Všechny vyřčené i nevyřčené důvody, proč už se jednání o důchodové reformě ANO nezúčastní, jsou totiž jen záminkou či zastíracím manévrem, nebo prachobyčejnými výmluvami. Naděje pro celou českou společnost, že by se vláda s koalicí mohla domluvit alespoň na základních parametrech důchodové reformy, netrvala dlouho.
V pondělí 22. dubna se na Pražském hradě mělo uskutečnit další kolo jednání, avšak zástupci nejsilnějšího opozičního hnutí ANO na debatu moderovanou prezidentem Petrem Pavlem nedorazí. Schůzka bude bez nich.
Lidé okolo lídra hnutí, Andreje Babiše, to zdůvodnili tím, že nejvyšší představitelé vlády opakovaně deklarovali, že reformu penzí prosadí nehledě na názor opozice. Jde ale samozřejmě jen o záminku.
Je jasné, že ANO se nechce před volbami coby opozice „namočit“ do nepopulárních kroků, mezi něž důchodová reforma patří. Místo toho bude raději slibovat, jak za jejich vlády bude líp. A věřit, že tím dostane o pár procent hlasů navíc.
Už v polovině letošního března jsem psal, že „by bylo ideální, kdyby se na zásadních parametrech důchodové reformy dohodla současná koalice s opozicí. Aby se při každém střídání vlády nezačínalo od nuly a lidé nižšího věku věděli s dostatečným předstihem, jak to budou mít s penzí, a mohli se podle toho zařídit“.
A současně jsem uvedl: „Jenže co když současná opozice – především hnutí ANO – žádnou dohodu nechce?“ Bohužel se to skutečně potvrzuje. Že cesta k možné dohodě na důchodové reformě nebude jednoduchá, ukázal už „informační šum“ po první schůzce u prezidenta Pavla ohledně případného růstu důchodového věku. Chybělo málo, aby zástupci hnutí ANO popřeli i to, že na Hradě vůbec byli…
Všechno to nyní vypadá jako velké politické opoziční divadlo: Na oko ukážeme, že se chceme s vládní koalicí dohodnout, abychom ukázali dobrou vůli, ale jak jen to bude možné, stáhneme se. Argument, že Babišovi vyslanci nechtěli dělat stafáž vládním politikům, když si koalice nakonec stejně prosadí, co chce, není vůbec podstatný. ANO by si našlo klidně něco jiného.
Když začátkem března premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda odložila na neurčito naplánované jednání s kabinetem Roberta Fica (SMĚR) kvůli jeho zahraničněpolitickým výrokům, ANO bylo jedním z prvních, kdo toto rozhodnutí kritizoval.
Jeho námitky se nesly v duchu: Nemusíme spolu ve všem souhlasit, ale je zapotřebí spolu jednat a hledat to společné. Na důchodovou reformu to ale nejspíš neplatí.
Bitva v politickém kolbišti tak má jednoho jasného poraženého: Je jím občan, obyvatel České republiky, který neví a nesjpíš ani další roky vědět nebude, co na něj vládní a opoziční strany chystají, až se přiblíží jeho odchod do penze. Stále totiž nemá jistotu, že jedna, či druhá partaj po vítězství ve sněmovních volbách celou důchodovou reformu znovu nepřekope.
Jaké z toho plyne poučení? Nejlepší je spoléhat se především sám na sebe (a svou rodinu). I v případě důchodu.
Pavel Baroch
Jedinou jistotou pro seniory je spoléhat se sám na sebe a na svou rodinu. Ilustrační foto: Pixabay.com
Pan Baroch neohroženě kope za pětikolku. Na oplátku pohled z jiného úhlu: S nýmandama, hlupákama a pátou kolonou EU a ušáků, sedící na hradě a ve strakovce slušný člověk nejedná.
Copak v sektě Anofert se nachází nějaký slušný člověk?
ANO se pod svym vedenim zase predvedlo. Jak jim zaveli, sklopi usi a na nic se neohlizi. To je parta !
Pan Baroch otevřeně podporuje pětikolku. Je stejný jako ČT 24. Já ANO naprosto chápu. Pokud jim na všechno pětikoalice odpovídá že si vše prosadí i bez opozice,protože mají většinu hlasů ve sněmovně tak opravdu nemá smysl jednat. Navíc jsou politici s pětikoalice velmi arogantní. Hlavně nějaká Pekarová se chová jak starý dlaždič.