Zafixované ceny energií má polovina domácností

Průzkum
Šetření výzkumné agentury STEM/MARK mezi zástupci domácností, kteří mají přehled o energiích, ukázalo, že přibližně polovina tuzemských domácností má ceny zafixované. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu agentury STEM/MARK, kterého se v druhé polovině října zúčastnilo 1 200 osob reprezentujících českou populaci ve věku 18+ let.
Přibližně každý šestý dotázaný obdržel v posledním měsíci informaci o tom, že brzy dojde ke zvýšení částky, kterou budou nově za energie platit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Krach dodavatelů a zkušenost s režimem poslední instance se dotkl 19 procent dotázaných, ale dokonce každý druhý zná v okolí někoho, kdo tento problém musí řešit. V dnešní energetické krizi vidí spousta Čechů i příležitost k vyšší úspoře energií – každý třetí uvažuje o výměně starých spotřebičů za nové, energeticky šetrnější, ale růst cen energií přeje i úvahám nad pořízením vlastního zdroje energie – fotovoltaického systému.

Zdroj: STEM/MARK

Zprávy o plánovaném zvyšování cen energií ze strany hlavních dodavatelů zaznamenali téměř všichni respondenti, zejména v televizi a na internetu. „V odpovědích na otázku, kdo nese za tak výrazné skokové zdražení odpovědnost, zaznívaly různorodé názory, avšak většina Čechů se shoduje, že by stát měl být tím, kdo pomůže vzniklou situaci řešit,“ informoval redakci Ondřej Vácha z agentury STEM/MARK.

PSALI JSME:
Vláda dá letos lidem na splácení energií zhruba 18 miliard korun. I když by měla šetřit

Podle dotázaných by stát měl především důkladněji kontrolovat nabídky dodavatelů (což doporučuje 81 % lidí), případně stanovit maximální ceny (73 %) a po dobu krize snížit DPH z ceny energií (72 %). Zdražování energií, za nímž podle 84 procent Čechů stojí především nárůst burzovních cen, vyústilo mimo jiné v krach a přerušení dodávek energií od společnosti Bohemia Energy (a několika dalších dodavatelů, pozn. red.).

Zdroj: STEM/MARK

Z výsledků výzkumu vyšlo najevo, že s koncem dodavatele se muselo vyrovnat 13 procent odběratelů elektřiny a deset procent odběratelů plynu. Více než čtvrtina takových klientů dosud nebyla společností o ukončení její činnosti informována. Tři z pěti zákazníků naopak již kontaktoval přidělený dodavatel poslední instance, k němuž by měli přejít na následujících šest měsíců.

PSALI JSME:
Bohemia Energy končí. Domácnosti ale bez energií nezůstanou

„Dalších 15 % lidí má obavy, že by mohl podobný osud potkat i jejich dodavatele elektřiny či plynu. Více se strachují klienti menších společností, zatímco zákazníci největších dodavatelů zůstávají v klidu,“ přiblížil Vácha výsledky průzkumu. Zhruba polovina Čechů má dle svých slov zafixovanou cenu elektřiny či plynu na dobu určitou, tři čtvrtiny z nich dokonce na více než 12 měsíců, častěji senioři nad 60 let.

Zdroj: STEM/MARK

Přibližně každý šestý dotázaný obdržel v posledním měsíci informaci o tom, že brzy dojde ke zvýšení částky, kterou budou nově za energie platit. Většina ostatních pak očekává, že k tomu brzy dojde, a již uvažují nad dalšími kroky, které uskuteční. „Více než tři čtvrtiny Čechů si plánují upravit výše záloh a dva ze tří si chtějí ověřit, zda jejich dodavatel nenabízí výhodnější produkt. Ke změně dodavatele se moc lidí zatím nechystá,“ upřesnil Vácha.

PSALI JSME:
Elektřina zdražuje, dodavatelé krachují a někteří i dočasně odmítají nové zákazníky

Rostoucí ceny energií jsou pro mnoho lidí impulzem k zamyšlení se nad velice širokou škálou možností, jak by za elektřinu a plyn mohli ve své domácnosti co nejvíce ušetřit. Zatímco vysoký zájem o nízkoenergetické (LED) žárovky není žádnou novinkou, narůst podílu Čechů, kteří zvažují zavedení technologií pro využití energie ze slunce (fotovoltaika, solární panely) je podle průzkumu opravdu výrazný.

PSALI JSME:
Česká spořitelna má vážný reputační problém: Klienty, které před rokem prodala Bohemia Energy

Zavřít reklamu ×
  1. No, v prvé řadě je blbostí překotná vize EU na Green Dealu. To by mělo být odloženo na mnohem delší dobu, např. postupně v průběhu 50 let. Emisní povolenky, uhlíková stopa, dříve emise CO2, ozon, zelená energie, obnovitelné zdroje, zákaz fosilních paliv a spalovacích motorů – dobře, ale přibrzdit a rozložit na delší dobu. Těmito velmi rychlými a neuváženými opatřeními si EU sama sobě „podřezává větev“ v konkurenci Ruska, USA, Číny a třetích zemí, které nejsou tak přísné anebo na to „ničení planety Země“ dokonce kašlou ! Chce to tzv. rozum do hrsti a myslet hlavou …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.