Zrušení zaměstnaneckých benefitů poškodí především malé a střední podniky

Názor
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) nesouhlasí s návrhem ministerstva financí na zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.
Provozovatelé fitness center, maséři, provozovatelé kulturních akcí, penzionů, dětských táborů nebo lékárny, na ty všechny zrušení zaměstnaneckých benefitů drtivě dopadne, tvrdí Eva Svobodová. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zrušení podpory benefitů nejvíce poškodí malé a střední podniky i individuální živnostníky podnikající např. v oblasti v oblasti sportu, zdraví nebo kultury, pro které benefity představují zásadní zdroj příjmů. Podniky také přijdou o populární nástroj, jak nalákat kvalifikované zaměstnance.

Provozovatelé fitness center, maséři, provozovatelé kulturních akcí, penzionů, dětských táborů nebo lékárny, na ty všechny zrušení zaměstnaneckých benefitů drtivě dopadne. Dlouhodobě víme, že když zaměstnavatelé podporují sport nebo zdraví, zaměstnanci se těmto aktivitám věnují.

PSALI JSME:
Novela zákoníku práce zkomplikuje dětské letní tábory či soustředění

Pokud je mají platit přímo ze mzdy, zájem značně slábne. V případě zrušení daňového zvýhodnění přestanou firmy benefity poskytovat a zaměstnanci tak v drtivé většině přestanou tyto služby využívat.

Zaměstnanecké benefity v současné době dostávají přibližně tři miliony pracovníků v soukromém i veřejném sektoru. Jde o vysoce populární nástroj, který umožňuje zaměstnavatelům přidat něco navíc nad rámec mzdy. Benefity mohou také poskytovat všechny firmy bez ohledu na svou velikost.

PSALI JSME:
Zrušení některých daňových slev dopadne na většinu obyvatel

Pro nás je důležité, aby měly i malé a střední firmy možnost nabídnout něco navíc zaměstnancům, o které dlouhodobě soutěží s nadnárodními korporacemi, jež doslova vysávají trh práce. Mzdovým nabídkám korporátů nemohou malé a střední podniky konkurovat.

Pokud zde daňová úleva nebude, malé a střední firmy si zkrátka nebudou moct benefity dovolit a nedostatek pracovníků se u nich projeví ještě mnohem razantněji.

PSALI JSME:
Inflace posílila zájem zaměstnanců o finanční benefity

Benefity jsou již nyní poskytovány z čistého zisku firem po zdanění. Zrušení daňového zvýhodnění by tak logicky znamenalo, že přestanou být pro zaměstnavatele ekonomicky výhodné a racionální. Jejich zdanění by totiž bylo vyšší, než v případě poskytované mzdy.

Opakovaně vládu žádáme, aby s námi o úsporných opatřeních komunikovala a společně s námi je i projednala. Chápeme a podporujeme nutnost konsolidace veřejných financí, ale návrhy jako je zrušení zaměstnaneckých benefitů ekonomice nepomohou. Naopak ji poškodí.

Autorka je generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tři kroky k ozdravení českých veřejných financí

Zavřít reklamu ×
    • Které vyspělé země myslíte? Kde jim to frčí? Kde mají takový socík, jako my? Posouvá nás tam, kam patříme.

      • No a co třeba Německo? Zdá se Vám být tato země s bonusy jako 13 a 14 plat, příspěvky na dopravu, hrazeným ubytováním, dovolenou nad rámec zákona, zkráceným pracovním týdnem a dalšími bonusy dostatečně zaostalá a socialistická?

      • Přesně. Jsem parazit živnostník. Nemám žádné benefity. Pouze, co si vydělám, to mám. Makám 7 dní v týdnu, nemocenská žádná už 10 let. A jsem v důchodu. Takže si nestěžuji a jsem pro zrušení. Stejně, jako zaměstnanci volají po zvýšení odvodů pro nás živnostníky…:)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.