Zájem Čechů o hypotéky citelně opadá, jsou pro ně příliš drahé

Názor
Mnoha Čechům se rozplývá sen o vlastnickém bydlení. Nemají totiž na hypotéku. V lednu banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky za 32,6 miliardy korun, oproti prosinci o čtvrtinu méně, vyplývá z dnes zveřejněných údajů České bankovní asociace. Jde o výraznější lednový pokles, než jaký je běžný.
Mnoha Čechům se rozplývá sen o vlastnickém bydlení. Nemají totiž na hypotéku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Propadá se rovněž počet poskytnutých hypoték. Těch banky a stavební spořitelny v lednu „udaly“ deset tisíc, nejméně za takřka rok a půl. Zájem o hypotéky mezi Čechy chladne, neboť na ně jednoduše nemají. Měsíční splátka na běžné hypotéce je dnes třeba i o pět tisíc korun vyšší, než pokud by si hypotéku na tu samou, rovněž běžnou nemovitost brali před rokem touto dobou.

Někteří z Čechů si tak řekli, že počkají, ať se vlna zdražování hypoték přežene a až jejich cena zase sestoupí. Jenže z dnes zveřejněného zápisu z posledního jednání bankovní rady minulý týden plyne, že úplné přehnání vlny drahých hypoték může nastat později, než se dosud převážně myslelo. Někteří bankovní radní České národní banky (ČNB) totiž soudí, že silné inflační tlaky přetrvají dále.

Například radní Vojtěch Benda varuje, že vyhlížení poměrně rychlého zahájení snižování základní sazby ČNB, ještě v tomto roce, nemusí být opodstatněné. Podle viceguvernérů Marka Mory a Tomáše Nidetzkého zase mohou déle, než se míní, trvat poruchy v mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které mají samozřejmě proinflační efekt.

PSALI JSME:
Zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě neskončilo

Čím později ČNB zahájí cyklus snižování své základní sazby a čím výše tato sazba během něj vystoupá, tím výše se dostane také průměrná sazba hypoték. Zatímco ještě letos v lednu se obecně mínilo, že hypotéky během letoška zdraží nejspíše do pásma od 5,5 do šesti procent, nyní už se objevují odhady, že by to mohlo být až k sedmi procentům.

Hypotéky by tak byly dražší dokonce i než v roce 2008, než se v Česku projevily dopady světové finanční krize. Hypotéky tak letos mohou být nejdražší od přelomu milénia a navíc klesá šance na rychlé zahájení jejich zlevňování po dosažení cenového maxima.

Zájem o hypotéky mezi Čechy tak bude letos dále uvadat. K jeho vadnutí přispěje i to, že centrální banka od dubna bankám zákonně zpřísní podmínky poskytování hypoték, což dále sníží jejich dostupnost, zejména pak z hlediska lidí nad 36 let věku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drahé hypotéky a inflace zvednou nákupy bytů za vlastní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB