
Lyžování o jarních prázdninách patří mezi Čechy k nejoblíbenějším. Data ERV Evropské pojišťovny ukazují, že na hory v tu dobu vyrazí 60 procent lyžařů, tedy nejvíce v rámci celé zimní sezony. V tomto období proto dochází kvůli přeplněným sjezdovkám k největšímu počtu srážek a zranění. Na konci loňské sezony jich pojišťovna meziročně evidovala o 11 procent více.
O šest procent meziročně přibylo také těch, kteří se vydají za sněhem do zahraničí, byť v posledních dnech si mnozí čeští lyžaři cesty do ciziny rozmýšlejí kvůli postupujícímu koronaviru, a zůstávají spíše na domácích horách. „Se zvýšeným počtem lidí na sjezdovce se ale rapidně zvyšuje riziko srážek lyžařů a snowboardistů,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Úrazů přibývá
Že úrazů na horách přibývá, potvrzují rovněž údaje Horské služby ČR. Za loňskou zimní sezonu měla 7158 zásahů, což je o zhruba 150 více než v sezoně 2017 až 2018. Nejčastěji zasahovali horští záchranáři právě na sjezdovkách, ke sjezdařům vyráželi 4095krát, ke snowboardistům 1300krát. Nejčastějším úrazem bylo poranění kloubu, kterých zatím horská služba evidovala téměř 2800. Záchranáři také ošetřovali 2220 různých pohmoždění a přes 1700 zlomenin.
„Jarní lyžování může být v některých místech zrádné. Sníh přes noc zmrzne a lyžaři jedou po zledovatělém povrchu. Během dne pak sníh povolí a částečně roztaje, takže se změní na měkký a mokrý,“ citovala před časem čtk mluvčího Horské služby ČR Radka Zemana.
Nehod lyžařů a dalších návštěvníků českých hor nebude málo ani v letošní sezoně, která zatím neskončila. Například na konci února zasahovala Horská služba v Krkonoších během jednoho dne hned u 45 případů, přičemž sedmnáct z nich se týkalo cizinců. „Pokračuje další turnus jarních prázdnin u nás a zřejmě jsou prázdniny i v dalších zemích. Sjezdové tratě jsou doslova přeplněné a pohybuje se na nich nebývalé množství cizinců,“ řekl Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.
Odškodné za 1,9 milionu
Příčinnou nejvážnějších úrazů, které mnohdy končí komplikovanými zlomeninami, jsou přitom srážky lyžařů. V průzkumu pojišťovny celá jedna čtvrtina respondentů uvedla, že někdy sama zažila úraz na horách. Dvě procenta Čechů dokonce přiznávají, že byli viníkem nehody a způsobili zranění jinému lyžaři.
Za většinu srážek pak může nepřiměřená rychlost, neznalost nebo nerespektování takzvaných FIS pravidel. Pokud se taková nehoda stane, viník musí uhradit škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci a transport, ale i ušlý zisk, bolestné nebo právníky.
Příkladem je případ, kdy klientka ERV Evropské pojišťovny srazila v Itálii jinou lyžařku a způsobila jí zlomeninu krčku a holenní kosti. Léčebné výlohy (818 tisíc korun) tvořily menší část celkově vyplacené škody – celkem se suma vyšplhala na 1,9 milionu korun.
Modrá kartička nestačí
Náklady na škody způsobené jinému lyžaři, tedy například zásah horské služby, léčbu, následnou rekonvalescenci, bolestné či ušlý zisk, mohou viníka nehody přijít opravdu draho. Tento druh pojištění vůbec neobsahuje pojištění odpovědnosti. Modrá kartička má ale značné limity i v případě, že se lyžař zraní sám. Pojištění totiž kryje pouze ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních a jen v rozsahu obvyklém pro místní obyvatele.
Zásah horské služby či transport vrtulníkem tedy nezahrnuje. Problémem pak je, že většina zdravotních středisek v horských resortech je soukromá a často trvá na úhradě zdravotní péče předem. „Komerční cestovní pojištění však dává asistenční službě pojišťovny možnost zaslat do kliniky takzvanou garanci platby. Klient tak na místě nemusí nic hradit, a pokud, jedná se většinou o drobnější spoluúčast v řádech několika stovek korun,“ řekl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.