Ztracené miliardy. Část peněz na recyklaci starého elektra kamsi mizí

Kauza
Více než deset miliard korun už prošlo systémem recyklace starého elektra, který u nás začal vznikat po vzoru „starých“ zemí Evropské unie po roce 2005. V zájmu ochrany životního prostředí a využívání druhotných surovin do něj přispívají výrobci, peníze spravují a ekologické zpracování spotřebičů za ně zajišťují takzvané kolektivní systémy.
Podle výkazů z roku 2017 je zřejmé, že na likvidaci solárních panelů disponovala společnost Retela částkou 248 milionů korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Příspěvky mají posloužit k likvidaci elektra, kterého se teprve budeme zbavovat. Nejsou to jen televize nebo ledničky, ale třeba i solární panely. Na účtech kolektivních systémů se tudíž hromadí velké částky, s nimiž ovšem ze zákona nesmějí nakládat jinak, než z nich financovat zmíněnou recyklaci. Přesto zřejmě tyto prostředky nacházejí i jiné „využití“.

Policie šetří „rozdíl“ ve stovkách milionů

K tomu patrně došlo ve společnosti REMA PV Systém, která zajišťovala zpětný odběr a recyklaci solárních panelů pro více než tři tisíce klientů. Koncem roku 2022 přišla o licenci, a tedy i oprávnění k provozu činnosti.

„REMA PV Systém do konce minulého roku nepodala žádost o oprávnění k provozu kolektivního systému, jak vyžaduje nový zákon,“ uvedla Lucie Ješátková, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí a potvrdila, že firma o svoji licenci přišla a své služby tak klientům již nemůže poskytovat.

PSALI JSME:
V českých domácnostech slouží i 30 let staré lednice. Žerou jako Otesánci

Z údajů v obchodním rejstříku je patrné, že společnost v roce 2021 evidovala na dlouhodobých zálohách na likvidaci solárních panelů (recyklačních příspěvcích, pozn. aut.) více než 250 milionů korun. Ze stejných výkazů společnosti ale vyplývá, že ke konci roku 2021 měla na účtech peněžní prostředky ve výši necelých 18 milionů korun. Věc nyní šetří policie.

Podle platného zákona má kolektivní systém uložit veškeré příspěvky včetně výnosů z nich plynoucích (úroků) na zvláštní účet vedený v České republice u banky nebo pobočky zahraniční banky, případně je investovat do dluhopisů členských států Evropské unie. Takové ustanovení bylo i v předešlém zákoně, kterým se musely kolektivní systémy řídit.

Využití peněz určuje zákon

U společnosti Resolar z výkazů roku 2022 zase vyplývá, že na příspěvcích k likvidaci solárních panelů společnost eviduje 657 milionů korun, z čehož má na účtu jenom necelých 275 milionů. Zároveň eviduje 347 mil. Kč na dlouhodobých poskytnutých zálohách, podle přílohy k účetní závěrce jde o poskytnuté zálohy na budoucí služby spojené se zajištěním „neveřejného sběrného místa“.

PSALI JSME:
Aby solární panely nezpůsobily víc škody, než užitku

Ta se na rozdíl od veřejných (zpravidla sběrné dvory měst a obcí) zřizují pouze pro určité konečné uživatele, například zákazníky v případě elektrozařízení určeného pro profesionální použití.

Rešerše veřejně dostupných informačních zdrojů odhalila i další zajímavou transakci, která souvisí s recyklačními příspěvky uhrazenými výrobci a určenými na zpětný odběr, zpracování a využití vysloužilého elektrozařízení.

V roce 2018 byl kolektivní systém Retela prodán Elektrotechnickou asociací České republiky společnosti Asekol. Ta Retelu zaplatila za 95,5 milionu korun. Také Asekol, stejně jako Retela, byl a je kolektivním systémem, který spravuje finanční prostředky výrobců elektrozařízení na sběr a ekologickou likvidaci vysloužilého elektra.

PSALI JSME:
Co všechno se dá recyklovat? Třeba nápojové kartony, ale klidně i budovy určené k demolici

Podle výkazů z roku 2017 je zřejmé, že na likvidaci solárních panelů disponovala Retela částkou 248 milionů korun, přičemž měla finanční dlouhodobý a krátkodobý majetek v objemu 292 mil. Kč. Z toho vyplývá, že Retela měla na konci roku k dispozici už jen 44 miliony korun.

Asekol tedy za firmu s reálnou hodnotou 44 milionů zaplatil více než dvojnásobek, a to z peněz, které nebyly určeny na podnikatelské projekty.

Zákon přitom hovoří jasně: Provozovatel kolektivního systému je podle něj povinen hospodařit s peněžními prostředky získanými z příspěvků výrobců a s výnosy z nich odděleně od jakýchkoliv jiných peněžních prostředků a tak, aby byla zajištěna kontrolovatelnost nakládání s nimi.

PSALI JSME:
Zaplaví Zemi elektroodpad? Recykluje se ho jen pětina

Zavřít reklamu ×
  1. To mě vůbec nepřekvapuje. Tento stát je prolezen korupcí a „odklánění“ peněz se stalo běžnou záležitostí…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Apple na to stále má

Apple tento týden ukázal svou velkolepost, protože překonal očekávání tržeb a zisku, zvýšil dividendu a oznámil zpětný odkup akcií v hodnotě 110 miliard dolarů. Mnozí investoři začali pochybovat, zda Apple stále na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB