Zdanění nefinančních benefitů způsobí tlak na růst mezd

Názor
Omezení daňového zvýhodnění nepeněžních benefitů v rámci připravovaného konsolidačního balíčku vlády může nepříznivě ovlivnit český trh práce, a tedy i ekonomiku. Negativní dopad pocítí jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci.
Na benefitech vydělávají také poskytovatelé zvýhodněných služeb. Většinou jde o sportoviště, ale třeba i o provozovatele kulturních akcí. Zrušení benefitů pro ně bude znamenat významný pokles příjmů ze dne na den. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ti chápou benefity jako součást své mzdy, a při jejich zrušení se tak budou zvyšovat tlak na navýšení platů. Zrušení benefitů by firmám navíc ztížilo přilákat kvalifikované pracovníky. Legislativní úprava pak v neposlední řadě uškodí také třetím stranám, jako jsou například sportoviště, kterým z benefitů plynou tržby.

Plánované zrušení nefinančních benefitů se dotkne milionů českých zaměstnanců, podle expertů až tří ze čtyř. Přínos zrušení daňového zvýhodnění nefinančních zaměstnaneckých benefitů pro státní rozpočet je sporný, a zdaleka nevyváží negativní dopady, které by tento krok přinesl.

Jelikož zaměstnanci mnohdy čerpají benefity, jejichž hodnota se pohybuje v řádech tisíců korun měsíčně, výpadek těchto benefitů vyvolá značný tlak na navýšení mezd. To může podkopat již tak dost slabou kondici české ekonomiky a vytvoří to další proinflační impuls. Proto považuji opatření za zcela nesystémové.

Nefinanční benefity také často využívají zaměstnavatelé jako nástroj k zatraktivnění pracovních pozic. Sehnat kvalifikovanou pracovní sílu je v současnosti pro tuzemské firmy tvrdý oříšek. Proto je pro ně velmi výhodné mít možnost učinit nabízené pozici zajímavější za pomoci benefitů.

PSALI JSME:
Zrušení zaměstnaneckých benefitů poškodí především malé a střední podniky

A samozřejmě nefinanční benefity hrají roli i při motivaci k práci, budování loajality k zaměstnavateli a udržení pracovníků, do nichž firmy často investují nemalé prostředky na zapracování, vzdělávání atd. V době pokračující rekordní míry nezaměstnanosti a napjatého pracovního trhu tedy může absence benefitů znamenat závažný problém.

Chronický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je pro české firmy dlouhodobý problém. Ani v recesi, kdy by se dalo čekat větší propouštění, si firmy nemohly dovolit přijít o zaměstnance. ¨

O tom, že nezaměstnanost v ČR je na velmi nízké úrovni, svědčí i to, že je nejnižší ze všech zemí EU. Navíc nízká nezaměstnanost v kombinaci s vysokou mírou inflace vyvolává tlak na zvyšování mezd a tím i na udržení konkurenceschopnosti firem.

Na benefitech vydělávají také poskytovatelé zvýhodněných služeb. Jde většinou o sportoviště, ale třeba i o provozovatele kulturních akcí. Zrušení benefitů bude pro tyto subjekty znamenat významný pokles příjmů takřka ze dne na den. Pro některé z nich to může být likvidační.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace posílila zájem zaměstnanců o finanční benefity

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB