Z programátora vyhledávaným malířem pokojů. Jako řemeslník si vydělá až třikrát víc

„Opustit jistou a dobře placenou práci bylo jedno z nejtěžších a zároveň nejlepších rozhodnutí mého života,“ říká Jaroslav Vozáb ze Sezemic na Pardubicku. Ve svých 38 letech, tedy před pěti roky, opustil místo programátora, a nyní, jak o sobě říká, je „šťastným malířem šťastných interiérů“ a svoji novou práci miluje.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Zjistil jsem, že člověk může dělat opravdu dobře jenom to, do čeho vloží svoje srdce,“ tvrdí pan Jaroslav. Z pohledu rozumu mu prý nic nechybělo. „Jenže mně můj životní styl nedával smysl. Trápil jsem se. Když už to nešlo vydržet, odskočil jsem si na pár měsíců někam hodně daleko, na Nový Zéland, do Jižní Ameriky. Pak ale přišly děti a útěky do dálek začaly být obtížnější. Pocit marnosti se stupňoval. Kdybych ho nadále přehlížel, nejspíš bych se proměnil v necítící ‚živý‘ automat,“ vzpomíná bývalý programátor.

Pro řemeslo se nadchl poté, co vymaloval vlastní dům. Učil se sám pomocí učebnic pro malířská učiliště. Trénoval na sololitových deskách a zakázkách pro známé. Vedle toho absolvoval různé kurzy a školení od výrobců barev. Brzo si získal jméno tím, že se nebojí náročnějších technik, zvládá třeba takzvaný benátský štuk, proto jsou jeho zákazníci ochotni počkat si právě na jeho vymalování třeba i přes čtvrt roku po objednání.

PSALI JSME:
Brašnářů je v Česku stále málo. Zájem o řemeslo ale roste, výdělky jsou nadprůměrné

„Co se týká finanční stránky, tak z toho jsem měl trochu obavy, ale vlastně hned od samého začátku jsem byl mile překvapený, že si vydělám malováním to samé, nebo i trochu více,“ přiznává Jaroslav Vozáb. „Postupem času, kdy jsem práci začal zvládat rychleji a efektivněji a získal jsem větší sebedůvěru, se to změnilo do stávajícího stavu, kdy si běžně vydělám jednou tolik, a když se sejdou dobré zakázky, tak i třikrát tolik, než jako programátor. Takže mohu například být o všech prázdninách doma s dětmi a nevadí, že během té doby nemám žádný příjem,“ dodává.

Přestože se na řemeslné obory hlásí stále víc uchazečů, absolventi poptávku stále nestačí pokrýt – tisíce řemeslníků chybí napříč všemi obory. „I v následujících letech očekáváme další nárůst uchazečů. Opravdu šikovných a spolehlivých řemeslníků na trhu práce dostatek hned tak nebude,“ říká Miloslav Janeček, ředitel pražské Střední odborné školy Jarov.

Traduje se, že v době, kdy byla nezaměstnanost podstatně vyšší, než dnes, na úřadech práce s oblibou radili příjemcům podpory: „Máte štafle? Tak si kupte váleček a můžete začít podnikat.“ V lepším případě pak nezaměstnané posílali na rekvalifikační kurzy. Jenže jejich organizátoři bývají honorováni podle počtu úspěšných absolventů, takže prošli všichni, i ti méně šikovní.

PSALI JSME:
Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

„Profesní řemeslné cechy byly, jsou a budou nejlepší garancí kvality práce řemeslníků. Stát se jejich členem není zcela samozřejmé, uchazeči prochází prověrkou, kde musí prokázat odborné vzdělání, zkušenosti a také renomé,“ vysvětluje Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Pro zákazníka jsou podle ní tito lidé mnohem vyšší zárukou kvalitně a bezpečně odvedené práce. „Není výjimkou, že řemeslníkem se stane člověk až poté, co dosáhl úspěchu v jiném oboru, kde mu ale práce nepřinášela dostatečné uspokojení,“ komentuje údajně nijak ojedinělý jev „přerodu“ programátora na malíře Josef Jaroš, většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo a garant projektu Fandíme řemeslu, který asociace zastřešuje a k němuž se připojilo přes 20 cechů a řemeslných společenstev z nejrůznějších oborů.

Potřebujete vymalovat a nechce se vám balancovat na štaflích? Pokud chcete svěřit práci odborníkovi, obrňte se trpělivostí. Malíři prostě nejsou… A pan Vozáb momentálně přijímá objednávky až na květen příštího roku.

PSALI JSME:
Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat

Zavřít reklamu ×
 1. Tak sice tady nejsou uvedeny alespon orientacni castky, ale pokud dnes vydelava 3x tolik nez predtim, tak to asi nebyl moc dobry programator, anebo mel smulu na zamestnavatele, kde se nechal odirat a neumel si rict o vic penez. Soude podle toho, co dnes programatorum nabizi. Ale je fajn, ze se v tom nasel, bavi ho to, ma vic casu na rodinu a hybe se, misto aby sedel cely den na zidli. Takze hodne stesti!

 2. To snad nemyslíte vážně co píšete.Pracuji ve stavebnictví od roku 1993 a dostal jsem se na 120 kč na hodinu hrubého za ty roky.Jsem naprosto samostatný a svoji práci dělám kvalitně a jsem rád když za normální hodiny mám 18 tisíc hrubého.A to nesmí pršet nebo mrznout.A kde je dovolená 13 plat atd????Poslal bych vás k lopatě aby jste si vydělal 3x tolik něž aiťák rozumbrado jeden sametovej.

  • A odkud jsi ? Potřebuji tak na dva měsíce zedníka , nebo jen příležitostně. Rekonstrukce malé roubenka . Dělám si vše sám a už mě čekají jen zednické práce , které mi moc nejdou .Dám Ti 150/h na ruku . Aleš

 3. Myslím, že je to reklama, aby děcka šla na učební obory, že si hodně vydělají. Možná ti co mají hodně státních zakázek, nebo dělají v Praze, ale v menších městech to žádná sláva neni. Dělám účetnictví maliřům v práci jsou od nevidím do nevidím a ne jak se píše tady, že může být 2 měsíce doma. Na žádný vyskakování to neni.

 4. Nevěřím, to je zase nějaký blábol na nás co makaj rukama abychom byli rádi, za to co nám platí. Dříve jsem programoval a měl lepší mzdu, dneska pracuju rukama a mám o dost meně, ale mám více času na rodinu. Všichni brečí, že nejsou řemeslníci, že to je perspektivní a bla bla bal… ale nikdo z těch lidí co vydělávají hlavou a toto nám tvrdí nedá své děti na řemeslo. Já také dám děti studovat když na to budou mít hlavu, sám zatím budu řemeslník, práce rukama mě baví, ale je huř placená, jednou se třeba vrátím za PC.

 5. Z bankovního poradce jsem také remeslnik, učil sem se za pochodu na svým domě, a jestli si někdo otevře živnost a má na to talent výdělky jsou od 50.000,- výše 50 je slabý měsíc a ten už sem nemel několik let, malirinu nedelam delam obkladace a lidi na mě čekají třeba i pul roku tak tady nebrecte prace je to těžká ale je ohodnocena tak jak si ji nastavite buď hodinová sazba anebo od m2

  • Nesmysl. 50 je málo , jako OSVČ musíte vydělat víc abyste zaplatil náklady. Jako bankovní úředník nebo IT člověk nemá náklady skoro žádné , nepotřebuje sklad , dodávku , vercajk…

 6. Pan Jaroslav asi nebyl moc dobrým programátorem. Vím o řemeslnících v okolí, co si bez problémů vydělají 50+ tisíc měsíčně. Nechápu tedy, že si programátorstvím vydělával o třetinu méně. Vzhledem k jeho bydlišti (pár kilometrů od Pardubic a odtud za hodinu v Praze) a vzhledem k faktu že většina programátorů dělá home office si myslím, že mít 15 000 Kč jako programátor ani nemůže být možné.

 7. Hm, programator bere tak 40-80k, pokud vezmu prumer 60k tak malirinou si vydela i 180k mesicne – to klobouk dolu a premyslim, ze bych to sel take delat! 😀 A nebo nas nekdo houpe 😉

  • Nehoupe. Delam pres 20 let spravce nemovitosti a co mam zname elektrikare, malire, truhlare a instalatery, tak nikdo z nich pod 150 tisic mesicne nejde. A to se na ne jeste par mesicu musi cekat. A tesari a obkladaci? Fuuu, to tak umet, tak jdu za pet let do duchodu.

  • Tak to bych tyto programátory „hlupáky“ chtěl vidět, nechat se takhle oškubat. Pokud není programátor hned po škole a je dobrý, tak za míň než 85k na HPP nepůjde. Na IČO případně nepůjde pod 6,5K / MD.

 8. Nikoli ovšem jako zaměstnanec . To by měl 100kč/ hod brutto . Viz malíři Horák a podobně, otroci, takže kdo by to dělal ? Na sólo taky každý nemůže . Možná v Německu , tam je práce zaplacená.

 9. Mě by spíš zajímalo, jak může dělat „na sebe“, když nemá Živnostenský list a tato živnost je řemeslná, tudíž pro jeho získání je potřeba škola v oboru, ručitel nebo 6 let praxe.
  Asi opravdu reklama…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru