Zranění jiného lyžaře vás může přijít i na miliony

Analýza
Z průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyplývá, že celá jedna čtvrtina lyžařů někdy zažila úraz na horách. Dvě procenta Čechů dokonce přiznávají, že byli viníkem nehody a způsobili zranění jinému lyžaři. A odškodnění zraněného lyžaře není zrovna levné, může se vyšplhat až do milionových částek. Právě o jarních prázdninách nehod na sjezdovkách přibývá.
Úrazů na horách neubývá, spíše naopak. Foto: Pixabay.com

Lyžování o jarních prázdninách patří mezi Čechy k nejoblíbenějším. Data ERV Evropské pojišťovny ukazují, že na hory v tu dobu vyrazí 60 procent lyžařů, tedy nejvíce v rámci celé zimní sezony. V tomto období proto dochází kvůli přeplněným sjezdovkám k největšímu počtu srážek a zranění. Na konci loňské sezony jich pojišťovna meziročně evidovala o 11 procent více.

O šest procent meziročně přibylo také těch, kteří se vydají za sněhem do zahraničí, byť v posledních dnech si mnozí čeští lyžaři cesty do ciziny rozmýšlejí kvůli postupujícímu koronaviru, a zůstávají spíše na domácích horách. „Se zvýšeným počtem lidí na sjezdovce se ale rapidně zvyšuje riziko srážek lyžařů a snowboardistů,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce

Úrazů přibývá

Že úrazů na horách přibývá, potvrzují rovněž údaje Horské služby ČR. Za loňskou zimní sezonu měla 7158 zásahů, což je o zhruba 150 více než v sezoně 2017 až 2018. Nejčastěji zasahovali horští záchranáři právě na sjezdovkách, ke sjezdařům vyráželi 4095krát, ke snowboardistům 1300krát. Nejčastějším úrazem bylo poranění kloubu, kterých zatím horská služba evidovala téměř 2800. Záchranáři také ošetřovali 2220 různých pohmoždění a přes 1700 zlomenin.

„Jarní lyžování může být v některých místech zrádné. Sníh přes noc zmrzne a lyžaři jedou po zledovatělém povrchu. Během dne pak sníh povolí a částečně roztaje, takže se změní na měkký a mokrý,“ citovala před časem čtk mluvčího Horské služby ČR Radka Zemana.

Nehod lyžařů a dalších návštěvníků českých hor nebude málo ani v letošní sezoně, která zatím neskončila. Například na konci února zasahovala Horská služba v Krkonoších během jednoho dne hned u 45 případů, přičemž sedmnáct z nich se týkalo cizinců. „Pokračuje další turnus jarních prázdnin u nás a zřejmě jsou prázdniny i v dalších zemích. Sjezdové tratě jsou doslova přeplněné a pohybuje se na nich nebývalé množství cizinců,“ řekl Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

PSALI JSME:
Rizikové zimní sporty si připojistí jen zlomek Čechů

Odškodné za 1,9 milionu

Příčinnou nejvážnějších úrazů, které mnohdy končí komplikovanými zlomeninami, jsou přitom srážky lyžařů. V průzkumu pojišťovny celá jedna čtvrtina respondentů uvedla, že někdy sama zažila úraz na horách. Dvě procenta Čechů dokonce přiznávají, že byli viníkem nehody a způsobili zranění jinému lyžaři.

Za většinu srážek pak může nepřiměřená rychlost, neznalost nebo nerespektování takzvaných FIS pravidel. Pokud se taková nehoda stane, viník musí uhradit škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci a transport, ale i ušlý zisk, bolestné nebo právníky.

Příkladem je případ, kdy klientka ERV Evropské pojišťovny srazila v Itálii jinou lyžařku a způsobila jí zlomeninu krčku a holenní kosti. Léčebné výlohy (818 tisíc korun) tvořily menší část celkově vyplacené škody – celkem se suma vyšplhala na 1,9 milionu korun.

PSALI JSME:
Obliba zimních dovolených na horách roste

Modrá kartička nestačí

Náklady na škody způsobené jinému lyžaři, tedy například zásah horské služby, léčbu, následnou rekonvalescenci, bolestné či ušlý zisk, mohou viníka nehody přijít opravdu draho. Tento druh pojištění vůbec neobsahuje pojištění odpovědnosti. Modrá kartička má ale značné limity i v případě, že se lyžař zraní sám. Pojištění totiž kryje pouze ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních a jen v rozsahu obvyklém pro místní obyvatele.

Zásah horské služby či transport vrtulníkem tedy nezahrnuje. Problémem pak je, že většina zdravotních středisek v horských resortech je soukromá a často trvá na úhradě zdravotní péče předem. „Komerční cestovní pojištění však dává asistenční službě pojišťovny možnost zaslat do kliniky takzvanou garanci platby. Klient tak na místě nemusí nic hradit, a pokud, jedná se většinou o drobnější spoluúčast v řádech několika stovek korun,“ řekl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Pravidla bezpečnosti na sjezdovce nezná ani třetina vyznavačů zimních sportů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru