Obliba zimních dovolených na horách roste

Téma týdne
S nástupem zimní dovolenkové sezóny (od loňského listopadu do letošního dubna, pozn. red.) se podnikatelské subjekty zainteresované na cestovatelích předhánějí v průzkumech na téma „Češi a zimní dovolená“. Porovnali jsme výsledky některých z nich.
Kromě dovolené investují Češi i do lyžařského vybavení. To si v letošní zimní sezóně plánuje koupit každý třetí dotazovaný. V průměru za něj utratí 13 500 Kč. Dvanáct procent Čechů si podle průzkumu pro Equa Bank lyžařské vybavení vůbec nepořizuje, půjčuje si ho. Foto: Depositphotos.com

Například podle čerstvě zveřejněného šetření NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu u Čechů obliba zimních dovolených na horách roste. Ročně podle něj za sněhem vyrazí dvě pětiny Čechů. Každý šestý (cca 17 %) se vydá do zahraničí, přičemž naprostá většina z nich míří do Rakouska, Itálie a na Slovensko. Nejčastěji navštěvovanou zimní destinací je podle průzkumu Rakousko (stejně jako v roce 2018 – pozn. red.), ale jeho popularita lehce klesla, zatímco oblíbenost Slovenska stoupla. Rakousko, Itálie a Slovensko se stále drží mezi nejoblíbenějšími destinacemi zimních dovolených.

Ze statistik portálu ePojisteni.cz vyplývá, že ski areály v Rakousku jsou mezi českými lyžaři dlouhodobě nejvyhledávanější. Například v minulé zimní sezóně (pozn. od listopadu 2018 do dubna 2019) strávilo alespoň jednu noc ve střediscích v okolí Salzburku, v Tyrolsku a Štýrsku více než 350 tisíc českých turistů. V průměru se Češi v těchto alpských oblastech zdrželi čtyři noci.

„Podle rakouského statistického úřadu se meziročně zvýšil počet přenocování Čechů o téměř šest procent,“ dodává ke statistice Ladislav Gruber, analytik ePojisteni.cz. Češi podle něj kromě Rakouska s oblibou jezdí lyžovat také do Itálie a Francie. „V posledních letech také roste zájem o sousední Slovensko,“ sdělil Gruber portálu FAEI.cz.

PSALI JSME:
Skoro jako doma. Kam na Slovensku jinam, než do Tater?

Na české hory pak plánuje jet přes třetinu lidí

Pokud ale srovnáme výsledky šetření pro ERV s říjnovým (a vloni v listopadu zveřejněným) průzkumem agentury STEM/MARK pro Asociaci horských středisek, činí rozdíl mezi těmi, kdo chtějí zimní dovolenou prožít na zahraničním sněhu, zhruba deset procent. „To je o mnohem více, než kolik snese jakákoliv statistická odchylka,“ říká analytik portálu FAEI.cz Lukáš Petřík.

Zatímco šetření pro pojišťovnu bylo uskutečněno nezveřejněnou metodou a na neznámém množství a vzorku populace, v průzkumu pro Asociaci horských středisek byla dotazována více než tisícovka lidí ve věku 18-69 let napříč celou Českou republikou. „To znamená, že tento průzkum můžeme považovat za věrohodnější a relevantnější. Výsledky celorepublikových průzkumů s více než tisícovkou respondentů jsou totiž takzvaně reprezentativní,“ dodává Petřík.

Průzkum pro asociaci potvrzuje, že za poslední tři roky roste náš zájem o zimní dovolenou na horách. V letošní sezóně se podle něj na ni chystají 43 % Čechů, ale výhradně do zahraničí podle průzkumu míří jen sedm procent lidí. Na české hory pak plánuje jet 36 % respondentů.

PSALI JSME:
Zájem o dovolenou na horách letos stoupl o deset procent

Češi za zimní dovolenou utratí přes 25 tisíc

Z průzkumu agentury IPSOS Instant Research pro Equa bank, zveřejněného loni v listopadu, vyplynulo, že v aktuální zimní dovolenkové sezóně každý pátý Čech plánuje lyžovačku v tuzemsku nebo na Slovensku a že třináct procent lyžařů zamíří do Rakouska, Itálie, Francie či Švýcarska. Ve srovnání s šetřením pro ERV jsou ale výsledky šetření banky střízlivější: Na hory v aktuální sezóně plánuje vyrazit třetina Čechů.

Ne všichni ale v zimě míříme na hory, upozornila banka. Zhruba 16 procent Čechů hodlá strávit zimní dovolenou na plážích některého z celoročně teplých moří. Přibližně devět procent lidí míří do bližších dovolenkových destinací, jako jsou Egypt nebo Spojené arabské emiráty a šest procent dává přednost „plnohodnotné exotice“ v zemích, jako jsou třeba Kuba či Dominikánská republika.

Průzkum pro Equa bank se na rozdíl od ostatních zajímal o to, kolik chceme za letošní zimní dovolenou utratit. Průměrná výše útraty za zimní dovolenou je podle odhadů respondentů průzkumu 25 600 korun. Čtyři z deseti přitom mají za to, že je chystaná dovolená vyjde dráž, než ta minulá. „Třetina Čechů na tuto dovolenou musí spořit i několik měsíců. Polovina dotazovaných pak náklady hradí z běžných měsíčních příjmů,“ sdělil portálu FAEI.cz Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

PSALI JSME:
Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru