Živnostníky čekají těžké časy. Nad otevřením provozoven příliš nejásají

Ode dneška mohou mít řemeslníci znovu otevřené provozovny. Přesto nejásají tak, jak by si možná představovali ve Strakově akademii. „Denně dostáváme informace od řemeslných cechů a společenstev zapojených do projektu Fandíme řemeslu,“ říká jeho garant Josef Jaroš.
Čeští pěstitelé květin odhadují své nynější každodenní ztráty v průměru na 12 milionů korun denně. Obrovské množství zahradnické produkce se stalo odpadem. Foto: Archív

„Dovídáme se, jak se živnostníci, kteří byli ještě před pár týdny na roztrhání, perou se současnou situací, a jak vidí svou nejbližší budoucnost,“ dodává Jaroš, který je zároveň většinovým vlastníkem české poradenské skupiny Apogeo.

Vládní kroky vynucené pandemií Covid-19 totiž čeští živnostníci vnímají se smíšenými pocity. Na jednu stranu je Česko jednou z nejméně zasažených zemí EU, ale na tu druhou kvůli vládním opatřením souvisejícím s nouzovým stavem už týdny přicházejí o živobytí. A bojí se, že navzdory přijatým kompenzacím a dílčímu uvolnění bude ještě hůř.

Podle Pavla Žatečky, výkonného ředitele Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR teď například továrny, které nemají práci pro své zaměstnance, přesunují lidi do údržby.

PSALI JSME:
V autobazarech budou platit přísná hygienická pravidla

„Dělají řemeslné práce, které nějak zvládnou: Malují, natírají, zedničí, montují sádrokartony,“ vypočítává Žatečka. To všechno jsou ale činnosti, které měli dělat řemeslníci v následujících měsících a o dovolených. Krize tak bude na řemesla dopadat i s odstupem času.

Čeští pěstitelé květin sdružení ve Svazu květinářů a floristů ČR zase odhadují své nynější každodenní ztráty v průměru na 12 milionů korun denně. „Ztráty u prodejců květin dosahují dokonce 13,5 milionu korun denně,“ uvádí Jiří Horák, předseda svazu. Obrovské množství zahradnické produkce se podle něj stalo odpadem.

Projekt Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, ale neeviduje jen stížnosti. Jeho účastníci aktivně usilují o to, aby oni i jejich kolegové přečkali krizi co možná nejlépe. Takového druhu je například iniciativa dalšího z profesních spolků zapojených do projektu, Českého kadeřnického institutu.

PSALI JSME:
Rodinní farmáři bojují za otevření trhů, namalovali Vojtěchovi bezpečnostní plán

„Část kadeřníku a kosmetiček uklízí provozovny a tvoří edukativní videa a zprávy pro své klienty, kteří za nimi nemohou, část se pokouší různými způsoby prodávat vouchery na své služby a výrobky,“ popisuje předseda institutu Milan Dočkal. Proto vznikl projekt „Antivir“, na němž se s institutem podílí firma BTN Consulting a crowdfundingová platforma HitHit.cz.

„Projekt cílí na kadeřníky, kteří nemají svůj e-shop a nemůžou nasměrovat věrné zákazníky nebo své podporovatele někam, kde by si mohli službu nebo výrobek zakoupit,“ vysvětluje Dočkal. „Stačí na stránkách hithit.com vytvořit svou prezentaci, zvolit si cílovou částku, kterou chcete získat, a pozvat své nejvěrnější klienty, aby vás podpořili,“ popisuje.

„Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoci všem, kdo to v souvislosti s Covid-19 potřebují,“ potvrzuje Aleš Burger z platformy Hithit.cz.

PSALI JSME:
Z programátora vyhledávaným malířem pokojů. Jako řemeslník si vydělá až třikrát víc

×
 1. Sehnat řemeslníka za slušný peníz byl zázrak.Dávali přednost práci v zahraničí nebo vědomi si nepostradatelnost jejich ceny byly na urovni západních výdělku. Hotelieři a pražské restaurace a pod. vítlali především cizince a našinec byl pro ně nezajimavý. Nyní ty ovečky,kterými opovrhovali by se měli skládat na jejich živobytí a litovat je. Ti co prodávali pivo za 100,-kč
  jistě mají dost naděláno stejně jako řemeslník s 1500,-hodina a podobní.

 2. Já jsem jeden z těch živnostníků, kteří prodávají pouze na výstavách a veletrzích. Veškeré výstavy v dubnu, květnu, některé již v březnu zrušené. Takže tržba z těch zrušených výstav už se nedá dohnat, ani kdyby výstavy povolili od 1. června (třeba). Ty, které se neuskutečnily budou znovu až zase za rok. Například Mezinárodní výstavy psů, Tržnice Zahrady Čech a další.

 3. Nyní se ukazuje, co je pro člověka zbytečnost. Mně osobně nějaké zavřené a zrušené květinářství nevadí. 250-350 i více za kytičku k narozeninám, která se stejně za dva tři dny vyhodí, již byla nehoráznost. K životu nejsou potřeba.

  • A co si takhle zkusit si víc vydělat, aby nebylo 250-350korun “nehoráznost”. “Představte si byl jsem nakoupit a chtěli po mně šmejdi, představte si peníze. Taková nehoráznost”. 😀 Fakt mi takoví lidi přijdou k smíchu a zároveň je mi jich tak asi líto.

   • Tak jim to dej ze sveho.Chteli liberalni stat,aby nezasahoval do podnikani a co nejnizsi dane a ted bude zdimat 1,3 mega zivnostniku zdimat 9,3 mega zamestnancu,deti,duchodcu a stejne vetsina zkrachuje.Nekolik milionu turistu na gulas za 500 a pivo za 100 a vylet taxikem 2000 asi neprijede.Neuvedomuji si ,ze co stat vyplati neni ze vzduchu ,ale z dani.

  • Já kytky za 300 také k životu nepotřebuji, prosím. Ale proč brečí cestovky? K životu také není potřeba rok co rok se válet na pláži v Jugošce, Egyptě, v Thajsku… Zrovna tak k životu není potřeba každoroční boží super lyžovačka v Alpách. A mohu pokračovat dál. K životu toho není potřeba daleko víc. Jenže, to začne ječet deset tisíc lidí, že na to mají nárok a hotovo. V horším případě vás umlátí čepicema.

   • Vy to asi nemáte v hlavě v pořádku, vite vubec co je zivot? Nebo jen se tak poflakujete v zaměstnání za min penize a zivorite od almuzny k almuzne bez toho aby jste se sebou neco delal.

    • Podnikat je moznost a ne povinost.Zakony použité v teto situaci jsou v pravnim systemu jiz dlouho a nikdo na vas nic noveho nevymyslel.A podivejte se laskave kolik odvadi nejvetsi zamestnavatele na odvodech a danich,aby meli z ceho tak musi zamestnanci pekne kmitat.A odvody jsou vysoke,aby je osvc meli nizke.

 4. Ještě větší radost je, když máte třeba kemp, který nesmíte provozovat a dojde vám složenka na 28,500 za domovní daň, to je potom radosti.

 5. Pokud NENÍ “živnostník” schopen si na sebe vydělat,tak ať to zabalí a jde kázat slovo boží do kostela !! Je to bezpracné,může mlátit hubou,jak chce a nic NEZKAZÍ,jako to mnoho z nich dovede !!! Ono podnikání je VŽDY riziko-na tom to bylo a je-stavěné !!

  • Ale neni riziko kdyz vam vláda jako me zavre provozovnu na vic jak 2 a pul měsíce ty zavistivej rozumbrado.

   • A co bys delal kdyby ti tam nekdo umrel?Zakopal na zahrade?Abys nemusel platit odskodne?Co zaplatil podnikatel lidem od Nazidel,Studenky a mely lejstro od soudu.

   • Tak pane opočenský abyste mohl koupit tu květinu za 350kc tak budete muset někam na brigádu když vám živnost zavřeli abyste nám ukázal jak se ty veliké peníze vydělávají jak jste to komentoval tak běžte příkladem každý dobrý nápad a příklad se cení 😁

 6. Já jsem švadlena na vedlejší činnost a mám k tomu dpč…je mi to nyní na prd,když jsou zavřené školky,kde pro malého využívám asistenta,protože pustit si ho do dílny,nebo nechat bez dozoru je nemyslitelné…

  • A to si představte,že má někdo prvňáka nebo druháka a musí plnit učivo od unaveného učitele a chodit na noční 12 h.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru