Zlatá rada roku 2022

Poradna
Říká se, že dobrá rada je i nad zlato. Proč tomu nevěřit, když nám pomoc od bližního přinese benefit. Také my se vám snažíme v našich poradnách prospět, takže v té poslední letošní vám prozradíme jeden finanční fígl, který se může brzy hodit. Každopádně se odvažujeme až silvestrovsky se vsadit, že tuto radu jste v médiích ještě nezaznamenali.
Z důvodu nadbytečnosti či organizačních změn, nebo po dohodě se zaměstnavatelem skončíte pracovní poměr a podle jeho délky vám náleží jeden až tři měsíční platy odstupného. Pokud zamíříte na úřad práce, budete ihned sice zaregistrováni, ale po dobu odpovídající odstupnému nebudete pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ilustrační foto: FAEI.cz

A protože uzavíráme další bláznivý rok, finančně možná ještě potrhlejší než ty předchozí, nabídneme i jednu kuriozitu. Byla by snad k zasmání, kdyby se o ní jen teoretizovalo. Jenže se bohužel stala, a dokonce u nás.

Při odstupném bez podpory?

Situace uvozující slíbenou radu je celkem běžná. Z důvodu nadbytečnosti či organizačních změn, nebo po dohodě se zaměstnavatelem skončíte pracovní poměr a podle jeho délky vám náleží jeden až tři měsíční platy odstupného.

Pokud zamíříte na úřad práce, budete ihned sice zaregistrováni, ale po dobu odpovídající odstupnému nebudete pobírat podporu v nezaměstnanosti. Na podporu totiž máte nárok až po uplynutí jednoho až tří měsíců. Takto se to dočtete ve všech poradnách zabývajících se touto životní situací.

Jenže…

Existuje celkem jednoduchý trik, jak si užít odstupné a podporu pobírat téměř bezprostředně po propuštění, resp. registraci na pracáku. A to je naše zlatá rada roku 2022.

Jeden opomíjený trik

Zákon totiž nabízí jednu možnost, která finančními rádci bývá opomíjena. Omezení ohledně odstupného se totiž týká posledního zaměstnavatele. Stačí tedy hned po propuštění nastoupit do jakéhokoli zaměstnání (samozřejmě s přiměřeným platem, pozn. aut.), které si už během výpovědní lhůty sjednáte.

Ve zkušební době pak dáte výpověď už druhý, třetí den a hned ten další se hlásíte na úřadu práce s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Nemusíte tedy jeden až tři měsíce čekat na podporu a zatím žít z úspor, které jste získali díky odstupnému, jak se to dosud zdálo nevyhnutelné.

PSALI JSME:
Nárok na odstupné mírní zklamání

Z tisícovky na dvacet

A slíbená historka ze života, která by mohla být k smíchu, kdyby nebyla spíše k pláči?

Zpravodajský portál Seznam.cz popsal příběh jihočeského restauratéra, který za okno svého podniku umístil oznámení, že hledá servírku. Podle inspektorátu práce však bylo znění tohoto inzerátu diskriminační vůči mužům.

Podnikatel po upozornění sice oznámení odstranil, ale od inspektorátu stejně dostal pokutu tisíc korun. Odvolal se a pokuta mu byla ve správním řízení zvýšena na 20 000 korun.

Co je diskriminace?

Teoreticky vzato, podle zákoníku práce restauratér skutečně pochybil, protože v § 16 odst. 1 je stanovena zásada rovného zacházení zaměstnavatelů se všemi zaměstnanci (tj. bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, etnického původu, sexuální orientace, věku, náboženského vyznání atd.), pokud jde o:

PSALI JSME:
Když už letět, tak s co největším padákem

Pracovní podmínky (např. úprava pracovní doby), odměňování za práci a jiná peněžitá plnění, odbornou přípravu či příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání.

Za diskriminaci mezi skupinami zaměstnanců se nepovažuje rozdílné zacházení, pokud z povahy pracovních činností vyplývá, že toto rozdílné zacházení je podstatným požadavkem nezbytným pro výkon práce. Účel sledovaný takovou výjimkou musí být oprávněný a požadavek přiměřený.

Kdo však ochrání majitele?

A zdravým rozumem bráno? Kdo se v tomto sporu vlastně bude zabývat diskriminací zmíněného restauratéra ze strany úřadů, který má jasnou představu, koho chce ve svém podniku zaměstnat, za toto rozhodnutí nese odpovědnost, a jak se ukázalo i – trest?

PSALI JSME:
Pro výpověď dohodou platí – po podpisu se nediv

Nebo snad máme brát vážně radu úředníků, že stačilo do inzerátu uvést číšník/číšnice už s vědomím, že stejně bude vybrána žena? Takto se tedy v praxi odstraňuje diskriminace?

Zdá se mi, že tato historka obecně vystihuje to, co se v posledních letech kolem nás děje. A co se patrně jen tak nezlepší.

Na úplný závěr poslední letošní rada, byť myšlená spíše s nadsázkou. V příštím roce budou podniky odvádět menší sociální pojištění za zaměstnance starší 55 a mladší 21 let, rodiče dětí do deseti let, studentů, osob s postižením atd.

V porovnání s výše popsaným příběhem jasná diskriminace ostatních skupin pracovníků, jejichž zaměstnávání bude tímto opatřením evidentně znevýhodněno. A stačí si zákoníkem práce listovat dál, námětů na žaloby vůči zákonodárcům by se v něm našlo…

PSALI JSME:
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.