Zrušení EET jediným správným řešením

Názor
Vláda ve středu schválila návrh na zrušení Elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku. Samozřejmě rozumím argumentu, že se do infrastruktury investovalo již mnoho financí, a je škoda vše zahodit. Vykazovaná data by se určitě dala využívat například pro rychlejší daňovou kontrolu nebo pro interní potřeby majitelů provozoven.
Vláda ve středu schválila návrh na zrušení Elektronické evidence tržeb ke konci letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud bychom žili v ideálním světě, EET by fungovala jen pro stravovací služby a maloobchod. To jsou dva největší segmenty trhu, kde má hotovost stále své významné místo. A všichni si umí domyslet, že kde je hotovost, tam je i riziko daňových úniků. Vykazování by mohlo být dobrovolné a nějaké daňové pobídky by mohly nahradit nynější tvrdé sankce. Ale v ideálním světě nežijeme.

Projekt EET byl od počátku především politickou záležitostí. Rozděloval nejenom politiky, ale také společnost. Kvůli tomuto projektu jsme se vrátili do doby, kdy stát naváděl své občany k udávání.

Úřednici chodili na provokativní kontrolní nákupy, podnikatelé byli označováni za podvodníky. Zejména kvůli negativnímu dopadu na společnost a neprokázaným významným přínosům pro státní rozpočet ukončení EET podporuji.

PSALI JSME:
Konec jednoho online udavačství

Podnikatelům se asi nejvíce uleví tím, že se přestanou obávat nepřiměřených sankcí za neplnění různých povinností. V případě, že by k ukončení EET nedošlo, udělování sankcí by opět hrozilo od první dne roku 2023, avšak tentokrát pro téměř všechny podnikatele, kteří přijímají hotovost.

Ukončení projektu EET bude citelnou úlevou například pro řemeslníky, kteří by museli hledat různá off-line nebo on-line řešení, aby dostáli všem povinnostem. Dle mého názoru zrušení EET nebude mít významný dopad pro stravovací zařízení a maloobchod.

Autor je manažer daňového oddělení poradenské společnosti BDO Česká republika
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Když politici nemají morální právo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB