
To jsou základní informace k národnímu očkovacímu plánu, který v nedělní Partii na Primě představil premiér Andrej Babiš (ANO). Komplexně má očkovací strategii zveřejnit ministr zdravotnictví Blatný v úterý.
„Já mám zkušenosti. Já jsem z jiného světa. Já jsem vybudoval firmu od nuly, která má 35 tisíc zaměstnanců, zažila povodně, výbuchy chemiček. Já jsem krizový manager. Já jsem za to (očkování, pozn. red.) vzal odpovědnost, já to řídím, dělám mikromanagement. A mohou se všichni smát, ti, kteří v životě nepostavili ani psí boudu.“
Premiér Andrej Babiš, v reakci na otázku, proč místo vládního zmocněnce pro zvládnutí pandemie převzal tuto řídící pozici přímo on.
„Na sítích jsou o očkování různé nesmysly. Jak se bude očkovat, tak i ti co nevěří, tomu uvěří,“ prohlásil Babiš.
Ale za dvě minuty připustil: „My sami nevíme, jak ta vakcína bude fungovat, jestli bude účinná rok, nebo jaké období.“
Z průzkumů, které televize prezentuje, a opírá se o ně i vláda, se 40 procent lidí chce nechat očkovat, ale 45 procent nikoliv.
„My potřebujeme naočkovat 60 procent dospělé populace, to je zhruba pět milionů osob. Tím pádem zvládneme tu pandemii a stane se z toho normální chřipka,“ apeloval Babiš.
Jak se podle premiéra objednávaly vakcíny
„Celkově jsme objednávali 15,9 milionu vakcín pro devět milionu občanů,“ uvedl Babiš.
Česko může vakcíny nakupovat jen od Evropské unie. „Evropská komise má zpoždění, s tím nic nenaděláme, jsme na nich závislí. Na druhé straně jsme rádi, že to nakoupili centrálně. Všichni mluví o Izraeli, ale povídá se, že za lahvičku od Pfizeru (a BioNTech – pozn. red.) zaplatil dvojnásobek, 30 dolarů. A Evropa 12 eur,“ vysvětloval Babiš.
Existuje celkem pět vakcín, ale jen jedna je v EU schválená. „Čekáme na Modernu, jestli ji Evropská komise schválí 6. ledna. AstruZenecu nakoupila EK v srpnu, ale ještě není schválená,“ upřesňoval premiér.
Babiš dále shrnul postup objednávek: „Vakcína od firmy AstraZeneca se za ministra Adama Vojtěcha objednávala v srpnu. Bohužel stále není schválena Evropskou lékovou agenturou. Začíná jí už očkovat Velká Británie. Za ministra Romana Prymuly se objednávala jednorázová vakcína Johnson & Johnson. Ta bude asi až v dubnu. Za ministra Blatného jsme objednávali Pfizer, Modernu a CureVac.“
Očekávaná lednová dodávka 326 tisíc vakcín od Pfizeru se podle Babiše navýší o 65 tisíc dávek díky tomu, že z jedné lahvičky lze použít šest dávek. Dne 7. ledna pak přijde dodávka vakcín od firem Pfizer a BioNTech a následně bude chodit každý čtvrtek celý leden.
„Celkově jsme od Pfizeru (a BioNTech – pozn. red.) objednali osm milionů vakcín, a pokud se povede šestá dávka z lahvičky, a myslím, že se povede, protože naše sestřičky a lékaři jsou šikovní, tak to může být o 1,6 milionu dávek navíc,“ očekává Babiš.
Registrace do očkovacího pořadníku
Babiš oznámil, že od 15. ledna bude spuštěn centrální rezervační systém k očkování na stránkách www.crs.uzis.cz, kde se budou moci přihlásit k očkování lidé starší 80. let.
„Buď to zvládnou sami, nebo jim pomůže se registrovat jejich praktický lékař, nebo zavolají na linku 1221 a tam jim to vyplní,“ řekl Babiš. Od 1. února se může podle premiéra registrovat každý občan ČR. Dostane termín podle priority. Hlavní je věk a zdravotní stav.
Když má někdo například 66 let a je zdravý, tak dostane termín později v porovnání s tím, kdo má 65 let, ale vysoký krevní tlak a cukrovku. Každý, kdo se registruje, musí vyplnit údaje o věku, zdravotním stavu a povolání.
Pořadí pak vyhodnotí počítač. Přednost mají například cukrovkáři (13 tisíc lidí), obézní (93 tisíc osob), nádorová onemocnění krevního a lymfatického systému (53 tisíc lidí), závažné plicní onemocnění (218 tisíc osob) či ledvin (23 tisíc pacientů.) Správnost údajů se bude zpětně ověřovat.
Mladší a zdraví lidé pravděpodobně nedostanou termín hned, ale budou zařazeni do databáze a dostanou smsku s termínem, který vygeneruje registrační systém, sděloval Babiš. Dalším parametrem je zaměstnání. Přednost mají pracovníci kritické infrastruktury, tedy policisté, hasiči, pracovníci orgánů veřejného zdraví, sociální pracovníci a učitelé.
Píchnou to, co bude k dispozici
Na otázku, zda si lidé budou moci vybrat, jakou konkrétní vakcínu dostanou, Babiš zprvu nedokázal odpovědět: „Na to hned neodpovím. Těžko říct.“ O několik minut později ale uvedl: „Určitě to nebude o tom, že si lidé budou vybírat vakcínu.“
A prezident dostane výjimku? „Nevím, možná ano, možná ne,“ reagoval premiér. Podle toho, co Babiš slyšel, jak sám uvedl, totiž Zeman čeká na vakcínu od firmy Johnson & Johnson.
Premiér by byl rád, kdyby se očkování stihlo do konce září.
„Máme 31 očkovacích center. Praktičtí lékaři mohou začít očkovat, až bude k dispozici vakcína AstraZeneca, kterou lze skladovat při teplotách mínus dva až osm stupňů. (vakcína od Pfizeru a BioNTech vyžaduje skladování při teplotě mínus sedmdesát stupňů – pozn. red.). Pojišťovny navýšily zdravotnickým zařízením platbu za každé jedno očkování z 222 korun na 268 korun,“ informoval premiér.