Rodiny chtějí investovat i více než 50 tisíc. Aby ušetřily za energie

Prodejci elektřiny a plynu se už měsíce předhánějí v tom, kdo nabídne zákazníkům výhodnější ceny energií. Navzdory všeobecnému poklesu ale lidé stále chtějí šetřit. Z reprezentativního průzkumu agentury Ipsos pro Skupinu ČEZ, který mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici, plánuje úsporná opatření 47 procent českých domácností. Investovat chtějí i více než 50 tisíc korun.
V uplynulé topné sezoně šetřilo s energiemi sedm z deseti českých spotřebitelů. Ilustrační foto: Ilustrační foto: Depositphotos.com

Češi nemíní skončit s energetickými úsporami, které i přes snižování cen tvoří významnou položku rozpočtu domácností. Dokládají to i poslední dostupné údaje, které faei.cz poskytl Energetický regulační úřad (ERÚ), byť tentokrát stojí za poklesem spotřeby zemního plynu především nebývale teplé počasí na začátku roku.

Spotřeba plynu totiž v České republice v prvním čtvrtletí roku v meziročním porovnání znovu klesla. Spotřebovalo se 2,42 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což představuje meziroční pokles o 4,3 procenta. V meziročním porovnání tak spotřeba plynu klesala již jedenáctým čtvrtletím v řadě.

„V dalším snížení spotřeby zemního plynu hrály roli zejména vysoké venkovní teploty, které se v prvním čtvrtletí pohybovaly o 3,6 stupňů Celsia nad dlouhodobým teplotním normálem. Po očištění od teplotních vlivů spotřeba plynu v prvním čtvrtletí naopak vzrostla, meziročně o půl procenta,“ vysvětlil Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Šetřilo 70 procent Čechů

Přesto v uplynulé topné sezoně šetřilo s energiemi sedm z deseti českých spotřebitelů. Ukazuje to průzkum, který faei.cz poskytl alternativní dodavatel energií epet. Průzkumu se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, sběr dat byl realizován prostřednictvím Českého národního panelu.

Díky úspornému chování i zlevňování ze strany dodavatelů se tak sice snížilo finanční zatížení domácností, i tak zálohy na energie pro více než třetinu domácností představují 20 až 40 procent měsíčního rodinného rozpočtu.

„Češi se během krize naučili, jak mít své výdaje za energie pod kontrolou, a tyto zvyky si s sebou nesou dále. Navíc vylepšili své postupy a oproti minulé topné sezóně se jim podařilo ušetřit více. Téměř čtvrtina z nich svou spotřebu stáhla o více než dvacet procent,“ řekl Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.

Do 20 procent energetické spotřeby se podařilo ušetřit více než šedesáti procentům zákazníků. Pět procent ušetřilo dokonce více než 40 procent.

„Uplynulá topná sezóna byla jistě pro mnoho českých zákazníků příjemným překvapením. Teplá zima a další aspekty totiž způsobily, že ceny energií pro změnu nestoupaly, ale naopak klesaly. I nyní je trh stabilizovaný a očekáváme, že to tak minimálně do konce roku zůstane,“ dodal Šmíd.

Češi chtějí šetřit dál

Další průzkum, který má faei.cz k dispozici, je od agentury Ipsos pro Skupiny ČEZ, zúčastnilo se ho rovněž více než tisícovka osob. Sedmačtyřicet procent rodin má v plánu v úsporách i nadále pokračovat. Ačkoli ještě letos očekává největší skupina dotázaných (38 %), že pokles cen energií bude pokračovat, v dlouhodobém horizontu tří až pěti let ovšem panuje nejistota, že ceny opět porostou – myslí si to 44 procent domácností.

„Nejistota a rostoucí ceny energií motivovaly domácnosti k realizaci řady úsporných či investičních opatření ke snížení spotřeby. Nějaká opatření za poslední rok realizovalo 60 procent domácností, v průměru jim to přineslo úsporu osm tisíc korun za rok. Polovina domácností plánuje realizovat úsporná opatření i do budoucna,“ řekl Michal Straka, produktový ředitel Ipsos.

Z konkrétních úsporných opatření domácnosti praktikovaly rychlé větrání, sprchování místo vany nebo snížení teploty v domácnosti. Z investičních opatření nejčastěji domácnosti přistoupily k výměně žárovek či spotřebičů, stavebním úpravám či přechodu na tuhá paliva.

Domácnosti, které počítají s investicemi do dalších úsporných opatření, jsou většinou ochotny vynaložit spíše nižší částky. U zhruba třetiny domácností to představuje částku do pěti tisíc korun, avšak 14 procent rodin zvažuje o sumě minimálně desetkrát vyšší, tedy 50 tisíc korun a více.

Desítky miliard ze státního

Výzkum Ipsos ukázal, že roste podíl domácností, které plánují využít státních dotací. Zatímco loni bylo takových rodin 11 procent, letos už to je 24 procent.

Ředitel Státního úřadu životního prostředí ČR Petr Valdman uvedl, že jeho instituce za posledních deset let podpořila energeticky úsporné technologie nebo stavební úpravy u více než 353 tisíc tuzemských domácností. Investice do nich přesáhly 70 miliard korun.

„Naší snahou je, aby pomoc směřovala k co nejširšímu počtu domácností, proto možnosti podpory postupně rozšiřujeme na další socioekonomické skupiny, a vítáme aktivitu dalších subjektů, ať už finančních institucí nebo energetických firem, které tuto cestu podporují,“ sdělil ředitel Valdman.

Připomněl, že v rámci Evropské unie patří Česko mezi země s nejvyšší spotřebou energie v domácnostech. „To bychom chtěli společně změnit,“ konstatoval Valdman. Domácnosti mají podle průzkumu nadále zájem o informace o efektivních úsporách energií, očekávají je nejčastěji od svých dodavatelů energií.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB