Je málo lidí, firma nabízí auto dokonce i pro účetní

Analýza

Pro udržení svých zaměstnanců nebo získání nových už české firmy nebudou v tak hojné míře využívat navyšování mezd jako vloni. Více se zaměří na zaměstnanecké benefity. Vyplývá to ze šetření společnosti Grafton Recruitment mezi vybranými podniky ze čtrnácti regionů republiky. Jedna firma tak například nabízela místo samostatné účetní spojenou s možností využívat služební automobil i pro soukromé účely, což bylo dříve doménou pouze pro top management.

Firmy si zaměstnance začínají skutečně hýčkat, dnes už služební auto i pro soukromé účely může dostat i účetníFOTO: Pixabay

V Česku nikdy nebylo tak málo lidí bez práce jako v těchto měsících. Podle Českého statistického úřadu se nezaměstnanost na přelomu roku dostala na nové historické minimum 2,3 procent, což je nejméně v Evropě. Meziročně tak poklesl počet lidí bez práce o více než 70 tisíc.

I tak se české firmy nechystají pokračovat v dosavadním trendu poměrně rychlého zvyšování mezd, aby si udrželi své zaměstnance, byť platy letos i nadále mírně porostou. Podle zjištění společnosti Grafton Recruitment, které se dotázalo vybraných zaměstnavatelů ve všech českých regionech, půjde spíše o vyrovnávání ohodnocení mezi jednotlivými podniky.

S nedostatkem kvalitních pracovníků se firmy vypořádávaly už vloni. Lidé si mohli vybírat z více pracovních nabídek, podniky musely nabízet zajímavé uplatnění.  Mnohé z nich to řešily podstatným zvyšováním mezd a zaměřovaly se i na různé benefity. Nabírali se rovněž pracovníci ze zahraničí.

ZÁJEM O PRACOVNÍ POHOVOR

Letošní rok bude přece jen odlišný, i když se i nadále počítá s nízkou nezaměstnaností. Ze šetření už citované společnosti Grafton Recruitment vyplývá, že se dá například očekávat větší zájem kandidátů o pohovor. Aby si zjistili, jaká je jejich cena na trhu práce.

 „Z tohoto důvodu se dá předpokládat snaha zaměstnavatelů srovnat mzdy s konkurencí v daném regionu a více investovat do loajality zaměstnanců,“ okomentovala toto zjištění Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Dodala, že mzdy ve většině regionů už neporostou skokově jako v roce 2017. Výjimkou by mohly být jižní Čechy, kde přibývá lidí, kteří jezdí za prací do Rakouska nebo Německa. Podle Součkové se jim dokonce vyplatí dojíždět i 100 kilometrů.

CHYBÍ LIDÉ VE VÝROBĚ A IT

Největší nedostatek lidí je dlouhodobě ve výrobě a IT. Některé regiony, například Olomoucko a Královéhradecko, očekávají v těchto oborech dokonce další nárůst volných míst, a to zhruba o deset procent.

 „Jisté řešení přináší možnost náboru pracovníků ze zahraničí, což však s sebou nese náročnější proces náboru, administrativní zátěž či nutnost zvládání jazykově-kulturních odlišností. Očekávat se dá ovšem i přetahovaní lidí od konkurence, které bylo běžné již v roce 2017,“ konstatovala Součková. Nejvíce na trhu chybí operátoři výroby, svářeči, seřizovači, obráběči, konstruktéři, elektromechanici a elektroinženýři. V informačních technologiích pak především programátoři. Naopak administrativní místa lze bez větších obtíží obsadit ve všech regionech v zemi.

Někteří zaměstnavatelé budou kvůli nedostatku kvalifikované pracovní síly dokonce zvažovat možnost přesunout své projekty z regionu do regionu nebo dokonce do zahraničí. Česká republika sice i nadále zůstane zajímavou zemí pro zahraniční investory, ovšem už nikoli kvůli ceně práce, ale kvůli kvalitě, kterou zde mohou získat. Odchod některých firem by pak paradoxně mohl pomoci ostatním zaměstnavatelům, protože by uvolnil určitou pracovní sílu.

TŘI MÍSTA NA JEDNOHO UCHAZEČE

Aktuální statistiky ukazují, že na jednoho uchazeče připadají zhruba tři volná pracovní místa. „Pokud bychom však počítali i skupinu dlouhodobě nezaměstnaných, byl by poměr o něco málo jiný. V tomto případě jde každopádně o osoby, které o zaměstnání ani nemají zájem,“ říká Součková. Firmy si tedy zaměstnance začínají skutečně hýčkat, dobrým dokladem je nedávno inzerovaná pracovní pozice samostatné účetní s nabídkou služebního automobilu i pro soukromé účely, tedy benefitem dříve běžně dostupným pouze top managementu.

Letošní rok bude podle zjištění Grafton Recruitment pro zaměstnavatele každopádně složitější, protože zaměstnanci si uvědomili svou nenahraditelnou pozici, a zároveň klesá počet absolventů, kteří hledají práci. Naopak uchazečům o zaměstnání letošní rok přinese pestrou nabídku míst, zajímavé mzdy i benefity. Pokud firmy navíc začnou lépe pracovat s nabídkou zkrácených úvazků, budou z toho profitovat všichni – zaměstnanci i zaměstnavatelé.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Avast: Lepší výsledky, vyšší dividenda, růst cílů

Avast zveřejnil za první polovinu tohoto roku silná čísla, která pokořila odhady trhu. Vzrostl počet zákazníků. Mezitímní dividenda se zvýší a je také nad očekáváním analytiků. Dále došlo ke zvýšení celoročních cílů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru