Zbrklé rozvolňování povede k nárůstu mrtvých. Opatření zrušme, až nově nakažených bude méně než 500 denně

Názor
Vláda představila nový mechanizmus uvolňování restrikcí nazývaný PES (Protiepidemický systém ČR). Ten je založený na výpočtu indexu rizika kalkulovaného z dosud známých parametrů epidemie covid-19 a určuje, jaká opatření za jakého konkrétního stavu se uvolní.
Zbrklé rozvolňování povede k nárůstu mrtvých. Opatření zrušme, až nově nakažených bude méně než 500 denně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Musím ale varovat před bezhlavou aplikací a neuváženým rozvolňováním pravidel. Možná to bude ode mě znít trochu paradoxně, protože i naši firmu Ekospol současná omezení zásadně zasáhla. A to už ani nemluvím o táborské zoologické zahradě, která kvůli dvojímu nucenému uzavření pro veřejnost sčítá milionové ztráty.

K problematice se ale nyní vyjadřuji hlavně jako vystudovaný molekulární biolog a genetik a dlouhodobý vědecký pracovník Ústavu molekulární genetiky Československé akademie věd, kde jsem se podílel na vývoji diagnostik a vakcín.

Myslím, že některé parametry v PES by měly být zásadní a nepřekročitelné. Nemělo by se stát, že zlepšení mnoha méně významných ukazatelů by převážilo stagnaci či zhoršování jediného, byť zásadního ukazatele. Tím zásadním ukazatelem míním počet nově nakažených za den.

Toto číslo ovlivňuje, kolik lidí zemře. Jestliže se nyní pohybujeme kolem 3000 nově odhalených případů denně, při dvouprocentní smrtnosti to znamená, že zemře zhruba 60 lidí. Pokud nyní začneme rozvolňovat, začne se zvedat i počet nakažených a tím pádem i mrtvých.

PSALI JSME:
První vakcíny proti covidu-19 můžeme očekávat na konci roku

Není to vůbec planá hrozba. Koronavirus zvyšuje počet mrtvých, a to nejspíš výrazně více, než se dosud uvádělo. Jasně to dokazují aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněná tento týden v úterý. Z nich vyplývá, že letos v říjnu počet zemřelých v Česku výrazně vzrostl. Jen ve 42. týdnu tohoto roku zemřelo podle ČSÚ 2892 lidí.

To je přesně o 819 úmrtí více, než je průměr předchozích čtyř let. Jde tak o nárůst o takřka 40 procent. Ministerstvo zdravotnictví přitom až dosud uvádělo, že ve 42. týdnu kvůli covid-19 zemřelo 485 lidí. To je o něco více než polovina nárůstu uváděného ČSÚ. Je tedy možné, že v souvislosti s koronavirem zemřel takřka dvojnásobný počet lidí, než se dosud uvádělo. U řady zemřelých pravděpodobně nebyl virus ani vyšetřován.

Tato zatím poslední data ČSÚ navíc neukazují ten nejhorší stav. Týkají se totiž doby, kdy byl počet úmrtí teprve v polovině svého růstu. Průměr úmrtí se za tento 42. týden dostal k 69 za den, zatímco listopadový vrchol křivky ukazoval 213 úmrtí denně. Z tohoto pohledu byl zatím podle ministerstva zdravotnictví nejhorší 45. týden s 1479 mrtvými v důsledku covid-19.

PSALI JSME:
„Potřebujeme teď alespoň deset tisíc dárců krevní plazmy,“ říká muž, který na jaře zachránil Česko

Reálný nárůst mrtvých však bude nejspíš ještě vyšší, jak ukazuje rozdíl mezi daty ministerstva zdravotnictví a údaji ČSÚ za 42. týden. Odlišné údaje jsou jednoduše vysvětlitelné – skutečně nakažených nejspíš bude mnohem více, než kolik jich zachytí testy.

Je jen otázkou, jak velká tahle skupina nezachycených nakažených je. Z dat ČSÚ nepřímo vyplývá, že by jich mohlo být jednou tolik, než kolik je oficiálně potvrzeno.

I proto musím důrazně varovat před bezhlavým uvolňováním současných omezení. Jakékoliv rozvolňování bude jen za cenu většího počtu zemřelých. Ideální by bylo počkat, až počet nově nakažených klesne pod hranici 500 denně. Teprve potom se můžeme pomalu vracet k normálu. Spěchat se v tomto případě rozhodně nevyplatí.

Autor je vystudovaný molekulární biolog a genetik, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky a více než 20 vědeckých publikací ve špičkových světových časopisech
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

×
 1. Idioti ze Seznamu píší o utahování šroubů. Zřejmě ještě není dostatečný počet zemřelých.

 2. Bělorusko v čele s prezidentem Lukašenkem žádný koronavir neuzávají a neřeší. Kupodivu počty mrtvol nakupených v mrazácích jako USA nemají.Čím to je?

 3. Pane Korče, proč je protiepidemický semafor PES špatně. Nebudu komentovat tabulku opatření, ale index rizika, protože ten způsobuje tvrdý, situaci neúměrný dopad.
  Je navržen s cílem minimalizace počtu nakažených, přičemž hodnoty jsou nastaveny velmi nízko, takže nikdy nedojde k úplnému uvolnění svobody pohybu a podnikání (přechází mi zrak, že tohle mysleli vážně).

  Zavedením protiepidemických opatření utlumíte nákazu, ale epidemii časově prodloužíte. Po uvolnění opatření (chcete při 500 nově nakažených denně) vám zhruba od září do dubna vyletí počet nakažených opět vzhůru a budou se opět muset zavádět opatření. Vy tím pádem ZOO opět neotevřete. To vše až do doby promoření nebo vakcinace populace.

  Za současné situace víme, že zdravotnictví se nehroutí a hroutit nebude. Nebylo by i pro vás lepší nechat tu ekonomiku postupně, ale rychle otevřít, s důrazem na nepřekročení kapacit zdravotnictví?

 4. Pokud se všechno otevře tak je to stejně k ničemu,když nejsou peníze.Bez peněz můžu jít pouze na vycházku do lesa.Neberu Prahu kde všichno pracují Homeoffice a berou krásné peníze za lenošení doma u počítače.Tady v pohraničí s Čobolem musíme do práce dojíždět desítky kilometrů,pro případ nenadálé poruchy vozidla nebo i na neprojítí na STK je nutnost udržovat doma druhé náhradní vozidlo na kterém i kdyř skoro nejezdí je rovněž nutnost dělat STK a platit povinné.Toto Pražák nikdy nepochopí,tam je metro,autobus,trolejbus a ještě mnozí zaměstnavatelé platí fitrmní dodávku na svoz a rozvoz zaměstnanců aby nemuseli do špinavého metra.My z konce světa víme o Praze všechno,smutné je že opačně to nefunguje.Jinak bychom dávno měli nějaké úlevy jako třeba nulové daně do 20 tis. kč hrubého co tu bereme na tři směny.

  • Já chodím pořád do práce a ani nedostávám výplatu jakou mám mít,protože nejsou žádné zisky! O homeoffice se mi může jen zdát! Tak nevím co to kdo má za zkreslenou představu o Praze! A každý den jezdím MHD. Žiji tady celý život.

  • Na home office bereme krásné peníze za lenošení u počítače doma? Vy jste se fakt zbláznil a je vidět, že děláte někde u pásu

  • Bereme peníze za lenošení doma u počítače? Vy jste se fakt zbláznil a zkuste si od března sedět na home office. Asi děláte někde u pásu, toto nemůže napsat inteligentní člověk

  • Já na to, abych mohl dělat svoji práci a lenošit si podle Vás na home office, tak musím umět několik jazyků, protože ve firmě, kde pracuji, tak je 80% cizinců a práce mám mnoho a také jsem podle toho finančně ohodnocen. Měl jste se lépe učit a nemusel jste dělat u pásu. A ještě jedno k Vám z konce světa. Zkuste si v Praze platit nájem třeba 16.000 Kč, ono by Vás to velmi rychle přešlo, tak se vraťte k tomu svému pásu a držte hubu

 5. Dokud nebude vakcína, tak nikdo nic nezmůže, vše je teď zdržovací mechanizmus aby neumíralo víc lidí. Kdo to nechce pochopit má smůlu.

 6. Vadí mi jedna věc, vláda se řídí jen názory epidemiologů, kteří počítají s tím, že covid porazíme 100:0. K tomu nedojde, spíš to dopadne jako ta úporná chřipka z přelomu let 68/69 a 69/70. Problém by měl být posuzován z širšího kontextu. Ona ani ta běžná chřipka není žádná srandička, také dokáže způsobit mnoho zdravotních problémů. Zde bych odkázal na komplexní pohled https://www.idnes.cz/sport/ostatni/pavel-kolar-covid-koronavirus-sport-deti-mladez-pohyb-restrikce-vlada-apel.A201127_165208_olympiada-tokio-2020_daj . Pak ještě tu mám postřeh z historie, který je o tom, že se to dá zvládnout i bez velkých restrikcí: https://www.svobodny-svet.cz/10951/hongkongska-chripka-v-ceskoslovensku.html .
  Covid je závažné onemocnění, ale není to mor, není to ebola, nejsou to černé neštovice.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru