Na pozadí silnějšího dolaru středoevropské měny ztrácely

Německá spotřebitelská důvěra Gfk potvrdila, že nálada v tamní ekonomice je stále poměrně negativní a v posledních měsících se dokonce mírně zhoršila. Důvěra německých spotřebitelů oproti očekáváním klesla na -21,8 bodu. S ohledem na ostatní předstihové indikátory (PMI, Ifo, ZEW) nejsou vyhlídky pro výkon německé ekonomiky příliš povzbudivé.
Maďarský forint oslabil vůči euru o 0,5 procenta, zatímco polský zlotý jen o 0,2 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Představitel Evropské centrální banky (ECB) Olli Rehn připustil, že současné tržní zacenění, které implikuje ještě zhruba dva necelé „cuty“ (snížení, pozn. red.) o 25 bazických bodů v letošním roce, je vcelku realistické. To od rána pomohlo americkému dolaru k silnějším úrovním, když to posílilo sázky na snižování úrokových sazeb ECB. V podobném duchu se vyjádřil i další člen ECB, a to hlavní ekonom Phillip Lane.

Na pozadí silnějšího dolaru, který vůči euru připsal 0,3 procenta, středoevropské měny ve středu ztrácely. Česká koruna před čtvrtečním zasedáním České národní banky oslabila o 0,3 procenta ke 24,90 CZK/EUR.

Pokud by však došlo k námi očekávanému snížení sazeb o 25 bazických bodů, česká koruna by vzhledem k rozpolcenému očekávání investorů mezi 25 a 50bodovým snížením sazeb mohla již ve čtvrtek ztráty korigovat. Podobně ztrácel také maďarský forint, který oslabil o 0,5 procenta, zatímco polský zlotý vůči euru oslabil mírněji o 0,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB