Změnili jste loni zaměstnání? Možná letos musíte podat daňové přiznání

Poradna
Někteří zaměstnanci musí z důvodu změny zaměstnání během loňského roku podat sami daňové přiznání, i když mají pouze příjmy ze zaměstnání. Vyplňování daňového přiznání není totiž záležitostí pouze osob samostatně výdělečně činných.
Někteří zaměstnanci musí z důvodu změny zaměstnání během loňského roku podat sami daňové přiznání, i když mají pouze příjmy ze zaměstnání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při změně zaměstnavatele během roku nemají žádné daňové starosti zaměstnanci, jejichž zaměstnání na sebe navazují a u všech zaměstnavatelů podepsali prohlášení k dani a přitom nemají žádné jiné zdanitelné příjmy zakládající povinnost podat daňové přiznání. Požádají totiž mzdovou účetní svého nového zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, a to do 15. února.

Případný daňový přeplatek, např. z důvodu uplatnění daňových odpočtů, se následně obdrží ve výplatě po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2022, nejpozději ve výplatě za březen 2023.

Práce během výpovědní lhůty

Pokud zaměstnanec obdrží od zaměstnavatele výpověď nebo sám výpověď podá, potom běží zákonná dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po jejím doručení. Někteří zaměstnanci přitom již během výpovědní lhůty začínají pracovat pro nového zaměstnavatele, např. na zkrácený úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti.

V jednom měsíci tedy mají příjem od dvou zaměstnavatelů současně. V případě, že je alespoň v jednom měsíci daného roku odvedena zálohová daň z příjmů ze dvou zaměstnání, potom vzniká povinnost podat za příslušný rok daňové přiznání.

PSALI JSME:
Zlatá rada roku 2022

Zjednodušený daňový formulář

Daňoví poplatníci s příjmy pouze ze závislé činnosti dle § 6 zákona o daních z příjmů vyplňují zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání. V daňovém přiznání uplatní všechny daňové slevy a daňové odpočty, na které mají nárok.

Přílohou k daňovému přiznání jsou vždy příslušná potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Při příjmech pouze ze závislé činnosti se nikdy nevyplňují přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu, veškeré platby na sociální a zdravotní pojištění jsou splněny měsíčními srážkami z výplaty během roku.

Platba zdravotního pojištění jako OBZP

V praxi dochází k situacím, že nové zaměstnání nenavazuje ihned na původní zaměstnání. V případě, že mezera v zaměstnání je delší než jeden kalendářní měsíc a nedojde k registraci na úřadu práce, tak vzniká povinnost platit zdravotní pojištění. Během takové mezery v pojištění jsou totiž pojištěnci vedeni jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Za občany v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát. V roce 2022 musela OBZP platit za každý měsíc zdravotní pojištění ve výši 2 187 korun. Při změně zaměstnání je ideální, když nové zaměstnání navazuje na to původní, pokud tomu tak není, je vhodné se registrovat na úřadu práce.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB