Základní úrokové sazby beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?

Názor
Rada České národní banky (ČNB) ve středu na svém letošním posledním zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změn. Dvoutýdenní repo sazba tak už od 22. června zůstává na sedmi procentech. Je tak na nejvyšší úrovni od roku 1999.
Čtyři pětiny nových bytů se nyní v hlavním městě prodá kupujícím s vlastními financemi bez hypotéky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech.

Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti.

Právě hypotéky jsou pro realitní trh klíčové. Jen na pražském trhu dlouhodobě polovinu nových bytů financovali kupující prostřednictvím hypotečního úvěru. Jenže úroková sazba u hypoték za poslední rok vzrostla trojnásobně až na hodnoty, které byly běžné naposledy v devadesátých letech minulého století. To vedlo k dalšímu zásadnímu zhoršení dostupnosti vlastního bydlení.

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB zůstávají podle očekávání beze změny

Jasně to dokládá proměna skladby kupujících. Na hypotéku už často nedosáhne ani střední třída, minimálně v Praze to platí zcela určitě. Drtivá většina, konkrétně čtyři pětiny nových bytů se nyní v hlavním městě prodá kupujícím s vlastními financemi bez hypotéky.

Lidé s volnými finančními prostředky se je snaží bezpečně zajistit proti současné extrémně vysoké inflaci a právě nemovitosti jsou pro to velmi vhodné. To platí dlouhodobě a nic se na tom nemění.

Ani nárůst investičních nákupů realitní trh nezachránil od zásadního útlumu. Otázkou je, jak dlouho se současnými drahými hypotékami a rekordní inflací se bude realitní trh z tohoto propadu vzpamatovávat.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB by mohla začít snižovat úrokové sazby ve druhém pololetí 2023

Zavřít reklamu ×
  1. V ekonomice,kde je vše pokřiveno dotacemi tak úroková sazba jako ukazatel nemá žádnou vypovídací hodnotu.Případnou neschopnost v podnikání a nutný krach dotace přes politický kamaráčoft zakryje a krachař jede dál.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB