Zásadní změna roku 2020: Posílení drobných investorů

Názor
Když se zpětně podíváme na titulky finančních periodik z globální pandemie roku 2020, je zřejmé, že během jednoho z nejchaotičtějších období nedávné historie na akciových trzích došlo k očividnému vzestupu drobných obchodníků. V podstatě jsme byli svědky zásadní změny, která vyvolala mnohem větší participaci na finančních trzích.
„Když jsem v roce 1992 založil Saxo, chtěl jsem dosáhnout změny na trhu prostřednictvím lepších technologií a inovací orientovaných v první řadě na klienta,“ říká Kim Fournais. Foto: Saxo Bank

Toto posílení drobných investorů pomáhá jednotlivcům lépe řešit jejich finanční situaci díky výhodám dlouhodobého celkového růstu, který dokážou v dobách nulových či dokonce záporných úrokových sazeb nabídnout pouze investice. A investice jsou zároveň jedním z nejúčinnějších způsobů, jak ovlivňovat svět kolem sebe.

Stejná pravidla pro všechny

Téměř deset let monetárního uvolňování, nekonečných programů kvantitativního uvolňování a záporných úrokových sazeb mělo enormní účinky na strukturu společnosti a společenskou nerovnost. Díky uvolněné měnové politice se vzpamatovaly nemovitosti, soukromý kapitál i akciové trhy, což samozřejmě prospělo vlastníkům aktiv, ale valné většině obyvatel tato politika znemožnila ze zotavení trhů nějak profitovat.

Mnozí lidé jsou znechuceni pocitem, že ze světového pokroku má prospěch jen namyšlená privilegovaná elita, a navíc jsou často přesvědčeni, že jejich hlas nemá ve volbách takovou váhu, v jakou doufali.

PSALI JSME:
Bohatí lidé a rodiny v rekordní míře žádají fyzické zlato, bojí se. Hrozí celosvětový „run“ na zlato?

Odpovědi na tyto problémy jsou komplexní a nejednoznačné, ale aspoň částečným řešením může být širší účast na kapitálových trzích. Když investujete, získáte tak možnost profitovat z hodnot, které firmy vytvářejí – vy si pak můžete plnit své sny a zároveň podporujete obchodní společnosti a ta odvětví, na nichž vám záleží.

Trend, kdy občané berou kontrolu nad investicemi do vlastních rukou, představuje významný krok ke skutečné demokratizaci finančních trhů. Lidé přebírají otěže své finanční budoucnosti a získávají podíl na firmách, které utvářejí náš svět.

Ohromující růst

Růst drobného investování je přímo ohromující. Drobní investoři jsou podle nedávných údajů celkem zodpovědní za téměř pětinu všeho obchodování na amerických akciových trzích a ve dnech, kdy je volatilita nejvyšší, dokonce až za jednu čtvrtinu. Pandemie sice zvýšila počet obchodníků, kteří vidí stoupající akciový trh jako příležitost rychle vydělat, ale valná většina drobných investorů pokračuje v postupném přebírání kontroly nad svými investicemi.

PSALI JSME:
Krize přešla jako chřipka. Vydělali na ní investoři, kteří vytrvali

Zatímco nestálé trhy skýtají chytřejším obchodníkům nejednu příležitost, zároveň nepochybně přilákaly i mnohem větší skupinu dlouhodobých investorů, jejichž peníze dříve spravovaly banky (často zajišťující za vysoké a neprůhledné poplatky pouze průměrné výnosy – pozn. aut.), a nových investorů, kteří si dříve spořili v hotovosti.

Někteří lidé vcelku arogantně označují všechny drobné investory za prosťáčky, kteří se ženou za bublinou na akciovém trhu. Mnozí drobní investoři však naopak zachovali klid a investovali i během rychlé březnové korekce trhu, kdy se profesionální správci fondů svých investic často rychle zbavovali, a pak to museli kvapně dohánět, jakmile trhy otočily a vyšplhaly zpět do rekordních výšin.

V Saxo Bank jsme obrovskou celosvětovou vlnu drobného investování zažili na vlastní kůži. Jen v první polovině roku jsme globálně přivítali více než 80 000 klientů. A valné většině z nich jde spíše o dlouhodobé investice, než o okamžité zisky.

PSALI JSME:
Lidé masově vstupují na burzu. Mnozí z nich zapláčou

Vyšší participace drobných investorů na kapitálových trzích a jejich touha převzít kontrolu nad vlastní finanční budoucností je jistě chvályhodná, ovšem nezapomínejme na významnou úlohu zprostředkovatelů investic.

Až se usadí prach a současná nevázanost akciových trhů pomine, budou mít úspěch ty investiční platformy a ti zprostředkovatelé, kteří si uvědomí, že vyšší účast drobných investorů jen tak nezmizí – a klíčem pro dlouhodobé zaujetí investorů je zajistit nejen přístup ke globálním trhům, ale i správné nástroje, obsah, analýzy a služby, které potřebují pro kvalifikované rozhodování.

Máme důležitý úkol – pomáhat svým klientům na jejich cestě světem investic. Vést je k informovanému investičnímu rozhodování, zajistit řízení rizik a pomoci správně diverzifikovat portfolia – zejména pro dlouhodobé investory je často lepší vlastnit pár akcií, než nemít vůbec žádné. Ale klíčem k trvalému úspěchu je diverzifikované portfolio pokrývající různá odvětví, různé třídy aktiv a různé geografické lokality.

PSALI JSME:
Drobní investoři by se neměli soustředit jen na americké akcie, ale i na další regiony

U drobného investování nejde jen o nulové poplatky

Často uváděné vysvětlení, které dává vzestup drobného investování do souvislosti s nulovými poplatky a provizemi (zejména v USA – pozn. aut.), je podle nás příliš zjednodušující. Segment drobných investorů totiž neroste jen v Americe, ale celosvětově.

A toto vysvětlení navíc naznačuje, že katalyzátorem je fakt, že za investování není nutné platit. Snižování poplatků a provizí přitom není nic nového – tento trend se projevuje už více než tři desítky let a drobné investování je díky němu čím dál dostupnější. Sami se na něm podílíme od roku 1992, kdy jsem založil Saxo Bank.

Před třiceti lety dominovaly celému odvětví neprůhledné ceny a omezené nabídky. Tradiční banky klientům klidně účtovaly stodolarové provize za jednoduché akciové obchody s minimální transparentností a ubohou realizací.

PSALI JSME:
Nejisté doby přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika

Když jsem v roce 1992 založil Saxo, chtěl jsem dosáhnout změny na trhu prostřednictvím lepších technologií a inovací orientovaných v první řadě na klienta. Saxo a další hráči společně dokázali změnit status quo a provize postupně klesly na úroveň, kde může investovat a obchodovat každý.

Někteří komentátoři jsou přesvědčeni, že jakmile přijde medvědí akciový trh, drobné obchodování zkolabuje. Tak to může být u malého procenta drobných investorů, které zlákala příležitost přijít rychle k penězům, ale pro velkou většinu je volnost a příležitost investovat jen počátkem jejich cesty k získání většího vlivu a kontroly nad vlastní finanční budoucností – a nad budoucností celé naší společnosti.

Autor je zakladatel a CEO Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru