Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Analýza
Zhruba čtvrtina českých firem kvůli pandemii koronaviru už propustila některé své zaměstnance. Rovněž se snižují platy a další benefity. Ukázal to aktuální průzkum personálně poradenské společnosti Randstad. Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohlo být bez práce až deset procent obyvatel.
Koronavirová pandemie nastartovala ekonomickou krizi, na pracovních úřadech nejspíš skončí statisíce lidí. Foto: Úřad práce ČR

Koronavirová pandemie zasadila podle očekávání tuzemské ekonomice tvrdou ránu. Podniky reagovaly poměrně rychle. I přes vládní výzvy, aby nepropouštěly, začaly už v dubnu s úsporným opatřením, mezi nimiž je i rozvazování pracovního poměru. V květnu pak se šetřením na svých zaměstnancích pokračovaly.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Randstad z první poloviny května na vzorku 650 firem přistoupilo bezmála 27 procent z nich k propouštění, více než 22 procent nařídilo svým zaměstnancům dovolenou, dalších téměř 20 procent snížilo bonusy a variabilní složky a přibližně deset procent snížilo základní mzdu.

Na překážky na straně zaměstnavatele poslalo své lidi téměř 18 procent českých firem, neplacené volno alespoň u části svých zaměstnanců nařídilo téměř 10 procent podniků. Firmy rovněž přistupovaly ke snižování úvazků či změnám pracovní náplně některých svých zaměstnanců. Pouze čtvrtina firem nezavedla žádná omezující patření.

PSALI JSME:
Dopady budou kruté. Většina citelně zchudne

Kdo vydělal, kdo prodělal

Jacek Kowalak, ředitel společnosti Randstad uvedl, že přijatá opatření se výrazně lišila podle jednotlivých sektorů. Zatímco například firmy z IT nebo podnikových služeb fungovaly hladce i v době pandemie, subjekty z jiných oborů musely zcela zastavit svůj provoz a návrat k původnímu stavu se ani nyní nezdá pravděpodobný.

„Paralyzování celého HoReCa byznysu (hotely, restaurace a kavárny – pozn. red.), maloobchodu a služeb se promítlo u firem, které naopak v krizi nabíraly. Přes polovinu našich nově nastoupivších zaměstnanců v logistice nyní tvoří lidé, kteří před tím pracovali právě ve zmíněných oborech,“ řekl Kowalak.

Ze zjištěných údajů je podle něho poznat, že naprostá většina výrobních se skutečně zatím snažila zaměstnance udržet a využívala například kurzarbeit nebo posílala lidi domů s nižší mzdou a zdůvodnila to překážkou na straně zaměstnavatele. „Dá se tedy očekávat, že opatření v mnoha firmách budou trvat i nadále. Je ovšem otázka, co se stane po skončení vládních podpor. Zřejmě dojde k další vlně propouštění,“ dodal Kowalak.

PSALI JSME:
Čtvrtina restaurací už zřejmě neotevře

Kdo je nejvíce ohrožený

Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohla míra nezaměstnanosti dosáhnout až deseti procent. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že nejohroženější skupinou jsou zejména nízkopříjmové skupiny obyvatel, které vydělávají do 20 tisíc korun.

„Budou to také lidé 50+, kteří to měli velmi těžké i v konjunktuře, budou to matky s malými dětmi a nesmíme zapomínat, že to budou i absolventi z minulého roku a z letoška, kteří nemají odpracovaných dvanáct měsíců a nebudou tím pádem mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. To je velký problém. A budou to lidé, kteří nastoupili do práce a ve zkušební době byli propuštěni. Ta skupina je opravdu široká,“ řekla Maláčová pro Seznam zprávy.

Ohrožení jsou podle ní především zaměstnanci ve službách, pohostinství nebo cestovních ruchu. „Ta tvrdá čísla budou až v červenci. Druhé čtvrtletí uvidíme nejdříve v červenci,“ dodala Maláčová. Ohrožení jsou ale lidé i v dalších oborech.

PSALI JSME:
Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

Automobilový sektor

Podle už citovaného průzkumu společnosti Randstad zatím nejvíce firem propouštělo v sektorech automotive (35 %) a obchod a služby (30 %). Nejvíce nařízené dovolené připadlo opět na firmy sektoru automotive (38 %). Ke snížení bonusů a variabilních složek mezd zaměstnanců se rozhodly nejčastěji výrobní firmy (30 %) a sektor automotive (25 %), který také nejčastěji snižoval základní mzdu zaměstnanců (19,5 %).

Naopak pomyslným vítězem krize byly obory e-commerce, IT a podnikových služeb. Nejen, že byly krizí nejméně zasaženy a nemusely ve valné většině případů zavádět žádná omezující opatření, ale často jim pandemie přinesla i nové obchodní příležitosti.

Míra snižování mzdy se také velmi lišila. Téměř třetině zaměstnanců, kterých se snižování týkalo, klesla mzda maximálně o pět procent. Další třetině ovšem dokonce o více než 30 procent. Jacek Kowalak z Randstad uvedl, že rozdíly jsou dané oborem a nastavením mzdy.

„Je zřejmé, že když se vezme pohyblivá složka obchodníkovi, bude jeho procentuální pokles mzdy o mnoho vyšší, než když se vezme bonus zaměstnanci kuchyně či výrobnímu dělníkovi,“ poznamenal Kowalak. Kromě samotných mezd došlo v mnoha případech i k redukci nefinančních benefitů. Necelých šestnáct procent firem například zrušilo svým lidem stravenky či dotované jídlo, pět procent životní či penzijní pojištění.

PSALI JSME:
Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Zavřít reklamu ×
  1. Tak to je ta pravda a láska- nebo taky bude líp-a už jsme v háji !!!!! Takže čau lidi ????

  2. Jo jo pomalu to zacina. Delam servis cnc stroju a i my ve firme jsme to uz poznali a bonusy a stravenky a tady takove veci nam uz docastne sebrali. Mel jsem letos dostat pridane ale bohuzel nedostanu ale chapu to. Automotiv je na tom opravdu spatne a to uz byl pred pandemii kdy moc prace nebylo.

  3. opravdu to za to stálo zničit ekonomiku, paralyzovat stát a přivést spoustu lidí do potíží kvůli těžší chřipce? tak vládo mockrát děkujeme, už je teda líp

  4. Ale nenadavej na vládu, podívej se na Švedsko stejne množství lidí jako my, jiná cesta a 20 000 mrtvych

    • Jen ukázka jak je čeká EU neschopná ,nerikam že opatření u nás byla špatná ale měla být dotažena do konce a hlavně politici by měly být zodpovědní a ne že budou rozkrádat republiku a hlavně neznalost zákona neomlouvá a na tož jaký mají právníky a jaký platy berou tyhle právníci.Hlavne teď je zapotřebí rychlá pomoc a nastartovat ekonomikua ne podporovat zlodejnu Babiše a dalších zlodějů ve vládě.

  5. Tak ono, agenturních zaměstnanců se zbaví rychle…totéž smlouvy na určito, kdyý zrovna v krizi končí, nebo zkušebka.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.