Babičku už oplakali, ale ráno se probudila. Zážitky české ošetřovatelky na Západě

Domácí ošetřovatelky z Česka jsou v Německu žádané. Tamní rodiny si je váží, říká vitální osmašedesátiletá paní Jiřina S. z Prahy. Tři roky se nechala přes specializovanou agenturu na Slovensku najímat do zejména německých rodin, aby se zde starala o opravdu staré a zejména nemohoucí lidi v domácím prostředí. Jenže letos se hranice téměř zavřely…
Rodiny na Západě se teď budou muset obejít bez obětavých ošetřovatelek z Česka. Anebo to Němci zkusí s novými přistěhovalci? Ilustrační foto: Pixabay.com

„Byla jsem už takhle i ve Švýcarsku. Umím slušně německy, a to je výhoda, i když nikoliv podmínka. Není nutné ani zdravotnické vzdělání, ale je samozřejmé, že člověk musí být trpělivý, laskavý a být připraven se o nemohoucího postarat komplexně v jeho každodenních potřebách,“ říká paní Jiřina, která se nechtěla spokojit jen s tím, že bude sedět doma a vyžívat z důchodu.

Ráda cestuje a takhle spojila svůj koníček s prací. V přepočtu si na výjezdu vydělá dvacet třicet tisíc korun měsíčně. Rodiny ale platí zprostředkovatelským agenturám více než dvojnásobek.

Své staré chtějí mít doma

Němci i Švýcaři si zakládají na tom, že se o své staré příbuzné postarají doma, pokud je to jen trochu možné. Jenže mají „svých“ ošetřovatelů málo, a tak si najímají zejména ženy ze střední a východní Evropy. Němci ani Švýcaři se do této práce nehrnou.

Na jednom výjezdu, který trval půl roku, ji střídala Maďarka, ale když viděla, co všechno bude muset dělat, po pár dnech to zabalila a šla na vlak.

PSALI JSME:
Přivřené hranice vyřešil pendlující český popelář rázně. Zůstal v Německu

Zájemce o sobě vyplňuje dotazník a stejně tak klientova rodina. Zde se uvádí, do jaké míry je osoba samostatná a co všechno a v jakém časovém rozsahu má zajistit ošetřovatelka.

„Jenže když jsem přijela do jedné rodiny ve vesnici u Kolína nad Rýnem, tak všechno bylo jinak: 87letá paní nechodila, i když v dotazníku rodina uváděla, že základní potřeby si dokáže obstarat sama,“ vzpomíná paní Jiřina. První tři dny byly těžké, zvažovala, že to také vzdá.

Modlitby staré paní ustaly, rodina zapálila svíčky

„Paní se neustále modlila. Jednoho večera modlitby ustaly. Přivolala jsem jejího syna, který byl na statku. Během hodiny se sjelo třicet příbuzných. Všichni plakali, vzpomínali na vše, co s babičkou zažili, zapálili svíčky,“ vzpomíná paní Jiřina. Doktora, aby úředně potvrdil úmrtí, že prý zavolají až druhý den.

„Jenže jaké to bylo překvapení, když ráno se z postele ozvala babička, kde prý jsem. Bylo to velké pozdvižení,“ usmívá se Jiřina. Stará paní pak žila ještě tři měsíce. „Milovala vyjížďky na kolečkovém křesle,“ vzpomíná její ošetřovatelka.

PSALI JSME:
Pro přiznání důchodu je nutné doložit i pojištění placené při práci v zahraničí

Paní Jiřina posledními dny života doprovázela třeba i bývalého navigátora německé luftwaffe z druhé světové války. „Pořád opakoval, že on za nic nemohl, že byl jen navigátor. Občas byl pořádně protivný na všechny kolem, ale nakonec si mě oblíbil.“

Špatná zkušenost? „Jen jednou. Paní, taková velitelka, jak z nějakého pracovního tábora, si pletla roli ošetřovatelky se služkou pro všechno z Východu a ještě chtěla, abych jí vrátila pár euro, co musela vyplácet na diety, když měla pocit, že jsem ty peníze neutratila. Ale to byla výjimka.“

Zatím zůstává doma

Z poslední ošetřovatelské mise se paní Jiřina vrátila před koncem loňského roku. Teď je to s komplikované.

„Můžu doložit negativní test, třeba v deseti jazycích, a pustili by mě. Nechci ale riskovat, a i Němci se začínají hodně bát, když si přečetli zprávy, že je u nás milion nakažených, a přitom se už ale nedodalo, že je to za celý rok a přes 900 tisíc lidí se u nás zotavilo. Podle německých novin jsme pro ně zkrátka semeniště mutací, což zní hrozně, ale je otázka, nakolik je to pravda a nakolik nafouknutá bublina,“ uzavírá rázná seniorka z Prahy. Teď věnuje svému novému příteli: Malému starému pejskovi z útulku.

PSALI JSME:
Nebezpečný soused

Zavřít reklamu ×
 1. Češi jsou dobří akorát vytírat zadky starým německým seniorům. Je to smutné kam „naše“ hrdost došla……..Za tyto naše „pracanty“ v Německu se velmi stydím. Já pracuji pro českého kapitalistu a jsem velmi hrdý že firma prosperuje. Majitel firmy má dvě nové Q7,příští rok bude mít syn majitele firmy 18 let a bude další nová Q7.K tomu 3x exotická dovolená.Je to paráda.Já budu slavit na konci března pokud se mě povede protáhnout na STK moje auto z roku 1994………

  • A Ukrajinci némlich to samé jenom se problém přesouvá . A Ukrajinky jsou v nemocnicích často ty nejempatičtější z personálu . Osobní zkušenost .

  • Tak si ty Q7 užívejte, mluvíte jen o sobě a syna majitele je třeba připravit na řízení firmy zejména mu dát dar v 18ti letech nové Q7 je pro něj málo, nebylo by něco lepšího.
   Vůbec vám nezávidím jak se možná domníváte, já se mám velice dobře.

 2. Ptám se-proč to není naopak?????A kecy o penězích mě nezajímají…že bychom byli tak bezpáteřní národ nebo že my jsme více kapitalističtí než ten Západ?Smutný pohled na naši zdecimovanou zem po 30 letech demokratůry..jen mě napadá,kdyby někdo před 30 lety řekl,že budeme jezdit do Němec ošetřovat něměcké důchodce,zda by to demokraté v čele s Havlem přiznal…ne, přece se zapřísahal,že konečně budeme svobodný stát bez vojenských paktů,žádní nezaměstnaní ani bezdomovci zde nebudou-to jen ti zlí komunisti straší..jo,to tedy jo,je to daleko horší!!!

  • Přesně tak! Je smutné kam to tento stát a jeho občané dopracovali po 30 letech demo demokracie. Kdo jezdí vytírat zadky německým důchodcům nebo vyvážet odpad do Německa tak je velký hrdina? Neuveřitelné co se děje! Já radši budu doma a jíst celý rok svoje vypěstované brambory než bych jel otročit do Německa.Bohužel,mnoho lidí je bezpáteřních a pro eura by klidně zabíjela.Hitler nás odhadl velmi dobře.Češi pro peníze udají i svoji matku!

 3. Nechte si ty keci tady proti pecovatelkam,ja take pracuji v Nemecku jako pecovatelka ,na nemeckou smlouvu ,chtela jsem byt v cesku,ale nevzali me ,ze jsem stara na tu praci ,je me 60 a jsem vitalni a pracuji dobre,za coz jsou nemci vdecni nejsem pendler a do cech jezdim tak jednou za tri mesice ,jo a jeste neco ,stat vas v cesku necha na mizine ,nepomuze vam ,tak i ja jsem vdecna ,ze mohu pracovat jeste ,do duchodu mam 2 roky ,tak si to vyridte s nasi vladou a spatnymi zakony a nenapadej te bolsevici pecovatelky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru