Euro nyní stojí přes 25,20 Kč. Jak moc je koruna slabá?

Názor
Za korunu teď tedy koupíme zhruba 0,04 eura. Je to pořád více než v předcovidových a předválečných letech 2018 a 2019, kdy se za jednu korunu dalo průměrně pořídit jen 0,039 eura. Víceméně ale tedy platí, že za korunu dnes koupíme zhruba stejné množství eura jako tehdy.
Je koruna slabá? Reálná mzda průměrného Čecha při nákupech v eurozóně vzrostla o sedm procent v porovnání s obdobím před válkou a covidem, i když je kurs koruny k euru číselně stejný jako tehdy. lustrační foto: Depositphotos.com

Přitom ovšem inflace, k níž v Česku mezi obdobím let 2018 až 2019 a současností došlo, činí takřka 40 procent. Euro tedy v poměru k ceně všeho dalšího v české ekonomice je nyní levnější o zhruba 40 procent než v letech 2018 až 2019.

Samozřejmě, Čecha nakonec bude zajímat hlavně to, co si za euro reálně koupí. Zajímá jej tedy také inflace v eurozóně. Ta mezi obdobím let 2018 až 2019 a současností činí zhruba 21 procent. Přitom průměrná mzda za tu dobu v Česku vzrostla o přibližně 28 procent.

Češi tedy při současné úrovni kursu – nominálně srovnatelné s průměrem z let 2018 a 2019 – disponují v eurozóně vyšší kupní silou své průměrné mzdy než tehdy.

PSALI JSME:
Hladina 24,90 korun za euro pod tlakem

Lze říci, že jejich reálná mzda při nákupech v eurozóně je nyní o zhruba sedm procent vyšší než v letech 2018 a 2019 (i když je kurs koruny k euru číselně zhruba stejný jako tehdy, pozn. aut.).

S tím souvisí to, že v tolik pohnutých letech 2020 až 2023 koruna reálně (tedy po zohlednění inflace) a efektivně – tedy ve vztahu ke klíčovým obchodním partnerům v čele s eurozónou – zhodnotila o 22 procent, zatímco euro jen o jedno procento.

Koruna a česká ekonomika tudíž stále reálně sílí, i když je kurs české měny k euru nyní číselně zhruba stejný jako v průměru v letech 2018 a 2019.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna pod tlakem, dolar posílil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB