Zájem o fixaci dodávek energií stoupá

Někteří tuzemští dodavatelé energií snižují v důsledku postupného poklesu cen elektřiny a plynu na energetickém trhu i ceny konečným zákazníkům. Například společnost E.ON informovala Finanční a ekonomické informace, že pro své stálé klienty připravila možnost snížit si cenu elektřiny.
Podle energetických expertů přišel nejlepší čas zafixovat si ceny energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na květnové plošné snížení cen plynu pro zákazníky bez fixace firma navázala novým produktem v elektřině. Stálí zákazníci společnosti E.ON tak mohou opět ušetřit za dodávku energií, a to díky novému produktu, který má o 16 procent nižší cenu za 1 MWh dodávky energie oproti základním ceníkům na dobu neurčitou. Tento produkt mohou získat již od poloviny června.

Snižování cen je důsledkem postupného poklesu cen elektřiny a plynu na energetickém trhu, zejména z úvodu letošního roku. Megawatthodina elektřiny nyní na burze stojí 88,45 eur (zhruba 2 232 Kč, pozn. aut.), což je meziročně asi o 40 procent méně.

Ještě výrazněji, přibližně o 50 procent, klesla cena plynu na aktuálních 35,7 eur (přes 900 Kč) za MWh. Od března sice energie začaly na trhu postupně zdražovat, v posledních týdnech ovšem zaznamenaly opět lehký pokles cen.

„Od loňského února ceny postupně snižujeme. Za poslední rok a půl jsme tak dvakrát plošně snižovali ceny elektřiny, a dokonce třikrát jsme snížili ceny plynu,“ vysvětlil Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

„Oproti stávajícím cenám nejvíce poklesne cena domácnostem, které využívají plyn pouze k vaření – a to o 21 procent. V ostatních pásmech se ceny za odebraný plyn sníží o 13 až 16 procent,“ upřesnil Radek Fišer, vedoucí prodeje energií domácnostem ve společnosti E.ON Energie.

Optimistické prognózy očekávaly další pokles cen energií. K němu ale nedošlo. Produkci elektřiny snížil, mimo jiné, nižší objem výroby z větrných elektráren a solární zdroje samy spotřebu neutáhly.

U zemního plynu, který navíc jako nejčastější závěrný zdroj, který určuje konečnou cenu elektřiny na burze, také cena kolísá. Naposledy ji nepříznivě ovlivnil výpadek těžby v Severním moři. Důsledkem uvedeného je stagnace či mírný růst ceny obou komodit.

Situace na světovém trhu predikuje, že ceny elektřiny i zemního plynu, které se oproti roku 2023 výrazně snížily, budou opět růst. Pro většinu odběratelů tak dává největší smysl zafixovat si cenu právě teď, a to ideálně na dva roky.

„Postupně vydáváme levnější fixované ceníky. Aktuálně vidíme od března na energetických trzích mírný, ale trvalý nárůst cen energií, které se vrátily na hodnoty ze začátku roku, i přesto jsme schopni našim stálým klientům nabídnout možnost snížit si cenu za energie, a to u řady z nich výrazně,“ řekl říká Jan Zápotočný s tím, že nižší ceny získají klienti díky ceníku s dvouletou fixací.

Vzhledem ke stávajícímu vývoji na trhu společnost E.ON právě fixované produkty svým klientům doporučuje a díky propracované nákupní strategii je schopná zajistit i jedny z nejvýhodnějších cen na trhu. Zájem o dvouleté fixace v letošním roce opět stoupá ze strany nových klientů a E.ON ho registruje i u stávajících zákazníků.

Ceny elektřiny s jednoletou a dvouletou fixací u nejběžnějších tarifů klesnou o 201 korunu za MWh, ceny plynu o 293 Kč za MWh. Roční fixace elektřiny tak vyjde na 3 507 korun za MWh s DPH, u plynu pak na 1 488 Kč za MWh. U dvouletých závazků jsou ceny o něco nižší.

Obdobný názor zastávají i experti společnosti Lama Energy. Podle nich nastal čas, kdy je pro zákazníky, kterým končí smlouva s dodavateli, nebo mají smlouvy na dobu neurčitou, ceny energií zafixovat, a to ideálně na rok.

„Podle mínění našich energetických expertů přišel nejlepší čas si ceny energií zafixovat. Ideálně pak na jeden rok, protože dnes jen málokdo dokáže předpovědět, jak se ceny u elektřiny plynu v příštím období budou vyvíjet. V neposlední řadě pak všem zákazníkům poskytnou fixní tarify jistotu s ohledem na topnou sezonu,“ informoval Jakub Tobiáš, marketingový ředitel Lama Energy Group.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. TH Tomáš H.

    Není divu, že zájem stoupá, už kolikrát jsem během pár dnů četl, že mají energie pomalu lézt zas nahoru. Jsem sice optimista, ale asi už není nač čekat, že bych se to ještě nějak uráčilo klesat. Na barák máme celkem v poho spotřebu, takže se mi podařilo domluvit podle mě celkem fajn cenu za MWh u Armexu na dva roky. Nabídek je spousta, což je minimálně výhoda toho, že půjde něco ušetřit, tak jako tak.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB