, úplně nahoře v regálech. Ač to zní neuvěřitelně, po měsíci takové práce se mi uvolnila páteř, zvláště krční, uvolnila se ramena a bolest ustoupila.