Zákazníci odcházejí z obchodních center na internet

Názor
Vysoký růst cen motivuje stále více lidí k nákupům na internetu, kde lze snadno porovnávat ceny. Díky tomu je možné nakupovat výhodněji. Navíc internetové obchody nabízí podstatně širší sortiment, než je běžné v kamenných prodejnách.
Během pandemie koronaviru se spotřebitelé naučili nakupovat všechny druhy zboží a služeb přes on-line obchody. To se týká i seniorů. Ti jsou ale k internetu stále skeptičtější, než mladší generace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle srpnových dat statistiků očištěných o kalendářní vlivy došlo k meziročnímu zvýšení maloobchodních tržeb o 4,1 procenta. Výrazný nárůst tržeb o 8,9 procenta byl zaznamenán u nepotravinářského zboží. U pohonných hmot se tržby zvýšily jen o 1,9 procenta a u potravin dokonce klesly o 1,2 procenta.

Z analýzy tržeb obchodníků je zřejmé, že se zákazníci budou postupně přesouvat z obchodních center na internet. Tento trend byl umocněn pandemií koronaviru, v rámci které se spotřebitelé naučili nakupovat v podstatě všechny druhy zboží a služeb přes on-line obchody. To se týká i seniorů, kteří jsou však stále k internetu skeptičtější, než mladší generace.

PSALI JSME:
Tržby za prodej služeb v srpnu negativně překvapily

V srpnu internetové obchody vykázaly meziroční růst tržeb o 20,6 procenta. Dále se dařilo obchodníkům, kteří se orientují na prodej počítačových a komunikačních zařízení, výrobků pro domácnost, farmaceutického zboží a kosmetických přípravků.

Kvůli nedostatku čipů se však nedaří dokončovat nové automobily, což se negativně odráží v prodejích. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně klesly o 3,6 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nákupy v obchodech dál pozvolna narůstají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z pěti Čechů se strachují o své peníze

Průzkum
Česká národní banka (ČNB) se při své obvyklé skromnosti nijak nepochlubila tím, že její devizové rezervy dosáhly historického rekordu. Převedeno na české koruny dosáhly k 1. září výše 3,68 bilionu korun, nebo chcete-li 144 miliard eur. Má tedy nahospodařeno víc, než české domácnosti, jež ke stejnému datu skladovaly v bankách rovněž rekordních 3,24 bilionu korun.