Zájem o hypotéky je stále velmi nízký, banky drží úroky dole

Názor
Hypoteční trh se letos stále potýká s výrazným poklesem zájmu, hypotéku si v dubnu sjednalo 6395 klientů. To je o pětinu méně, než ve stejném měsíci loňského roku. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex. Podle něj také průměrné hypoteční sazby už třetí měsíc v řadě zlevňují, aktuálně klesly na dubnových 2,85 procenta.
Jediným způsobem, jak oživit realitní trh a s tím rozhýbat i trh hypoteční, je začít masivně stavět nové byty. Foto: Pixabay

Zlevňování hypoték je tak logickým krokem v době, kdy klientů ubývá. Banky se snaží udržet si svůj podíl na trhu i celkovou výši poskytnutých hypoték, proto se zvedáním hypotečních sazeb nespěchají. Nezdá se, že by na tom něco změnilo ani zatím poslední zvýšení základních úrokových sazeb, ke kterému přistoupila Česká národní banka (ČNB) na začátku května. Klientů je tak málo, že konkurenční boj bude tlačit i nadále hypoteční sazby dolů.

Kromě bank na současný stav doplácí hlavně zájemci o vlastní bydlení, kteří celkovou potřebnou částku z vlastního dohromady nedají. Kvůli opakovaným zpřísňováním pravidel pro poskytnutí hypotéky ze strany ČNB na koupi bytu dosáhne výrazně méně lidí. Ostatně jasně to dokládají právě statistiky o hypotečním trhu. Ten se jen v prvním letošním čtvrtletí propadl meziročně o jednu třetinu. Jasně se tak projevuje destrukční vliv nových regulací centrálních bankéřů.

PSALI JSME:
Propad hypotečního trhu a nekoncepční zásahy centrálních bankéřů

Obávám se, že tento trend bude pokračovat i v následujících měsících. Domácností ochotných koupit si vlastní byt či dům sice bude stále dost, ale velká část z těchto zájemců nesplní přísnější kritéria pro získání hypotéky. Nic na to nezmění ani deklarovaná snaha zmírnit tato pravidla pro mladší ročníky. I pro ně bude představovat zásadní problém nutnost našetřit stovky tisíc korun ze svého. Pro absolventy či mladé rodiny to dál představuje nepřekonatelný problém.

Jediným způsobem, jak oživit realitní trh a s tím rozhýbat i trh hypoteční, je začít masivně stavět nové byty. Jen větší konkurence velkých rezidenčních projektů povede k tomu, že se ceny stanou dostupnějšími. Do té doby si o vlastním bydlení může spousta lidí včetně většiny střední třídy nechat jen zdát.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.