Zima je tu: Přezutím pneumatik to jen začíná

Poradna
Dětem jsme pořídili zimní bundy, zazimovali jsme chalupy, definitivně zamávali letnímu obutí, ale zapomínat nesmíme ani na své plechové mazlíčky. Za přezutí pneumatik máte samozřejmě pochvalu, ale tím to rozhodně nekončí. V zimě dostává auto zabrat a pokud chcete jezdit bezpečně a třeba mu i prodloužit životnost, přípravu není radno podceňovat.
Škrabka na auto ani smetáček k povinné výbavě auta nepatří, ale, je vhodné je před zimou doplnit. Máme vozidlo povinnost vždy před jízdou řádně očistit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Prvním a nejzásadnějším krokem je samozřejmě výměna pneumatik. Od 1. listopadu platí povinnost mít na voze zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze tento stav předpokládat.

Přezutí není radno odkládat, ranní mrazíky mohou přijít poměrně náhle a vezměte jed na to, že rozhodně nejste jediní, kdo se pak bude chtít narychlo do pneuservisu propracovat.

Ačkoli tedy zákon neukládá výměnu pneumatik striktně všem, hlavní motivací by měla být vždy bezpečnost posádky i ostatních v silničním provozu.

Rozhodně neuspěje odůvodnění, že cestujete jen kousek, případně jedete opatrně a pomalu. Anebo na fungl nových letních gumách s hlubokým vzorkem.

Ty chladným počasím výrazně trpí a své optimální vlastnosti ztrácejí již při teplotách kolem 7 ℃. Přezutí do zimního tedy není podmíněno závějemi sněhu, teploty pod sedm stupňů nás nevyhnutelně čekají na celém území.

Na výběru záleží

Zimní pneumatiky musejí být na osobních automobilech na všech čtyřech kolech. Důležitá je i jejich kondice – hloubka dezénu nesmí být menší než 4 mm. Díky drážkám kola lépe přilnou k silnici a odvádějí vodu a nečistoty. Čím ojetější dezén na pneumatikách, tím se prodlužuje brzdná dráha a vozidlo lze ve zhoršených podmínkách hůře ovládat.

„Pozor si dejte při nákupu. Volte vždy vhodný rozměr pneumatik, jejich rychlostní a nosnostní index – všechny tyto údaje máte předepsané ve velkém technickém průkazu. Pozor také na stáří, pneumatiky by neměly být starší tří let,“ radí Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny Uniqa.

PSALI JSME:
Zimní sezóna motoristů je tady. Nestačí jen přezout gumy

Pojišťovna si na hříšníky došlápne

Za jízdu na letních pneumatikách při nevhodných podmínkách policisté mohou uložit pokutu do výše dvou tisíc korun, ve správním řízení až o 500 Kč vyšší. Zároveň hlídka může zakázat pokračování v jízdě, jestliže nabyde dojmu, že řidič ohrožuje bezpečnost provozu.

V případě, že se řidič stane účastníkem dopravní nehody (a nemusí být nutně jejím viníkem, pozn. aut.), je nevhodné přezutí přitěžující okolností, a to jak v očích zákona, tak u pojišťovny. „Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší,“ upozorňuje Svobodová.

Jinými slovy, pokud jste nebyli schopni dobrzdit a narazili do vozidla před sebou, velmi pravděpodobně to bude přičteno na vrub špatnému přezutí vozidla. Není výjimečné, že řidiči přicházejí o pojistné plnění z povinného ručení či havarijního pojištění nebo o odškodnění zdravotních následků, ačkoli nebyli z hlediska pravidel silničního provozu viníky nehody.

PSALI JSME:
Zimní motoristická sezóna: Češi mlhovky používají nevhodně anebo vůbec

Pokud však expertiza prokáže, že nehodě bylo možné zabránit v případě správného vybavení vozu, je jim pojistné kráceno či zcela zamítnuto.

Stěrače stírají, ostřikovače ostřikují?

Kontrolou by měly projít také stěrače, jde o jeden z nejvíce namáhaných dílů na voze. Dbejte na to, aby fungovaly, jak mají – tedy že špínu z oken skutečně odstraňují, nikoli jen rozmazávají. Výměnu zvládnete i sami doma. Ke správně fungujícím stěračům patří také nemrznoucí směs do ostřikovačů, její stav kontrolujte průběžně, v zimě je spotřeba vysoká.

Méně známé jsou přípravky, které sice nejsou nezbytné, ale vám ušetří čas i námahu. Tekuté stěrače pomohou na skle vytvořit jemný povlak, který odpuzuje vodu a zabraňuje námraze. Na vnitřní stranu je možné nastříkat sprej chránící okno před nepříjemným zamlžením, které je způsobeno rozdíly teplot a vysokou vlhkostí.

PSALI JSME:
Než to začne klouzat

I nepovinná výbava je potřebná

V zimě nezřídka svůj čas za volantem absolvujeme za tmy, prověřte proto všechna světla, případně zajistěte jejich výměnu. Kontrolu vyžadují i všechny kapaliny ve vozidle – nemrznoucí kapaliny v chladiči, brzdová kapalina i olej.

Nečekejte ani na to, až vám baterie vypoví službu, zpravidla to bude na tom nejméně vhodném místě v nejméně vhodný čas. O kontrolu se vám postará autoservis, případně si její kondici prověřte pomocí testeru. V každém případě není od věci si do kufru přibalit startovací kabely.

Škrabka na auto ani smetáček k povinné výbavě auta nepatří, ale pokud se chceme vyhnout odstraňování ranní námrazy kreditkou a ometání sněhové peřiny rukávem, je vhodné je před zimou doplnit. Vozidlo máme povinnost vždy před jízdou řádně očistit.

PSALI JSME:
Zimní pneumatiky v Evropě: Někde vás jízda na letních gumách může i zruinovat!

Nestačí průhled v úrovni řidičových očí, z auta nesmí odlétávat kusy sněhu či ledu, zároveň musí být dobře čitelná registrační značka. Na zimní měsíce do auta přibalte také deku, kdybyste uvízli a museli čekat delší dobu na pomoc. V případě cesty do hor pořiďte sněhové řetězy a hlavně – naučte se je v předstihu na auto nasadit.

Kosmetika pro fajnšmekry

Tento výčet je možná překvapivě dlouhý, ale nezbytný pro co nejbezpečnější cestování v zimním období. Pokud patříte k těm, pro něž je auto víc než dopravní prostředek, je možností, jak svůj vůz opečovávat, ještě mnohem víc. Lak auta v zimě trpí, neboť na ně působí nečistoty a sůl a chemikálie ze silnic. Auta se tedy všemožně voskují, aplikují se na ně sealanty nebo keramické ochrany.

Další vrstva odpuzuje vodu i nečistoty a výrazně usnadňuje údržbu vozu. Zabrat dostává pochopitelně také podvozek, i na něj existují speciální ochranné postřiky. Prodloužit životnost můžete také gumovým těsněním, která vlivem mrazů rychleji praskají. Fajnšmekři věnují zvýšenou pozornost i ochraně kol – aplikují ochranu laku hliníkových kol i impregnaci pneumatik.

PSALI JSME:
Mistr světa v rallye radí, jak na bezpečnou zimní jízdu

Zavřít reklamu ×
  1. Auto má sloužit člověku a ne opačně! Zimní mám obuty celý rok,v motoru nemrznoucí kapalinu taky celý rok,to samé ostřikovače…Jediná otrava je jednou za dva roky zajet na STK.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Speed Marathon 2024: Pokuty za více než 3,5 milionu

V pátek 19. dubna se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Jejím cílem bylo především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na pozemních …

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.