Současná striktní opatření pro boj s koronavirem zachrání 20 tisíc Čechů

Názor
Stále častěji se tak objevuje otázka, zda současným mocným ochromením ekonomiky – se všemi neblahými důsledky, které to může mít nejen letos – neplatíme až přílišnou daň za opatření pro boj s koronavirem.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V nové studii nazvané „Makroekonomie epidemie“, kterou v pondělí publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum, odpovídá tým ekonomů z USA a Německa. Jde o zřejmě první akademickou studii, která již modeluje přímo různé ekonomické dopady opatření zaváděných v těchto týdnech a dnech v souvislosti s onemocněním Covid-19.

Opatření typu nuceného přechodu na „práci z domova“ či zavírání škol, obchodů, restaurací i továren z makroekonomického hlediska znamenají, že lidé odpracují méně hodin a vykážou slabší úroveň spotřeby. Zároveň se ovšem dále snižuje podíl nakažených a zemřelých.

Z modelového příkladu USA vyplývá, že vládní opatření v optimálním případě zachrání zhruba 600 tisíc lidí. To kromě jiného znamená, že dlouhodobě méně klesne počet opracovaných hodin, neboť i zemřelých je výrazně méně. Recese je pochopitelně výrazně hlubší, než bez vládních opatření, místo devítiprocentního propadu vykazuje spotřeba propad 21procentní.

PSALI JSME:
Ekonomické dopady koronaviru

Zároveň však dlouhodobě nedochází k tak výraznému trvalému propadu odpracovaných hodin, a tedy celkového výkonu ekonomiky, což postupně kompenzuje ztrátu způsobenou hlubší recesi. Bez ohledu na humánní dimenzi tak restriktivní vládní opatření mají dlouhodobě i svůj smysl čistě účetně-ekonomický.

Z hrubého přepočtu závěrů zmíněné studie na české podmínky plyne, že současná striktní opatření Babišovy vlády zachrání před smrtí zhruba 20 tisíc obyvatel ČR. Ekonomický útlum, ba recese sice bude hlubší než bez těchto opatření. K citelnému útlumu by však došlo tak jako tak. Kvůli přirozenému pudu sebezáchovy obyvatel ČR a snaze ochránit sebe sama před nákazou i bez vládních omezení a kvůli opatřením zaváděním v zahraničí, v zemích obchodních partnerů ČR.

Dvacet tisíc zachráněných životů, to má především svůj nevyčíslitelný lidský rozměr. Zároveň ale i rozměr ekonomický. Řada z těchto zachráněných ještě řadu let bude přispívat k růstu výkonu české ekonomiky, a tedy i ke kompenzaci ztráty v podobě hlubší recese vzniklé jejich záchranou.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka

×
 1. zachranene zivoty.. zalezi jak se to vezme… ciste technicky… aktualni dva mrtvi s koronavirem nemeli sanci na nejaky delsi zdravy zivot. Oba tezce nemocni… a tak to je v drtive vetsine umrti ve spojitosti s koronavirem…

 2. Když to udrží počet infikovaných pod hranicí kolapsu lékařské péče, tak tu může zachránit statisíce životů, i mladých lidí.

 3. Souhlasim s prvnim diskutujicim, a nesouhlasim se samotnym clankem. Tam z klicovou zavadejici vetu povazuji “vladni opatreni zachrani zhruba 600 000 lidi”, z toho se pote extrapolaci dovozuji data pro nasi zemi. Zavadejim je zde ten fakt, ze vetsina zemrelych treba v Italii byly osoby velmi stare (ve veku, ktereho se nase populace bezne nedoziva), a i pacienti, kteri nakaze podlehli u nas, byli lide bud stari nebo zasadne oslabeni jinym smrticim onemocnenim. Jinymi slovy, koronavirus zde nebyl hlavni pricinou umrti, ti lide by zrejme brzy zemreli tak jako tak, virus jejich umrti bud uspisil, nebo mozna ani to, jak se jiz vyjadrili drive jini – zemreli s koronavirem spise nez na jeho dusledky. To zasadnim zpusobem zpochybnuje celou matematickou konstrukci, a pouze prispiva k dalsimu mateni verejnosti.

 4. CITUJI :
  “Současná striktní opatření pro boj s koronavirem zachrání 20 tisíc Čechů”
  …co je to za sprostou novobolševickou LEŽ…jaká STRIKTNÍ OPATŘENÍ…..vždyť to je stále liknavé nezarantní bezmyšlenkovité pomalu postupující opatření podle nárůstu onemocnění a né striktní….vy duševní chudiny….a jak nějaký prolhaný český árijec mohl dojít k číslu 20tisíc zachráněných čechů, co to je za hru na vlasteneckou strunu čechů……kterej novobolševik, prognostik z prognostického léčebného ústavu vylezl jako sovětský chytrý všeználek a nadčlověk a žvástá do médií koronaviry co si vycucal ze svého špinavého prstu
  A OPĚT SE OPAKUJI !!!
  ….jediné razantní a první opatření na celém světě a to již druhý den po oznámení Číny o výskytu koronaviru, tak jediné správné a razantní opatření pro své občany provedla druhý den po oznámení o viru….byla komunistická KLDR která uzavřela hranice a diplomaty a cizince odvezla autobusy na letiště a hybaj domů a okamžitý nekompromisní zákaz vstupu do KLDR všem cizincům!!!!….a vracející se Korejci ze zahraničí ihned izolovat a do karantény na hranicích a letištích a kontroly každého, žádné pouze NAMÁTKOVÉ a nepouštět p mezi občany
  Ano KLDR si to mohla dovolit udělat tento krok, protože je soběstačná v zemědělství ve výrobě potravin, oblečení v lehkém a těžkém průmyslu ve vojenství a v dalších odvětvích a nepoložili jí na kolena ani EU+USA sankce
  …..ale stejně tak byla soběstačná i česká republika (ČSSR) před sametovým pučem a po sametu bylo vše rozkradeno, prodáno, privatizováno privatizátorům babišům koženým lobujícím janečkům rittigům krejčířům bílým koním a dalším zlatokopům, výroba všech odvětví byla utlumena, aby nekonkurovala západu a češi se stali levnou pracovní sílou a montážní dílnou zahraničního kapitálu…..a dnes jsme kosmopolitně koncernově závislý na kolektivním hospodářství virem krachujících zemí a jejich výrobců.
  ….viníkem šíření pandemie je české politické nemyslící bojácné liknavé užvástané impotentní babišovo seskupení dnešních patolízalských probruselské volů z české bruselské gubernie, která opisovala od svých západních soudruhů v boji, v politice a v ekonomice….místo toho aby provedla okamžitá razantní opatření začátkem února…a dnes je pozdě….a zatímco v Číně postavili za měsíc dvě nové nemocnice, tak v ČR se třetí měsíc politická garnitura potýká s nedostatkem hygienických prostředků pro lékaře !!!!!!

 5. Všechno jsou to čísla vycucaná z prstů. Kdo má mozek, musí to vidět. Je potřeba vidět realitu. Nejdůležitější zjištění je, že celá slavná EU a vlastně celá Evropa je v tomto formátu totálně kaput. O celém globalizované světě ani nemluvím. Jestli se to nemá v budoucnu opakovat (ale asi těžko), tak se musí jednotlivé evropské státy z gruntu přestavět, podívat se zpátky, kde je ta čára, ten “Rubikon”. A to nemluvím o tom, že mnoha současným vládnoucím subjektům se to celé hodí, stačí se podívat na naši vedoucí stranu a musí být jasno.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru