Zaměstnanci chtějí svobodu. V pracovních „včelínech“ klasickou osmičku neznají

Analýza
Lidé chtějí využít potenciál, netrávit hodiny v kanceláři a řídit svůj pracovní čas svobodně a flexibilně. To významně zatřáslo i s klasickou pracovní docházkou. Moderní sdílená pracoviště, tzv. coworky, už nejsou jen o pohovce jako v seriálu Přátelé. Rozmanité lidi tam sice stále potkáte, ale také se třeba můžete zavřít na samotku.
Otevřené rušné prostory, kde se mohou lidé setkávat a interagovat s ostatními členy, střídají oddělené prostory, kde si mohou užít soukromí. Foto: Depositphotos.com

Pevná pracovní docházka se hodí do výrobního, směnného provozu, kde je nutné udržovat pravidelnost a zachovávat potřebnou kontinuitu. V případě moderních manažerských nebo jiných kreativních, projektových a designérských pozic však volnost, flexibilita a svoboda řídit si svůj čas podporuje produktivitu práce.

Z globálního průzkumu provozovatele coworkingových prostor Spaces, do něhož se celosvětově zapojilo přes 15 tisíc respondentů v řídících pozicích, totiž vyplývá, že lidé chtějí větší svobodu a rozhodovat o tom, jak a kde budou pracovat. Nejde jim ale o zkrácené úvazky. Nechtějí věčně sedět doma na home office nebo zavření od devíti do pěti v kanceláři. Jejich mottem je efektivnější využití vlastního potenciálu. Nejvíce si cení nabízené flexibility ve vztahu k sobě samým, času, prostoru ale i k dojíždění do práce.

PSALI JSME:
Pracovat a bavit se? Víme, jak vybrat coworkingové centrum

Magické zaklínadlo? Pružnost

Časová a prostorová volnost jsou významnými benefity, jichž si lidé nejvíce cení. Více než polovina oslovených respondentů totiž potvrdila, že minimálně dva a půl dne z pracovního týdne vykonávají činnost mimo kancelář.

Průzkum rovněž odhalil, že téměř čtyři pětiny uchazečů o práci bez ohledu na jejich věk si ze dvou identických nabídek vybere tu s možností flexibilní práce. „Z flexibility se stala nová norma. Hnutí,“ shrnuje výsledky rozsáhlého průzkumu Mark Dixon, spoluzakladatel a šéf společnosti IWG provozující několik coworkingových platforem.

Pružnost se tak začíná zabydlovat v rámci celofiremních struktur a netýká se jen nejvyšších manažerských úrovní. „Stále více firem umožňuje zaměstnancům pracovat, kde chtějí a jak chtějí. Práce na dálku, pružná pracovní doba, projektové zaměstnávání či zapojování externích spolupracovníků nabízejí dostatek flexibility firmě i lidem, kteří pro ni pracují,“ říká o pracovním trendu Karel Pelán, Spaces Country Manager Czech & Slovakia.

PSALI JSME:
Český trh coworkingových kanceláří se meziročně zvětší více než o polovinu

Nové pracovní včelíny

Projektovému zaměstnávání a využívání externích pracovníků často vyhovují coworkingová pracoviště neboli sdílené pracovní kanceláře. V nich si mohou společnosti nebo i jednotlivci pronajmout libovolně velký prostor. Nájemci si na sdílených pracovištích cení zejména přátelské atmosféry, možnosti potkat nové lidí a získavat nové kontakty. Pod jednou střechou se tak mohou setkat bytový designér s právníkem i zubařem, které lze pak využít jak v pracovním tak i osobním životě.

Od cooworků se očekává flexibilní členství s krátkou výpovědní lhůtou, a někdy dokonce i podpora a akcelerace byznysu, resp. možnost využití akceleračních programů. pomoc konzultantů, expertů i mentorů, kteří jsou schopni posunout podnikatelský záměr či podnikání úplně někam jinam.

„Řídíme se zásadami art of hosting a snažíme se budovat úspěšnou a funkční komunitu. Nejsme jen místo se spoustou lidí – máme komunitní manažery, kteří o členy pečují, znají jejich potřeby, dokáží je propojovat a vnímají jejich zpětnou vazbu. Fungujeme na bázi spolutvorby a společné zodpovědnosti,“ uvádí výhody coworkingového pracoviště Vesna Mrázková, Communication, Impact Hub.

PSALI JSME:
Digitální nomádi: Pracují odkudkoliv a jsou stále na cestách

Hnutí flexibiliánů

Otevřené rušné prostory, kde se mohou lidé setkávat a interagovat s ostatními členy, střídají oddělené prostory, kde si mohou užít soukromí. Významné procento nájemců coworkingových pracovišť vyžaduje profesionální pracovní zázemí právě se značnou mírou soukromí.

„Jsme vlastně takový hybrid mezi kancelářským prostorem a coworkingem, což zajišťuje našim členům na jedné straně soukromí při jejich práci a zároveň možnost komunikace a využívání komunity. Jsou to vlastně takové kanceláře s duší coworkingu. Dnešní klient vyhledává možnost pracovat v soukromí své vlastní kanceláře, ale přímo napojené na společný lounge, což WorkLounge jako jeden z mála umožňuje,“ poukazuje na vývoj coworkingových pracovišť Žaneta Morovská, Marketing & Communications z WorkLounge.

„Možná v tom tkví podstata hnutí flexibiliánů. Nastupující generace zaměstnanců a freelancerů je velmi výkonná a zodpovědná. Funguje týmově. Musí mít ale latentní pocit svobody a volnosti. Proto jsou Spaces celosvětově vyhledávanou platformou pro společnosti, jež hojně využívají energii a potenciál studentů vysokých škol nebo čerstvých absolventů,“ zafilozofuje na závěr Pelán.

PSALI JSME:
Peníze nejsou na prvním místě. Častěji měníme práci kvůli mezilidským vztahům

Zavřít reklamu ×
  1. No to by se jeden posmál. Víte, jaké jsou pracovní podmínky v Devru v Jilemnici? Dvanáctky bez volna – den,noc,den,noc a tak pořád, dokud z toho neumřete. Nemají si to nechat líbit, pravda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.